Slovenské národné parky čaká veľké upratovanie. Vlani vyzbierali dobrovoľníci viac ako tonu odpadu

  • Tatranský a Pieninský národný park čaká už túto sobotu veľké upratovanie
  • V rámci 41. ročníka akcie Čisté hory tam budú dobrovoľníci po letnej turistickej sezóne čistiť turistické chodníky a ich okolie od odpadkov.
oki
pixabay.com
  • Tatranský a Pieninský národný park čaká už túto sobotu veľké upratovanie
  • V rámci 41. ročníka akcie Čisté hory tam budú dobrovoľníci po letnej turistickej sezóne čistiť turistické chodníky a ich okolie od odpadkov.

Minulý rok sa podarilo na území oboch národných parkov vyzbierať približne 1,16 tony odpadu. Okrem všadeprítomných plastových fliaš tu ľudia ponachádzali rôzne obaly od potravín, výnimkou neboli ani pneumatiky, stavebný odpad či železný šrot, agentúru SITA o tom informovala koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAPu Martina Petránová.

Odpadky vyzbierane v lesiku pri Tranovskeho ul. v Dubravke (Jozef Kollar)

Gepostet von Lesy bez odpadkov am Montag, 25. März 2013

Do akcie sa však môžeš zapojiť aj ty. Vrecia na odpad sa totižto dajú vyzdvihnúť na niektorom z nástupných miest, od Oravíc, až po Červený Kláštor. Ich zoznam nájdeš na internetovej stránke Štátnych lesov TANAPu, ktoré podujatie organizujú. „V poslednom období pribúda ľudí, ktorí sa intenzívne zaujímajú o ochranu prírody a životné prostredie a toto je ideálna príležitosť ukázať, či to so svojimi vyhláseniami naozaj myslia vážne,“ uviedol koordinátor akcie Čisté hory Igor Stavný.

zdroj: archív Matej Papcun

Za štyri desaťročia spoločného upratovania priložilo ruku k dielu takmer 45-tisíc dobrovoľníkov, ktorí odbremenili prírodu o vyše 63 ton odpadu. V posledných rokoch ide spravidla najmä o žiakov škôl, ale výnimkou nie sú ani firmy, ktoré v Tatrách organizujú pre svojich zamestnancov teambuildingy. 

zdroj: archív Matej Papcun

Aj keď organizátori prvého ročníka akcie dúfali, že po pár rokoch už nebudú mať, čo upratovať, ich želanie sa nesplnilo. Vo vreciach aj dnes končia po letnej sezóne stovky kilogramov odpadkov. Rekord z roku 1980, keď účastníci Čistých hôr vyniesli z dolín až 7 655 kilogramov odpadu, pričom 3 700 kilogramov pochádzalo z okolia Skalnatého plesa, sa dodnes prekonať nepodarilo.

Dobrovoľníkov budú v sobotu medzi 8:00 až 12:00 na jednotlivých stanovištiach očakávať zamestnanci Štátnych lesov TANAPu, Správy TANAPu či Správy PIENAPu. Pomocnú ruku už tradične podajú aj členovia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (SZOPK), Základná organizácia Vysoké Tatry. Okrem vriec záujemcom poskytnú aj ďalšie informácie a po predchádzajúcej dohode aj sprievod. Každý z účastníkov akcie získa samolepku, ktorá mu má pripomínať, že spravil niečo dobré nielen pre samotné hory, ale aj pre ostatných ľudí, ktorí navštevujú slovenskú prírodu.

zdroj: SITA, tatry.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech