Slovensko bude testovať ľudí prichádzajúcich cez hranice. Zadarmo to ale nebude

  • Slovensko prechádza na tzv. európsky korona semafor
  • Bez potvrdenia o negatívnom teste sa cez hranice nedostaneš
  • Ak sa chceš nechať otestovať na hraniciach, musíš si to zaplatiť
testovanie08_1_11_2020738078
TASR/František Iván
  • Slovensko prechádza na tzv. európsky korona semafor
  • Bez potvrdenia o negatívnom teste sa cez hranice nedostaneš
  • Ak sa chceš nechať otestovať na hraniciach, musíš si to zaplatiť

Hranice sa budú kontrolovať od 15. novembra. Ako v Štúdiu televízie TA3 povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí, od tohto dátumu Slovensko prejde na európsky semafor.

Všetky krajiny, ktoré podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) budú označené ako červené, tak budú červené aj na našom semafore. Až na niekoľko výnimiek sa to v súčasnosti týka drvivej väčšiny európskych krajín.

Ľudia, ktorí budú prichádzať z týchto krajín, budú mať povinnosť buď ísť do karantény, alebo prichádzať s testom. „S tým, že chceme našim občanom, ale aj cudzincom, ktorí budú vstupovať na územie Slovenskej republiky umožniť, aby sa nechali otestovať antigénovým testom, pokiaľ tak neurobia predtým, ako prídu k hraničnému priechodu,“ uviedol minister zdravotníctva.

Plánuješ tento rok cestovanie do zahraničia?

Testovanie antigénovými testami bude podľa Mareka Krajčího možné na vybraných hraničných priechodoch, túto službu by mali zabezpečovať súkromníci. Služba bude teda spoplatnená, a to za trhové ceny. Minister zdravotníctva tiež doplnil, že niektoré hraničné priechody by mali byť vyčlenené pre občanov, ktorí už budú mať certifikáty. Dôvodom je, aby sa na hraniciach pri testovaní nezdržovalo. „Keďže to trvá minimálne pol hodinu, kým sa zrealizuje odber a počká sa na výsledok,“ uzavrel šéf rezortu zdravotníctva.

Hranica s Ukrajinou bude prvá

Pilotný projekt antigénového testovania na hraniciach by mohol byť v pondelok 9. novembra spustený na slovensko-ukrajinskej hranici. Uviedol to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) Martin Klus (SaS) po rokovaní expertnej pracovnej skupiny, kde sa prehodnocoval aktuálny hraničný režim. „Počnúc s dnešným dňom sa začínajú preverovať možnosti a verím tomu, že v pondelok by sa celý ten pilot mohol spustiť a testovať by mohla súkromná spoločnosť,“ spresnil Klus. Od toho, ako bude tento projekt fungovať, sa budú vyvíjať aj ďalšie kroky.

Kotleba na Facebooku blúzni o znamení šelmy a čipoch, na certifikátoch z testovania vidí 666

Budeme radi, keď otestujeme približne deväťtisíc ľudí, ktorí týždenne prechádzajú ukrajinskou hranicou. Tam budeme vidieť, či sme schopní všetkých, ktorí prichádzajú na územie Slovenska, zachytiť antigénovými testami,“ skonštatoval štátny tajomník.

Podľa Klusa by mohlo by byť otvorených približne 37 hraničných prechodov, je to však téma, ktorá je realizovateľná až po 15. novembri, keď skončí aktuálne obmedzenie. Dodal, že pre tretie krajiny platí to, že po príchode na Slovensko musia byť všetci v päťdňovej domácej izolácii a následne sú testovaní PCR testami.

V prípade priaznivej epidemiologickej situácie napríklad v Rakúsku, Maďarsku alebo v Poľsku, ktoré sú stále pre Slovensko zelenými krajinami, nebude podľa Klusa dôvod na sprísňovanie hraničného režimu. V prípade, ak sa situácia zhorší, bude to na konzíliu epidemiológov, aby rozhodlo o prípadnom preradení týchto krajín medzi rizikové krajiny.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech