Slovenskí milionári prezradili, do čoho investovať. Akcie sú podľa nich oveľa lepšie ako nehnuteľnosti

  • Pre milionárov sú atraktívne aj investície do kapitálu
  • Podľa väčšiny z nich ich majetok za posledný rok narástol
MixCollage-07-Dec-2023-02-54-PM-4979
Ilustračný obrázok, TASR/Jakub Kotian, Canva/cegoh
  • Pre milionárov sú atraktívne aj investície do kapitálu
  • Podľa väčšiny z nich ich majetok za posledný rok narástol

Najzaujímavejšie zhodnotenie majetku očakávajú slovenskí milionári od akcií zahraničných firiem (43 %) a od investícií do korporátnych dlhopisov (25 %). Atraktívne sú pre nich aj investície do súkromného kapitálu (22 %). Investíciám do nehnuteľností veria milionári už o čosi menej.

Vyplýva to z prieskumu medzi dolárovými milionármi na Slovensku a v Česku J&T Banky Wealth report, ktorý v utorok na tlačovej konferencii prezentovali riaditeľ privátneho bankovníctva J&T Banky Ondrej Segeč a analytik J&T Banky Stanislav Pánis, informuje TASR.

Podľa milionárov sú najväčšími problémami inflácia, zdravotníctvo a politika

Ekonomická situácia sa podľa slovenských milionárov za posledných 12 mesiacov stabilizovala a nepotvrdili sa podľa nich ani obavy z nedostatku a ďalšieho zdražovania energií.

Väčšina dolárových milionárov (62 %) v prieskume uviedla, že ich majetok v tomto období narástol. K tomu najviac podľa nich prispeli investície, najmä do akcií a dlhopisov, kľúčový je pre nich aj príjem z podnikania.

„Ich bohatstvo sa vyvíjalo lepšie ako v roku 2022, keďže odznievajú rôzne protivetry, ktoré brzdili ich rast. Odznieva inflačný šok, odznieva energetický šok a zlepšujú sa logistické reťazce. Zároveň vidíme pomerne výrazný odraz akciových trhov a dlhopisových investícií, preto dve tretiny slovenských milionárov povedalo, že za posledných 12 mesiacov zbohatli,“ uviedol Pánis.

Optimistické sú podľa dolárových milionárov aj ich výhľady do budúcnosti, dve tretiny z oslovených milionárov predpovedajú, že ich majetok narastie. Vo výhľadoch do budúcnosti sa pritom stavajú rezervovane k investíciám do kryptomien, naopak, svoju pozornosť smerujú skôr k investíciám do umelej inteligencie.

peniaze, investovanie
zdroj: Unsplash/Christian Dubovan, Joshua Mayo

Slovenskí dolároví milionári vnímajú aj akútne problémy Slovenska. Kým väčšiu časť slovenskej populácie trápi najmä vysoká inflácia, dolároví milionári za jeden z najpálčivejších problémov označili stav slovenského zdravotníctva a nestabilitu na politickej scéne (po 33 %).

„Za najpálčivejšie problémy Slovenska považujú dolároví milionári stav zdravotníctva, politickú neistotu a absenciu nejakej politickej vízie, ktorá by posunula Slovensko do 21. storočia a ktorá by zlepšila život na Slovensku,“ priblížil Pánis.

Ako dodal, slovenskí dolároví milionári cítia akútnu potrebu reforiem, ktoré by zlepšili konkurencieschopnosť Slovenska a nevyhnutnosť konsolidácie verejných financií, no zároveň sa obávajú, že sa bude konsolidácia robiť najmä cez zvyšovanie daní.

Milionári na Slovensku sú tiež dlhodobo zástancami myšlienky Európskej únie. Až 96 % z nich sa zhodlo na tom, že prijatie eura bolo pre slovenskú ekonomiku pozitívnym krokom.

4 z 10 Slovákov však s investovaním nemajú žiadne skúsenosti

Podľa výsledkov prieskumu, ktorý uskutočnila maklérska spoločnosť Universal maklérsky dom, prevažná časť Slovákov, konkrétne 40,51 % respondentov, nemá žiadne skúsenosti s investovaním. Do prieskumu sa zapojilo 432 účastníkov, pričom mieril na pochopenie investičnej gramotnosti obyvateľov Slovenska.

Len 10,65 % opýtaných podľa prieskumu aktívne investuje svoje peniaze a približne 50 % respondentov investuje svoje peniaze veľmi málo.

„Mnoho ľudí považuje banky za tzv. bezpečný prístav pre ich peniaze. Z pohľadu fyzickej bezpečnosti to tak, samozrejme, môže byť. No málokto si uvedomuje, že vplyv inflácie na bežných účtoch s nulovým výnosom znehodnocuje klientove peniaze v čase,“ povedal Marek Sokol, garant pre sektor kapitálového trhu Universal maklérsky dom.

Viac o prieskume sa dozvieš v tomto článku

Zdroje: TASR, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá