ÚSPECH: Slovenskí vedci vynašli liek na koronavírus, teraz výsledky z vývoja lieku prezentujú na svetovej konferencii

  • AXON Neuroscience je nezávislá biotechnologická spoločnosť
  • Venuje sa výskumu v oblasti Alzheimerovej choroby
  • Podarilo sa im však vyvinúť liek proti koronavírusu
AKTUALNE, AKTUALNA SPRAVA, DOMOV STARTITUP
  • AXON Neuroscience je nezávislá biotechnologická spoločnosť
  • Venuje sa výskumu v oblasti Alzheimerovej choroby
  • Podarilo sa im však vyvinúť liek proti koronavírusu

Pred pár dňami sme ťa informovali o AXON Neuroscience, nezávislej biotechnologickej spoločnosti. Vedeckému výskumu v oblasti Alzheimerovej choroby sa venujú už viac ako 20 rokov.

V apríli 2020 sa začal tím vedcov z AXON-u venovať výskumu lieku, ktorý by pomohol pri liečbe koronavírusu. V spolupráci so SAV (Slovenská akadémia vied) taktiež vyvíjajú vakcínu proti rovnakému ochoreniu.

Spoločnosť už začala výrobný proces

Ako sme ťa už informovali, liek, ktorý sa šikovným Slovákom podarilo vyvinúť, dokáže zabrániť šíreniu vírusu priamo v tele infikovaného, takže v istej miere môže slúžiť aj ako prevencia. To teda znamená, že by sa protilátky mohli podávať napríklad lekárom, ktorí sú vystavení veľkému riziku infekcie.

AXON koronavírus veda Slovensko COVID-19 vakcína
zdroj: Axon Neuroscience

Vedecký riaditeľ spoločnosti AXON Norbert Žilka pre Startitup povedal, že sa ich projektu darí veľmi dobre. Vývin vakcíny ide stále dopredu. Vedci sa však viac zaoberajú vývojom lieku, ktorý je účinný voči všetkým mutáciám koronavírusu, ktoré zatiaľ testovali.

„S vakcínou sme stále v predklinickej fáze, pretože sme v istom čase prepriahli a začali sa viac venovať terapeutickým protilátkam, s ktorými sme kompletne ukončili predklinickú fázu,“ povedal Žilka s tým, že v tejto chvíli prebiehajú testy na animálnych modeloch.

Spoločnosť už začala aj výrobný proces. To, ako rýchlo by sa mohli dostať lieky priamo do praxe, ovplyvňuje hlavne finančná podpora. Práve preto spoločnosť teraz komunikuje s investormi, ktorí by pri výskume mohli pomôcť. Ak sa im podarí nájsť investora čo najskôr, liek by mohol byť dostupný na prelome tohto a budúceho roku.

Výsledky budú prezentovať na konferencii

Spoločnosť dnes oznámila, že bude prezentovať svoje výsledky z predklinického vývoja lieku proti COVID-19 na svetovej biotechnologickej konferencii BIO Digital. Táto konferencia sa uskutoční 10. – 11. júna a 14. – 18. júna 2021.

Michal Fresser, CEO firmy AXON, predstaví program spoločnosti v oblasti boja proti COVID-19 – monoklonálnu protilátkovú terapiu proti COVID-19 druhej generácie pod názvom ACmab1.

V porovnaní s dostupnými protilátkovými terapiami prvej generácie, ACmab1 potvrdzuje v testoch vysokú mieru účinnosti na všetkých nových variantoch koronavírusu.

ACmab1 obsahuje dve protilátky vytvorené hybridómovou technológiou. Práve tieto dve protilátky majú silnú väzbu na rôzne varianty vírusu, takže inhalačné podávanie liečiva umožní výrazne znížiť množstvo podávaných protilátok.

Efektívnejšia forma podávania by mohla priniesť aj cenovo výhodnejšiu terapiu v porovnaní so schválenými terapeutickými protilátkami.

AXON koronavírus veda Slovensko COVID-19 vakcína
zdroj: Axon Neuroscience

Terapia potvrdila obrovský potenciál

„Je pre nás veľkým potešením, že môžeme prezentovať náš COVID-19 program na konferencii BIO Digital. Naša protilátková terapia proti COVID-19 vo všetkých testoch potvrdila svoj obrovský terapeutický potenciál,“ skonštatoval Michal Fresser, CEO Axon Neuroscience.

Ako uviedol, spoločnosť sa dostala do štádia vývoja, kde majú príležitosť vstúpiť do partnerstva a zrýchliť aktivity smerujúce ku klinickému skúšaniu. Čoskoro by tak mohli priniesť ich liek ľudom zasiahnutým koronavírusom po celom svete.

Každý účastník konferencie BIO Digital si môže pozrieť a vypočuť si prezentáciu spoločnosti pred začiatkom virtuálnych stretnutí v systéme BIO One-on-One Partnering™, ktorý bude spustený 14. júna 2021.

Zdroje: Startitup, Tlačová správa

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK