Slovenská obchodná inšpekcia sťahuje z predaja nebezpečný produkt. Výrobok môže vážne ohroziť zdravie

  • Na Slovensku sa predávala nebezpečná hračka
  • Slovenská obchodná inšpekcia varuje pred rizikom zadusenia
Na snímke ženy nakupujú
Ilustračná fotografia, Canva/Monkey Business
  • Na Slovensku sa predávala nebezpečná hračka
  • Slovenská obchodná inšpekcia varuje pred rizikom zadusenia

V slovenských obchodoch sa predávala nebezpečná hračka pre deti, ktorá predstavuje riziko ohrozenia zdravia. Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) tento výrobok v dnešnej správe označuje za nebezpečný a avizuje jeho stiahnutie z predaja.

Detské puzzle podložky – dopravné prostriedky, Art. č. 01481299 pôvodom z Dánska predstavujú mechanické riziko, respektíve riziko zadusenia. SOI píše, že ide o penové podložky. Každá sa skladá z deviatich kusov rôznofarebných penových dielov. Tie zobrazujú dopravné prostriedky.

Produkt sa predával zabalený do priesvitnej fólie s papierovým štítkom. Ten označuje nasledujúce údaje o výrobku: artiklové číslo 01481299 , EAN kód: 5711512006460 a označenie CE.

Prečo sú tieto podložky nebezpečné?

SOI vysvetľuje, že hračky pre deti do 3 rokov, ale aj ich odnímateľné súčasti nesmú v akejkoľvek polohe úplne zapadnúť do valca na malé časti. Detské puzzle podložky – dopravné prostriedky však pozostávajú okrem iného aj z penových dielov s motívom lietadla s vrtuľou a športového lietadla.

Tieto dva diely do valca na malé časti úplne zapadnú. Problémové sú konkrétne okno lietadla s vrtuľou, zadná časť vodorovnej chvostovej plochy a predná časť zo športového lietadla. Keďže nebezpečná hračka má charakter jednoduchej skladačky určenej pre deti do 3 rokov, malé časti predstavujú pre deti riziko zadusenia.

Nebezpečná hračka pre deti, varovanie
zdroj: SOI, Canva

Hračku môžeš vrátiť

Ak si si tento výrobok na Slovensku zakúpil, Slovenská obchodná inšpekcia ti odporúča, aby si ho vo vlastnom záujme prestal vo svojej domácnosti používať. Kontrolovanej osobe uložila SOI povinné opatrenia. Tým zabránila ďalšiemu sprístupňovaniu nebezpečného výrobku na trhu.

Okrem toho ale produkt už na našom trhu ani nenájdeš, pretože došlo k jeho stiahnutiu. SOI v správe o nebezpečenstve informuje aj spotrebiteľov. Každý z nich má právo Detské puzzle podložky – dopravné prostriedky vrátiť predávajúcemu, u ktorého si predmetný výrobok zakúpil.

Taktiež má právo na vrátenie kúpnej ceny, opravu výrobku v primeranom čase, ak možno zaistiť bezpečnosť opraveného výrobku alebo na výmenu výrobku za bezpečný výrobok rovnakého typu a aspoň rovnakej hodnoty a kvality na základe výslovného súhlasu spotrebiteľa.

Naposledy sme ťa v rámci nebezpečných výrobkov na slovenskom trhu informovali o šnúrovom prívode KRAFT&DELE model KD4016. Ide o „predlžovačku“, na ktorú SOI upozornila s tým, že odhalila poruchu ohrozujúcu zdravie jej používateľov, nebezpečenstvo či nefunkčnosti samotného produktu.

Slovenská obchodná inšpekcia identifikovala výrobok ako predlžovací prívod oranžovej farby, ktorého dĺžka je 50 metrov s jednou zásuvkou. Okrem toho nie je výrobok označený žiadnymi povinnými údajmi a ani opatrený návlečkou, na ktorej by údaje mali byť uvedené.

Pri používaní tejto predlžovačky hrozí potenciálne nebezpečenstvo úrazu elektrickým prúdom. Inšpekcia zabezpečila, aby sa výrobok stiahol z trhu, a informovala spotrebiteľov o tomto nebezpečnom výrobku.

Zdroj: SOI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá