Slovensko na tom s platmi nie je najlepšie. Vytiahli sme kalkulačku, bez Bratislavy sú čísla miestami hrozivé

  • Slovensko má horšie platové podmienky ako ostatné krajiny V4
  • Bez Bratislavského kraja by boli naše výsledky horšie
pjimage (44)
Unsplash/ Martin Katler, Unsplash/Alex Kotliarskyi
  • Slovensko má horšie platové podmienky ako ostatné krajiny V4
  • Bez Bratislavského kraja by boli naše výsledky horšie

Na základe údajov získaných zo Štatistického úradu Slovenskej republiky je zrejmé, že kvôli výhodnej lokalizácií Bratislavského kraja (1 641 eur) tu majú ľudia väčšiu mzdu ako v iných krajoch. Základným faktorom je aj to, že sa v kraji nachádzajú aj podniky, organizácie, inštitúcie, ktoré sú ekonomicky výhodné a preto aj prispievajú k výške mzdy. To znamená viac pracovných ponúk, viac výhodných miest.

Mimo Bratislavského kraja si najlepšie ľudia zarobili v Trnavskom kraji (1 197 eur). Najnižšiu priemernú mzdu medzi krajmi zarobili ľudia v Prešovskom kraji (1 024 eur). Ide o značný rozdiel, keďže v Bratislavskom kraji dosiahla polovica zamestnancov mzdu vyššiu ako 1 264 eur, pričom v Prešovskom kraji, kde bola najnižšia priemerná mzda, to bolo o 394 eur menej.

Slovensko nie je len Bratislava

Priemerná hrubá mesačná mzda za rok 2019 na Slovensku bola na úrovni 1 262 eur. Po zaplatení poistných odvodov a daní zostala však zamestnancovi priemerná mzda 949 eur v čistom. Tento podiel tvoril 75,2%. Podľa výsledkov sa potvrdila existencia veľkej skupiny zamestnancov, ktorí majú nízke príjmy a na druhej strane je malá skupina zamestnancov s vysokými platmi.

V mzdovom pásme do 1 200 eur sa nachádzalo 63,5 % pracujúcich. V rozmedzí od 1 200 – 1 300 eur, do ktorého patrila aj priemerná hrubá mesačná mzda za SR, bolo 6% zamestnancov. Nad 1 300 eur zarobilo 30,5 % zamestnancov.

Vo februári tohto roku uverejnila TV Markíza výsledky prieskumu minimálnej mzdy Európskej únie. Slovensko sa s výškou 580 eur ocitlo na 15-tom mieste z 21 krajín Európskej únie.  Najhoršiu minimálnu mzdu majú podľa prieskumu v Bulharsku, kde je minimálna mzda 312 eur. 

Kedysi Rumunsko ako Slovensko

Napríklad také Rumunsko má hrubú mzdu od 387,11 do 1 468,19 eur. Nie je to však tak dávno, čo Rumunsko patrilo medzi krajiny, ktoré padli na úroveň chudoby v roku 2017.

Medzi tieto krajiny patrilo aj Slovensko. Na Slovensku na základe prieskumu počas minulého roka narástli mzdy, no vždy sme boli v rebríčkoch pri Bulharsku či Rumunsku, ktoré predstavovali nové členské krajiny, ktoré mali čo doháňať. 

zdroj: Unsplash/Josh Appel

 Úroveň si však dobre drží susedné Rakúsko, do ktorého sa vydávajú pracovať aj ľudia zo Slovenska. Bežný plat v Rakúsku sa pohybuje od 1 730 eur do 6 179 eur (hrubá mzda). Či už s Bratislavou, alebo bez, Slovensko za touto krajinou naozaj zaostáva. Nejde však len o Rakúsko, ale aj o zvyšok západnej Európy. 

Zamestnanci v Česku si môžu za svoju výplatu reálne kúpiť asi o štvrtinu viac, v Poľsku o tretinu viac a v Maďarsku o 15 percent viac ako ľudia pracujúci na Slovensku,“povedal minulý rok pre denník Pravda analytik J&T Banky Stanislav Pánis. Podľa neho sme mali priemernú mzdu mierne nad tisíc eur síce porovnateľnú s Poľskom a Maďarskom, no v Česku je vyššia. 

Chudoba ohrozovala každého šiesteho Slováka

 Aj keď šli mzdy hore, nebolo to tak dávno, čo nás ohrozovala chudoba. Podľa Štatistického úradu Slovenskej republiky  ohrozovali chudoba či pracovné vylúčenie v roku 2018 na Slovensku 16,3% obyvateľov, čo predstavovalo 827-tisíc ľudí. 

Za chudobu na Slovensku môžu nižšie príjmy, problém splácať pôžičky či platiť prevádzkové náklady na bývanie, ale aj malá pracovná intenzita. V roku 2018 patrilo Slovensko z medzinárodného hľadiska ku krajinám s najnižšou mierou chudoby a sociálneho vylúčenia v Európskej únií.

Najviac nás pritom vedia zaskočiť nečakané výdavky.

Zdroje: tvnoviny.sk, statistics.sk, ec.europa.eu, statistics.sk, paylab.com, paylab.ro, ekonomika.pravda.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech