Slovákov čaká testovanie neočkovaných. Skrytú zbraň proti tretej vlne koronavírusu môžu mať práve oni

  • Štát bude zisťovať hladinu protilátok u neočkovaných osôb
  • Cieľom je zistiť, do akej miery je Slovensko premorené
  • Práve premorenosť môže byť našou tajnou zbraňou proti delte
Covid - Čína
Ilustračná snímka, Unsplash/Viktor Forgacs/JC Gellidon
  • Štát bude zisťovať hladinu protilátok u neočkovaných osôb
  • Cieľom je zistiť, do akej miery je Slovensko premorené
  • Práve premorenosť môže byť našou tajnou zbraňou proti delte

Vieme, koľko Slovákov je očkovaných a aj to, koľkým ľuďom vyšiel pozitívny PCR test. Čo však nevieme, je údaj o premorenosti. Presné údaje o tom, koľko Slovákov sa reálne nakazilo, nemáme. Nevieme ani to, koľko neočkovaných ľudí má stále protilátky po prekonaní ochorenia COVID-19.

To sa však má čoskoro zmeniť. Televízia Markíza informuje, že na Slovensku sa chystá veľká štúdia, ktorá nám tieto informácie prinesie.

Už dávnejšie sme ťa informovali, že práve premorenosť môže byť „tajnou zbraňou“ proti tretej vlne. Protilátky získané infekciou chránia pred opakovaným nakazením variantom delta minimálne tak dobre, ak nie lepšie, ako vakcína. To mohlo byť podľa Dát bez pátosu dôvodom, prečo na Slovensku počet pozitívnych nerastie tak rýchlo, ako v iných krajinách.

❤️POMOC V DELTE: NEZNÁMY PARAMETER – PREMORENOSŤ?Pozerajúc na Európu a analyzujúc nárast DELTY v jednotlivých…

Posted by Dáta bez pátosu on Tuesday, August 24, 2021

Cieľom štúdie v spolupráci s uznávanou epidemiologičkou Alexandrou Bražinovou a sav je zistiť hladinu protilátok na Slovensku, teda ako sme imúnni proti ochoreniu COVID-19,“ uviedla pre Markízu hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Absolvoval si už test na COVID-19?

Ako bude screening prebiehať? V spolupráci so samosprávami si vedci budú pozývať neočkovaných ľudí z určitých regiónov. Úroveň protilátok budú zisťovať v Bratislave, Komárne, Považskej Bystrici, Čadci, Košiciach, Rimavskej Sobote, Lučenci a Kežmarku. Test pozostáva z odberu malej kvapky krvi z prsta a vyšetrenia protilátok. Keďže ide o štúdiu, testovanie bude anonymné. Celkovo takto otestujú asi 5 000 ľudí.

V rámci každej lokality prídeme na viacero miest, čiže na každom mieste odoberieme od 100 do 600 vzoriek a okrem toho, že budeme brat krv z prsta, sa ešte každého opýtame základné epidemiologické údaje, či vie o tom, že prekonal covid, či mal test, ak áno, v aký dátum a príznaky, s akými prekonal ochorenie,“ približuje Bražinová pre Markízu.

Premorenosť ako zbraň

Podľa údajov NCZI malo už 415 016 Slovákov pozitívny test na nový koronavírus. Ďalšie tisícky mali pozitívny antigénový test a ďalší sa vírusom nakazili, ale na test jednoducho nešli alebo o nákaze nevedeli. Na Slovensku tak môžu byť státisíce ľudí, ktorí majú protilátky po prekonaní ochorenia COVID-19.

Analytik Martin Smatana dáva do pozornosti novú štúdiu z Izraela, ktorá tvrdí, že po prekonaní infekcie má človek lepšiu imunitu proti delta mutácií ako poskytuje Pfizer/BioNTech vakcína.

Podľa autorov štúdie, ľudia, ktorí neprekonali COVID-19 a zaočkovali sa začiatkom roka, mali v júni až auguste 13-krát vyššiu šancu, že sa infikujú 27-krát vyššiu šancu mať symptomatický prejav ochorenia a 8-krát vyššiu šancu na hospitalizáciu v porovnaní s nevakcinovanými ľuďmi, ktorí ale ochorenie prekonali.

Objasňuje, že štúdia ešte zatiaľ recenzným konaním a má svoje limitácie, ale stojí za ňou silný tím autorov, je najväčšia svojho druhu a prináša do debaty „čo chráni viac“ viacero kľúčových informácií.

Test
zdroj: maxpixel/ Sony Ilce-6000

Ak ste COVID prekonali, ešte sa zaočkujte

Najlepšiu imunitu majú podľa vedcov ľudia, ktorí ochorenie prekonali a potom sa zaočkovali. Infektológ Peter Sabaka pripomína, že 80% ľudí, ktorí prekonali ľahký COVID-19 mali protilátky, ktoré neutralizujú alfa variant koronavirusu. Odvoláva sa pritom na najnovšiu štúdiu z The Rockefeller University’s Laboratory of Molecular Immunology.

„Iba necelých 50 % malo však dostatočne silnú protilátkovú odpoveď na neutralizovanie delta variantu. Ak sa človek po prekonaní COVID-19 ešte aj zaočkuje, neutralizačná aktivita stúpne 50-krát. Teda ak ste prekonali Covid19, ešte sa aj zaočkujte. V tretej vlne budeme potrebovať čo najlepšiu imunitu,“ tvrdí Sabaka.

Zdroje: TVMarkíza, MedRxiv, NCZI, JAMA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie