Slovenskí umelci sedia v karanténe a tak vznikol CoronART. Toto je ich reakcia na koronavírus

  • Umelci sedia doma, lebo je karanténa
  • Vďaka Ivane Šátekovej však vznikla online galéria, kde nájdeš zaujímavé reakcie slovenských výtvarníkov, fotografov a grafikov na súčasný pandemický stav
89869891_894755277649500_7491691925196505088_n
Ivana Šáteková
  • Umelci sedia doma, lebo je karanténa
  • Vďaka Ivane Šátekovej však vznikla online galéria, kde nájdeš zaujímavé reakcie slovenských výtvarníkov, fotografov a grafikov na súčasný pandemický stav

Reakcia umeleckej obce na dianie v spoločnosti je prirodzená. Pandemický koronavírus donútil mnohých sedieť doma. Tvoria, no priblížiť sa fanúšikom je ťažšie, ako predtým. Umelci sú mnohokrát veľmi kontaktní, komunikujú prostredníctvom výstav, koncertov, performance, prehliadok. A tak vznikla online galéria. Volá sa CoronART a združila všetkých. Autorov aj obdivovateľov ich tvorby. Aktuálne má takmer 3,5 tisíc členov.

Výdobytky doby

Online platformy sú spásou. Včas si to uvedomila aj Ivana Šáteková, ktorá za celou CoronART stojí. Ivana je výtvarníčka, ktorá veľmi promptne a vtipne reaguje na dobu, ktorú aktuálne žijeme. Spoločnosť kritizuje veľmi trefne a veľakrát takýmto spôsobom pomôže ľuďom zamyslieť sa nad sebou. My Slováci máme veľa stereotypov a pochopíme ich často lepšie vtedy, keď nám ich niekto zhrnie a ukáže pekne pokope. A ešte vizuálne príťažlivo.

Gepostet von Milos Gasparec am Montag, 16. März 2020

Ahojte, aj ja som mal slabú chvíľku…

Gepostet von Filip Horník am Montag, 16. März 2020

Keď v sobotu dopoludnia začala facebooková skupina Ivany Šátekovej zväčšovať a zapĺňať príspevkami od známych Slovákov, dostala sa autorka do pozície pozorovateľky. Sociálny experiment koronakaranténa totiž postihol všetkých.

Mnoho kreatívnych ľudí je aktívnych, teraz však kvôli nútenému, často 4×4 priestoru na život, nemôžu svoje výtvory posielať do sveta, medzi ľudí a chýba im tiež odozva.

Videla som aj ako našu kultúrnu obec táto karanténa riadne zomlela. Kopec zrušených výstav, predstavení a koncertov budú mnohí z nás dlho rozdýchavať. Tak aspoň pre našu výtvarnú obec som vymyslela túto kratochvíľu, aby sme ostali informovaní o tom, čo práve vytvárame a či nás toto obdobie nejak inšpiruje,“ vysvetľuje Ivana Šáteková zámer svojej facebookovej galérie, ktorú môže navštíviť v podstate každý.

Kristus Pantokrátor 2020 (vytvorené v roku 2015)

Gepostet von Viktor Kováč am Sonntag, 15. März 2020

Spočiatku ani nebolo zámerom osloviť veľké množstvo ľudí, CoronART Group len tak zavesila na sociálnu sieť a nechala jej voľný priebeh. Ako sama hovorí, bol to skôr pokus, či sa niekto chytí. A chytili sa mnohí.

No po troch dňoch nerobím nič iné, len schvaľujem ako administrátor nových členov a už ich je vyše 3 000. Spomedzi tých 3 000 nie sú všetci len umelci, ale len majú záujem sledovať obsah tejto skupiny, alebo ich to inšpiruje a vytvoria aspoň nejakú koláž a pochvália sa ňou ostatným,“ hovorí Ivana. Zámer sa evidentne celkom podaril. Dnes ráno si však svoju online galériu musela mierne ukočírovať.

Zo súboru Nakupuj sám, 2016

Gepostet von Robert Barca am Dienstag, 17. März 2020

tiche mesto

Gepostet von Peter Korcek am Dienstag, 17. März 2020

Jej členovia začali totiž uverejňovať aj príspevky, ktoré pôsobili skôr ako psychohygiena, než reálna tvorba v čase karantény. Scrollovať množstvom príspevkov a fotografií je zaujímavé, každý situáciu, ktorá vznikla, chápe a prežíva inak.

Je to inšpiratívne vidieť uvažovanie iných ľudí, či už o téme epidémie, vyprázdnenosti miest, samote a či len také kreatívne vypĺňanie voľného času, ktorý sa nám tu zrazu vyskytol a ani sme si ho nepýtali,“ uvažuje Ivana.

View this post on Instagram

Muži v bielych plášťoch dezinfikujú MHD, kostoly sú zamknuté, javiská a prednáškové sály tiež zívajú prázdnotou. Na piatich miestach v metropole Slovenska sme zisťovali, ako boj s koronavírusom obrátil naruby každodenné životy bežných ľudí. . Men in white coats disinfect public transport, churches are locked, stage and lecture halls also yawn empty. On the highway in the metropolis of Slovakia, we found out how the fight against coronavirus turned inside out every day of life. . . 📕https://www.tyzden.sk/reportaze/63110/zavladol-socialny-distanc-v-bratislave-by-mohli-nakrucat-post-apokalypticky-film-fotoreportaz/?ref=tit . #koronavírus #koronavirus_2020_news #coronavirusslovakia #documentaryphotography #tyzden #borisnemethcom @boris_nemeth #slovenskenarodnedivadlo #univerzitnakniznica #univerzitakomenskeho #kostolnajsvatejsejtrojice #jurajovdvor

A post shared by Boris Németh (@boris_nemeth) on

V CoronaART nájdeš autorskú „koronoatvorbu“ Erika Schilleho, Dany Kleinert, Lucie Dovičákovej, Borisa Németha, Mikiny Dimunovej a mnohých iných, ktorí napríklad len zdieľajú trefné diela zahraničných autorov. Niekoľko svojich kresieb na súčasný karanténa experiment publikovala aj samotná Ivana.

Devastačná post-situácia?

Pre celú umeleckú obec je tento výpadok v mnohých prípadoch devastačný. Keďže v tejto sfére je celkovo veľmi málo peňazí a divadlá, galérie a iné umelecké organizácie a aj jednotlivci to budú cítiť ešte veľmi dlho. Keď sme si konečne zvykli na to, že do galérií sa chodí, že múzeá sú dobrým a kvalitným miestom, kde môžeš tráviť voľný čas, budeme možno znovu svoj návyk musieť obnovovať.

Vonku, digitalna tlac, 29×39

Gepostet von Milos Gasparec am Dienstag, 17. März 2020

Gepostet von Eva Sásová am Sonntag, 15. März 2020

A napokon, témou číslo jedna sú a stále budú financie a ich nevyhnutná potreba práve pre rezort kultúry.

Ja pevne verím, že práve táto skúsenosť sa stane témou na ministerstve kultúry, ktoré bude mať konečne nové vedenie. Financovanie kultúry bolo vždy niekde na posledných priečkach záujmu v tejto krajine. Predsa sme len pre mnohých fidlikanti, komedianti, čarbálkovia. A pri tom kultúra a kultúrnosť Slovenska je tak dôležitá v týchto časoch,“ zdôrazňuje Ivana Šáteková.

zasadnutie krízového švábu

Gepostet von Milada Vigerova am Sonntag, 15. März 2020

Gepostet von Martin Shooty Šútovec am Samstag, 14. März 2020

Umenie v online podobe dnes ponúka všetkým svojim fanúšikom možnosť sledovať aktuálne dianie priamo z domu. Google spolu s 500 múzeami a galériami vytvorili skvelý koprodukčný projekt a vznikla platforma, ktorá sa nazýva Art&Culture. Vďaka nej môžeš zadarmo navštíviť zaujímavé expozície v známych výstavných priestoroch po celom svete.

Viac čítaj TU >> Choď do Londýna, New Yorku alebo len sem, do Nedbalky, samozrejme online. Seď doma a užívaj si umenie

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech