Slovenská firma vyvinula špeciálne dezinfekčné brány proti pandémii koronavírusu, jednu darujú aj nemocnici

  • Strojárenská spoločnosť SPANNER SK sa prispôsobila koronavírusu, predstavila nový produkt efektívny proti pandémii
  • Proces dezinfekcie trvá len 5 sekúnd, za hodinu tak bránou prejde viac ako 600 ľudí
  • Jednu bránu venujú aj nemocnici v Považskej Bystrici
Snímka obrazovky 2020-04-07 o 12.10.41-min
SPANNER SK
  • Strojárenská spoločnosť SPANNER SK sa prispôsobila koronavírusu, predstavila nový produkt efektívny proti pandémii
  • Proces dezinfekcie trvá len 5 sekúnd, za hodinu tak bránou prejde viac ako 600 ľudí
  • Jednu bránu venujú aj nemocnici v Považskej Bystrici

Slovenská firma sa rozhodla prispôsobiť pandémii a upraviť svoju výrobu. Strojárska firma SPANNER SK sa bežne zameriava na spracúvanie plechov, výrobu zváraných zostáv a montážnych celkov na kľúč, od návrhu dizajnu až po finálny výrobok.

Svoje strojárske skúsenosti sa však rozhodli preniesť aj do boja proti koronavírusu. Situácia je komplikovaná a prístup firiem je rôzny – niektoré zatvárajú svoje prevádzky, iné prepúšťajú a ďalšie sa spoliehajú na štátnu podporu.

V SPANNER SK sa však svoj biznis plán rozhodli trošku upraviť. Mladí a inovatívni ľudia z Považskej Bystrice dali spoločne hlavy dohromady a hľadali spôsob, ako vyrábať niečo, čo dnes ľuďom skutočne pomôže. Operatívne a v krátkom čase tak vyvinuli špeciálnu dezinfekčnú bránu, ktorá eliminuje vírusy.

Na ich čele vo firme stojí Patrik Lišaník (30), ktorý slovenskú dcérsku firmu nemeckej Otto Spanner GmbH vedie. Síce v roku 2015 začal pracovať na nemeckej centrále, no už za 2 roky sa vypracoval do vedenia slovenskej pobočky.

zdroj: SPANNER SK

Špeciálna dezinfekčná hmla má ničiť množstvo vírusov

Dezinfekčná brána obsahuje trysky, ktoré striekajú špeciálnu dezinfekčnú hmlu. Tá pokryje oblečenie, tašku a čokoľvek ďalšie, s čím človek bránou prechádza.

Brána obsahuje 9 trysiek a tiež výškové senzory, ktoré trysky aktivujú podľa výšky človeka. Ideálne využitie brána nájde na miestach pred vstupom do budov, kancelárskych priestorov, výrobných závodov, obchodných reťazcov, zdravotníckych, či rôznych iných zariadení. Možnosťou je tiež bezbariérový prístup.

zdroj: SPANNER SK

Kompletná dezinfekcia za 5 sekúnd

Priamo v bráne je navyše už integrovaná aj dezinfekčná tryska na ruky. Proces je šetrný aj k ľudskej pokožke, špeciálne namiešanú dezinfekciu totiž dodáva subdodávateľ z Považskej Bystrice, vďaka čomu je celý produkt lokálny.

Brána by mala byť umiestnená pred vstupom do budovy. Celý proces trvá len 5 sekúnd, za hodinu môže teda bránou prejsť viac ako 600 ľudí.

Dezinfekčná brána je šikovný nápad, ktorý využíva už známe zariadenia ako letné rozprašovače vody na námestiach. V tomto prípade sa však používa dezinfekčná hmla.

Firmy už dezinfekčné brány začínajú objednávať

V SPANNER SK zvyčajne vyrábajú čokoľvek, čo im zákazník zadá, tentokrát sa však na pomoc Slovensku podujali priamo vývojári z konštrukčného tímu. Celý nápad vznikol za pár týždňov a rýchlo bol vyrobený prvý prototyp, ktorý si Slováci obľúbili a tento produkt už teraz dopytujú.

Brána však nie je len krátkodobou výpomocou pri koronavíruse, ide aj o dlhodobé riešenie. Myslíme si, že zvýšený dôraz na dezinfekciu sa v budúcnosti stane štandardom,“ vysvetľuje Patrik Lišaník zo SPANNER SK. Najnovšie prognózy tvrdia, že koronavírus tu s nami bude aj nasledujúce mesiace a aj keď prejde, chrípka a ďalšie kvapôčkové nákazy tak rýchlo neodídu.

Situácia je vážna a firmy musia zamestnancov chrániť za každú cenu

Novú technológiu bude využívať aj slovenská nemocnica

Dezinfekčná brána voči nákaze efektívne bojuje. Zvyšuje tak zdravie na pracovisku a tým aj kvalitu pracovného života zamestnancov.

Bránu je možné prispôsobiť individuálnym potrebám zákazníka. SPANNER SK v budúcnosti plánuje tiež viacero alternatív s ohľadom na požiadavky trhu, pričom jednu bránu sa rozhodli darovať aj nemocnici v Považskej Bystrici.

zdroj: SPANNER SK

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá