Slovenské EČV sa úplne zmenia, už neprezradia okresy. Štát na nich ušetrí milióny eur

  • Za tabuľky má rezort platiť takmer o štvrtinu menej ako dnes u externého dodávateľa
  • Za štyri roky by sa tak malo ušetriť asi 4,8 milióna eur
Nové EČV
Nové EČV, TASR/KR PZ Nitra TASR/Milan Kapusta REPROFOTO: Ministerstvo vnútra SR
  • Za tabuľky má rezort platiť takmer o štvrtinu menej ako dnes u externého dodávateľa
  • Za štyri roky by sa tak malo ušetriť asi 4,8 milióna eur

Od nového roka sa budú meniť evidenčné čísla, na ktorých už nebude označenie skratky okresov, ale budú celoslovenské. 

Národná rada SR schválila poslanecký návrh novely zákona o cestnej premávke, ktorý prinesie vlastníkom vozidiel menej byrokracie a ušetrí peniaze za správne poplatky. Zmeny mali pôvodne začať platiť od 1. marca 2022.

Novela sa však posunula a účinnosť tak nadobudne až od 1. januára 2023. Obsahuje tiež povinnosti vodičov vo vzťahu k cyklistom s cieľom zvýšenia bezpečnosti cyklistov na cestách.

Štátna akciová spoločnosť Automobilové opravovne Ministerstva vnútra (MV) SR je pripravená od januára 2023 spustiť výrobu tabuliek s evidenčným číslom (EČ). Za tabuľky má rezort platiť takmer o štvrtinu menej ako dnes u externého dodávateľa.

Za štyri roky by sa tak malo ušetriť asi 4,8 milióna eur. Navyše bude mať štát dosah na riadenie procesov spojených s výrobou tabuliek. Pre TASR to uviedol tlačový odbor MV SR.

„Technológia automatizovanej výroby tabuliek s evidenčným číslom je otestovaná a výrobný personál zaškolený. Opravovne vytvorili vo výrobe šesť pracovných miest na trvalý pracovný pomer,“ priblížil rezort. Príprava výroby zahŕňala procesnú, materiálovú, technickú, dizajnovú, logistickú a IT časť.

Výrobná linka bude umiestnená v areáli automobilových opravovní v Banskej Bystrici, ktorý sa rekonštruuje. Priestory na výrobu tabuliek majú byť pripravené k 15. decembru.

Investície na zámer predstavovali približne dva milióny eur, podľa MV SR pochádzali z prostriedkov štátnej akciovky. Ich návratnosť odhadujú na päť rokov.

Rezort poznamenal, že výroba tabuliek prinesie aj zhodnotenie majetku štátnej akciovky, ktorá je platiteľom dane zo zisku právnických osôb.

Výrobu a distribúciu tabuliek s evidenčným číslom zabezpečuje v súčasnosti pre štát súkromná firma. Koncom minulého roka uzavrelo Ministerstvo vnútra SR novú rámcovú zmluvu s českou spoločnosťou SPM Security Paper Mill. Predošlým dlhoročným dodávateľom bola firma Turčan Delta, ktorá do roku 2019 vlastnila aj patent na dizajny tabuliek. Tie sa pri nových evidenčných číslach budú taktiež meniť.

Čo sa mení pri EČV

Úplne sa zruší povinná zmena evidenčného čísla, ako to bolo doteraz. Ak sa vozidlo predá novému majiteľovi do iného okresu alebo ak sa vlastník presťahuje do iného okresu, už nebude potrebné meniť jeho evidenčné číslo a žiadať o vydanie novej tabuľky s EČV.

Evidenčné číslo tak bude viazané na vozidlo a ak ho vozidlo raz dostane, môže ho mať do konca svojho využitia.

Spolu s týmto sa zruší aj systém vytvárania evidenčného čísla, ktorý bol založený na skratke okresu, keďže jeho uvádzanie na tabuľke už stratí svoje opodstatnenie. Skladba evidenčných čísel ostane rovnaká (2 písmená – 3 číslice – 2 písmená), no evidenčné čísla sa začnú vytvárať nanovo od kombinácie AA-001AA. Informoval rezort vnútra.

Zdroje: Slov-lex, TASR, Redakcia, Facebook/Ministerstvo vnútra SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá