Slovenská rodáčka búrala stereotypy už počas štúdia. Dnes má vlastný biznis

  • Dušou inovatívneho konceptu s názvom Malai Studio je Zuzana Gombošová
  • Táto slovenská rodáčka sa počas štúdia odevného dizajnu nebála zbúrať zabehnuté stereotypy a pustila sa novou cestou
  • Tak vznikol Malai - moderný 100% prírodný materiál, ktorý pripomína kožu alebo impregnovaný papier
mak
Malai
  • Dušou inovatívneho konceptu s názvom Malai Studio je Zuzana Gombošová
  • Táto slovenská rodáčka sa počas štúdia odevného dizajnu nebála zbúrať zabehnuté stereotypy a pustila sa novou cestou
  • Tak vznikol Malai - moderný 100% prírodný materiál, ktorý pripomína kožu alebo impregnovaný papier

Filozofia Malai spája ekológiu, dizajn, udržateľný prístup a ochranu životného prostredia. Ukazuje, že aj zdanlivo nezlúčiteľné požiadavky sa môžu pri správnom vizionárskom prístupe prepojiť vo vzájomnej symbióze. Malai predstavuje vegánske riešenie v módnom priemysle, ktorý patrí k najväčším znečisťovateľom životného prostredia. 

Má však využitie aj v ďalších segmentoch. Hlavnou zložkou materiálu Malai, ktorý sa vyrába v juhozápadnej Indii, je bakteriálna celulóza pestovaná na vode zo zrelých hnedých kokosov. 

Gepostet von Malai biomaterials am Donnerstag, 3. Oktober 2019

Bakteriálna celulóza je najčistejším zdrojom celulózy na zemi, získava sa bez použitia akýchkoľvek chemikálií. Voda z kokosov je odpadom v miestnych továrňach na spracovanie kokosov. Malá jednotka denne vyleje do svojho okolia až 4000 litrov tejto vody, ktorá následne kvasí a okysľuje pôdu. Využitie tejto vody na výrobu inovatívneho materiálu je teda tiež benefitom pre miestne prostredie.

Gepostet von Malai biomaterials am Dienstag, 23. Juli 2019

Malai je vegánskou alternatívou ku klasickej koži. Produkcia klasickej kože totiž výrazne znečisťuje životné prostredie. Pri čistení koží sa používa viac ako 400 druhov chemikálií a výrazná je aj súvisiaca produkcia odpadov. Najčastejšie používanými alternatívami ku klasickej koži sú plasty PU a PVC – tieto materiály sa však ťažko recyklujú a navyše zamorujú vzduch voľnými časticami.

Riešením môže byť práve Malai. Je 100% rozložiteľný v prírode a plne kompostovateľný – v komposte sa rozloží do 90 dní. Žiadna zo surovín použitých k výrobe nie je na báze ropy alebo jej derivátov. 

Gepostet von Malai biomaterials am Sonntag, 13. Oktober 2019

K farbeniu sa používajú rastlinné farbivá bez použitia silných chemikálií. Všetky ingrediencie pochádzajú z Indie a na výrobe sa podieľa miestne obyvateľstvo. 90% vody použitej na výrobu je recyklovaných, materiál má tak pri svojom vzniku veľmi nízku energetickú stopu.

„Malai nie je koža, ani sa ňou nesnaží byť. Snažíme sa šíriť myšlienku a povedomie o tom, že krása spočíva v nestálosti a pominuteľnosti prírodných materiálov. Malai je čisto prírodný, v čase sa mení, získava iný charakter a vzhľad. Žiadne dva kusy nie sú úplne totožné – rovnako, ako je tomu v prírode. Aj vďaka tomu je v dnešnej pretechnizovanej dobe tak výnimočný,“ vysvetľuje Zuzana Gombošová pre Startitup.

Zuzana Gombošová začala s bakteriálnou celulózou experimentovať v priebehu štúdia na londýnskej univerzite Central Saint Martins. V spolupráci s indickým produktovým dizajnérom Susmithem sa pôvodne výskumný projekt rozrastá v predaja schopnú obchodnú sieť. Na trh bol Malai uvedený v októbri 2017. O dva roky neskôr je na prahu ďalšej expanzie, ktorú môže podporiť každý z nás prostredníctvom crowfundingu na Hithit. Ten prepája kreatívnych ľudí s tými, ktorí ich chcú podporiť.

A čo je náplňou tejto kampane? Cieľom je nazhromaždiť čiastku v hodnote 15-tisíc eur. Táto suma je určená na výskum a rozvoj existujúcej výrobnej jednotky. 

Three, two, one….Major Tom to ground control!🎉 We have officially launched Malai crowdfunding campaign: go and check…

Gepostet von Malai biomaterials am Dienstag, 15. Oktober 2019

Konkrétne sa jedná o zdroje na nákup sušičky, hydraulického presu, kalandrovacieho lisu a materiálu pre výskum a vývoj, ktorý by mal zabezpečiť širšie možnosti využitia tohto biologického materiálu.

Prispieť môžeš ľubovoľnou čiastkou počnúc 10 eurami. V prípade, že bude kampaň úspešná a podarí sa nazhromaždiť potrebnú sumu, čakajú na všetkých, ktorí prispejú sumou presahujúcou 20 eur, odmeny. Podľa zvolenej čiastky môže ísť napríklad o Malai náramok, peňaženku, sandále, kúsok z limitovanej kolekcie, personalizovanú kabelku alebo pobyt v mieste výroby.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá