Slovákov vydesil fiktívny článok o povinnej vojenčine. Je to úplné klamstvo, upokojuje Naď

  • Slovenský týždenník vydal fiktívnu správu o opätovnom zavádzaní povinnej vojenskej služby
  • Minister obrany žiada o zodpovedný prístup v časoch, keď je neďaleko vojna
Na snímke je zachytený Jaroslav Naď, slovenský minister obrany a slovenskí vojaci
TASR/Martin Baumann, Ján Krošlák
  • Slovenský týždenník vydal fiktívnu správu o opätovnom zavádzaní povinnej vojenskej služby
  • Minister obrany žiada o zodpovedný prístup v časoch, keď je neďaleko vojna

Slovenský minister obrany Jaroslav Naď na sociálnej sieti žiada novinárov slovenského bulváru Plus 7 dní, aby sa správali zodpovedne a aby v čase vojny na Ukrajine nešírili dezinformácie.

Týždenník vydal na svojej webovej stránke pod hlavičkou „fikcie“ správu o povinnej vojenskej službe na Slovensku. Článok hlása, že práve tú vníma minister ako kľúčovú. „Trvá na tom, aby sa stala realitou už začiatkom budúceho roka,“ píše sa v článku s odkazom na Naďa.

Šéf slovenskej obrany na Facebooku zdôrazňuje, že nejde o pravdu a povinná vojenská služba sa na Slovensku zavádzať nemá. Týždenník Plus 7 dní vydáva rubriku „naša fikcia“ pravidelne už niekoľko rokov, no nie je to prvý raz, čo sa internetom takéto články šírili ako poplašná správa aj napriek tomu, že sú jasne označené za fikciu.

Fiktívny rozhovor

Článok pokračuje, že v prípade agresie na našom území by Slovákom podľa slov Naďa nemala pomôcť ani mobilizácia.

Väčšina mladých netuší, ako bez džojstiku či počítačovej myši vystreliť zo samopalu, a bez smartfónu pomaly netrafia do potravín. Nehovoriac o tom, že keby k nám vtrhli Rusi, tento dezinformáciami zmagorený národ by ich ešte vítal ako osloboditeľov spod amerického jarma!“ citujú v kategórii článkov „Naša fikcia“ Naďa, ktorý však tieto slová nikdy nepovedal.

V rozhovore, proti ktorému sa šéf rezortu obrany na sociálnej sieti dnes bráni, tiež hovorí o tom, že po prvotnom proteste slniečkarov príjme väčšina Slovenska povinnú vojenskú službu ako dar.

„Možno na ňu niekedy chlapi nadávali, ale aj tak na obdobie v uniforme ďalšie desaťročia spomínali. Navyše, z prieskumov vyplýva, že drvivá väčšina počítačových hier patrí do kategórie bojovej stratégie. Prečo asi? Mladým chýba akcia, adrenalín, možnosť vymlátiť zo seba energiu. A to im umožníme.“

Ide však skutočne len o fikciu a informácie zverejnené v článku nie sú pravdivé.

vojaci stojaci v zástupe
zdroj: Unsplash/Joel Rivera-Camacho

Klamstvá, ktoré znepokojujú

Naď na sociálnej sieti hovorí, že mu fiktívna rubrika týždenníka nie je neznáma. „Máme svoje skúsenosti, zdieľa sa v rôznych konšpirátorských skupinách, ľudia nás kontaktujú, či sú uvedené informácie pravdivé a v časti spoločnosti vytvára reálne obavy.“

Podľa jeho slov je maximálne nezodpovedné podávať týmto spôsobom verejnosti informácie o obrane štátu v čase vojny u našich susedov: „Žiadam, aby sa témy obrany a bezpečnosti nezneužívali s cieľom vytvoriť senzáciu, prípadne robiť politiku.“

ŽIADAM NOVINÁROV Z PLUS 7 DNÍ, ABY SA SPRÁVALI ZODPOVEDNE A V ČASE VOJNY NA UKRAJINE NEŠÍRILI DEZINFORMÁCIE❗️Vraj…

Posted by Jaro Naď – minister obrany SR, OĽANO on Wednesday, August 3, 2022

Uznáva však, že bulvárny plátok neurobil žiadnu právnu chybu: „Áno, samozrejme, autori ošetria článok skoro neviditeľným označením “Naša fikcia”, je to teda právne v poriadku.“

Avšak podľa jeho slov je tiež dôležité uvedomiť si, že nie všetci tomuto „vymyslenému formátu“ rozumejú a podané informácie ich vedia skutočne znepokojiť.

nad v startitup
zdroj: Startitup

„Preto na záver pre istotu zopakujem, nie, nie je to pravda. Nič také nechystáme. Žiadnu povinnú vojenskú službu opätovne zavádzať nebudeme. Je to úplné klamstvo.“

„Prosím kolegov z Plus 7 dní ešte raz, aby sa správali zodpovedne a adekvátne k situácii! Inak by sme si mohli myslieť, že zámerne strašia ľudí, aby vyvolávali nepokoje,“ píše v závere príspevku minister.

Zdroje: Plus 7 dní, Facebook/Jaroslav Naď

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá