Slovenky prehovorili o obťažovaní: Raz mi šéf povedal, že som dobrá, len na to aby ma vy*ebal

  • Chytanie za zadok, nechutné narážky a volania k sebe domov
  • Príbehy žien, ktoré len chodia do práce
  • Odvetvie, ktoré je v tomto jednoznačným „víťazom“
kyryll-ushakov-bar-barmanka
Unsplash/ Kyryll Ushakov
  • Chytanie za zadok, nechutné narážky a volania k sebe domov
  • Príbehy žien, ktoré len chodia do práce
  • Odvetvie, ktoré je v tomto jednoznačným „víťazom“

„Dobrý deň, reagujem na Váš článok o kuchároch a chcela som sa spýtať, či by ste nezvážili napísať článok aj o sexuálnom obťažovaní v oblasti gastronómie. Myslím, že keď sa opýtate hociktorej kuchárky, čašníčky či barmanky, budete mať množstvo príbehov,“ takáto prosba k nám dorazila, keď sme nedávno písali o náročnej práci kuchárov.

Až 15 hodín v kuchyni, no nemajú čas na jedlo ani wc. Kuchári prehovorili o svojej práci

Skúsili sme teda jednoduchú vec – spýtali sa žien z gastra, aké sú ich skúsenosti a či sa so sexuálnym obťažovaním stretávajú naozaj pravidelne. Nepríjemné zážitky mala každá. A keď sa na sociálnej sieti rozšírilo, o čom sa chystáme napísať, začali svoje príhody posielať desiatky a desiatky ďalších.

„Tých ponúk sa už vyskytlo naozaj dosť, keďže väčšina našich hostí boli muži na služobných cestách,“ spomína na svoju prácu Anička. „Celý čas si hladkal svoj penis a premeriaval si ma od spodu až po vrch. Už som brala jedálne lístky, keď v tom ma chytil za ruku…“ objavuje sa ďalšia správa.

Absolútni víťazi najviac obťažované zamestnankyne

Nemohla by som obskakovať tých opitých, úchylných chlapov. Nevydržala by som to,“ reagujú kamarátky, keď sedíme večer v bare a pozeráme na čašníčku, ktorá má zjavne po celom dni toho dosť a ešte sa s ňou partia opitých chalanov snaží pre ňu nie moc príjemne koketovať.

Dáš si panáka a hneď si smelší, výrečnejší a skúšaš osloviť ženu, ktorú by si bežne neoslovil. A takýchto „smelších“ tam majú barmanky a čašníčky pravidelne každý večer niekoľko. A oni sú vtedy ako v osvetlenej vitríne, prvý cieľ, ktorý tu majú tí chlapi po ruke a to priamo pred sebou.

O tom, že barmanky a čašníčky bývajú azda najviac obťažované mužmi vo svojej práci, sa hovorí často a ak občas chodíš do baru, zrejme ti toto tvrdenie príde reálne. No existujú aj štúdie, ktoré to doslova potvrdzujú. Jednu z nich vyhotovil v USA napríklad Center for American Progress (Centrum pre americký pokrok).

zdroj: Center for American Progress

Najviac obťažované ženy sú podľa tohto výskumu práve z prostredia gastronómie a hotelierstva. Nasledujú predávajúce z maloobchodu. Možno trochu prekvapivo ženy z výroby. Ďalej tie, ktoré pracujú v oblasti zdravotných služieb a sociálnej asistencie. A ženy pracujúce na administratívnych pozíciách – zahrňuje aj pomocné sekretárky. No v podstate azda každom povolaní sa našli ženy, ktoré majú skúsenosti so sexuálnym obťažovaním na pracovisku.

Problémy so šéfom

Viaceré správy, ktoré nám prišli, sa týkali nadriadených, teda nie len klientov a zákazníkov. Vyššie postavený šéf, ktorý si trúfalo verí a dovoľuje na svoju podriadenú. Niektoré ženy sa môžu v takej situácii báť o svoje zamestnanie a dovoľovať tak nadriadenému to, čo im dosť prekáža – pretrpieť rôzne narážky i nepríjemne chovanie.

zdroj: Pexels

Pracovné prostredie, kde ženy čelia takýmto momentom, môžu podľa psychológov viesť k výraznému zhoršeniu emocionálnej pohody, dokonca až k depresii a úzkostiam.

Príbehy žien z gastra a hotelierstva

Mnohé sami hovoria, že s väčším sexizmom ako v gastre sa na pracovisku ešte nestretli. Niektoré na to spomínajú ako na najhoršie zamestnanie, ktoré si skúsili či v ktorom robili. A už nikdy by sa do gastra nechceli vrátiť.

Niektoré sa zhodujú, že čím mladšia ste, mladšie pôsobíte, tým si k vám viac dovoľujú. Ukážeme ti cicinu alebo ty nám ukáž mačičku,“ opisuje pravidelné kecy, dokonca aj od otcových kamarátov, mladá čašníčka.

zdroj: Unsplash/ Brooke Cagle

Na Slovensku som sa stretla s chlipnými rečami hlavne u starších pánov, ktorí boli posmelení alkoholom. Nemali problém okomentovať prsia. Tu v zahraničí si ku mne nedovolí ani starší podnapitý pán, ale tiež je to iný druh klientely ako bol u nás nejaký šenk, porovnáva svoju prácu kedysi na Slovensku a teraz v Nórsku Veronika.

A svoje si napríklad užijú aj stevardky, ktoré sme taktiež oslovili: „Stáva sa mi často, že si odo mňa pýtajú kontakt alebo nech idem s nimi niekam. Kolegyňa raz mala problém s jedným, čo mal lístok do biznisu a jej povedal, že on si za ňu zaplatil, tak bude robiť, čo jej povie,“ rozpráva nám pracovníčka RegioJetu.

A nevynechali sme ani zamestnankyne zo spomínaného hotelierstva – recepčné i upratovačky, kde sme často neverili vlastným ušiam. Niektorí si povedia, prečo nevyužiť šancu, keď máte voľnú izbu a v blízkosti mladé dievča.

Pamätám si jedného Taliana, ktorý mal asi 50 rokov. Ja taliansky neviem a on zas inak ako taliansky hovoriť nechcel, takže sme museli využívať online prekladač. Keď som čítala, že chce, aby som prespala uňho na izbe, tak som sa mu snažila vysvetliť, že mu očividne zle preložilo jeho text. No nebolo to tak. Vtedy som sa asi prvýkrát stretla s takou ponukou. Odvtedy takých pribúdalo čoraz viac,“ spomína Anička, ktorá pracovala na recepcii niekoľko-hviezdičkového hotela.

Pozvania všelikde boli, ale čo viem, nešla ani jedna. Keď ma napríklad šľahol po riti, tak dostal facku z otočky,“ spomína na svoju prácu v reštaurácii v centre Bratislavy Kristína.

Čo robiť

No nie každý to zvláda s prehľadom ako Kristína. Viaceré ženy si pri slovnej obrane vypočuli, že si o to proste koledovali. V tej chvíli si treba uvedomiť, že ak ťa niekto sexuálne obťažuje, je to v prvom rade jeho chyba a jeho zodpovednosť.

Mala by si sa skúsiť porozprávať s daným človekom a vysvetliť mu, že ti to je naozaj nepríjemné. V prípade opakujúceho sa obťažovania sa skúsiť obrátiť i na vedúceho.

V prípade, ak zamestnávateľ ignoruje tvoju sťažnosť (obzvlášť, ak sa týka jeho), môžeš podať podnet na inšpektorát práce či podať podnet na Slovenské národné stredisko pre ľudské práva.

A čo by mali robiť muži? Rozhodne nie to, čo tu bolo spomínané. Skús si predstaviť, že to dievča, ktoré pracuje, by bola napríklad tvoja dcéra či iná členka rodiny. Správaj sa s úctou a aspoň sa pokús byť, keď nie gavalierom, tak aspoň normálnym, rozumným mužom.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech