Slovensko je odpadkovým košom Európy. Dokázali to najnovšie testy potravín

  • Ponuka potravín, ktorú dnes na Slovensku nájdeme je pestrou zmesou najrôznejších marketingových kreácií. Aj keď to stále nie je ako ponuka amerického Wallmartu, na nedostatok sa určite stažovať nemôžeme.
tuuuu
pexels.com
  • Ponuka potravín, ktorú dnes na Slovensku nájdeme je pestrou zmesou najrôznejších marketingových kreácií. Aj keď to stále nie je ako ponuka amerického Wallmartu, na nedostatok sa určite stažovať nemôžeme.

Na druhej strane za touto rozmanitosťou sa skrývajú len rôzne farebné obaly a krabičky, ktoré obsahujú prakticky to isté. Veľa potravín, ktoré by sme si dokázali vyrobiť, sa vozia prinajlepšom cez polovicu Európy a záťaž na životné prostredie je väčšie než ich samotná úžitková hodnota a vplyv na zdravie.

Do roku 1994 platili v Československu ešte z dôb minulého režimu zákonné normy, ktoré nedovoľovali, aby klobásy obsahovali múku, aby jogurty obsahovali škrob atď. Tieto normy boli zrušené a na Slovensku začala doslova džungľa.

Dokazujú to aj testy, ktoré uskutočnili odborníci z renomovanej Vysokej školy chemicko-technologickej. Tie ukázali, že niektoré potraviny rovnakej značky sa líšili v niekoľkých vlastnostiach. Odborná komisia si posvietila na celkovo 21 výrobkov predávaných v rôznych štátoch pod rovnakou značkou. Testy odhalili, že z nich bolo 13 odlišných, 5 mierne odlišných a 3 boli rovnaké. Naviac zo všetkých testovaných vzoriek malo 5 výrobkov rozdielny objem pri rozmerovo rovnakom balení.

 

Tento stav sa nepáči ani premiérovi Róbertovi Ficovi, ktorý tvrdí, že ide o vážny medzinárodný problém a s horlivosťou jemu vlastnou sa pustil do jeho riešenia. Najskôr však dal porovnať tri produkty, ktoré sa predávajú v Hainburgu a v Bratislave. Testy ukázali, že rybie prsty Iglo majú v Hainburgu 300 gramov, podiel mäsa je 65 gramov a v Bratislave vážia len 280 gramov a podiel mäsa je 58 gramov, pritom cena je rovnaká 2,99 eura.

Všetko nie je kóšer ani s Persilom z Nemecka, či Rakúska. Zdá sa, že Rakúšania nemajú len lepšie cesty a platy, ale aj pracie prostriedky. Tie ich totižto obsahujú viac aktívnych látok, ako tie, ktoré pochádzajú z českých, maďarských alebo slovenských obchodov.

foto:pexels.com

Hovorkyňa firmy Henkel Zuzana Ozanová obhajovala prací prášok Persil pre iRozhlas veľmi slniečkársky : „Existujú regióny, v ktorých spotrebitelia perú pri nižších teplotách, tiež sa líšia zloženia škvŕn, kvôli ktorým je iné zloženie.“

Ľudia povolaný na riešenia problémov tohto typu, takže Róbert Fico má okrem kvetnatej oslavy na MDŽ pripravenú aj stratégiu na Európsku Úniu. „Pokiaľ nebudeme pociťovať od Európskej komisie razantné konanie, tak sme pripravení urobiť dočasné jednostranné opatrenia. Napríklad sankcie voči iným krajinám,“ razantne povedal premiér pre tv.hnonline.sk

 


Môže sa tak stať, že produkty do verejného stravovania poputujú len  zo Slovenska.

Povieme, že na 6 mesiacov zastavujeme prísun výrobkov z európskych trhov. Chcem požiadať partnerov z V4 o riešenia a povedať, že máme vážny medzinárodný problém,“ skonštatoval Fico pre tv.hnonline.sk s tým, že v stredu sa na túto tému uskutoční summit V4 v Budapešti.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá