Budú ti vstávať vlasy dupkom. Toto sú najviac fascinujúce opustené budovy na Slovensku

  • Na Slovensku sa nachádzajú architektonické unikáty, no aj budovy, o ktoré sa nikto nezaujíma
  • Vybrali sme niekoľko takých miest, ktoré si okamžite získajú tvoju pozornosť
opustene budovy
Ilustračný obrázok, Unsplash/Blogging Guide, Trac Vu
  • Na Slovensku sa nachádzajú architektonické unikáty, no aj budovy, o ktoré sa nikto nezaujíma
  • Vybrali sme niekoľko takých miest, ktoré si okamžite získajú tvoju pozornosť

Slovenské mestá sú plné objektov, ktoré zívajú prázdnotou. Ide o budovy, ktoré napríklad prestali plniť svoj účel a sú prázdne desiatky rokov. Je pochopiteľné, že v priebehu týchto rokov sa na nich podpísal zub času, no aj napriek tomu majú svoje kúzlo.

Vybrali sme niekoľko opustených budov po celom Slovensku, ktoré ťa zaujmú hneď po tom, čo do nich vstúpiš.

Hotel Cyprián

Začneme na Zamagurí v meste Spišská Stará Ves. Práve tu sa totiž nachádza Hotel Cyprián. Ten bol podľa portálu Abandoned Hotels postavený v roku 1989. Zaujímavosťou je, že objekt mal pôvodne slúžiť ako administratívna budova, no v roku 1992 bol premenený na rekondičné zariadenie. Neskôr sa zmenil na hotel. 

Vzhľadom na to, že sa nachádza na mieste, ktoré je v podstate bezvýznamné, zažiariť medzi ostatnými slovenskými hotelmi bolo náročné. Zmenila to až gastronomická súťaž Zlatý jedálny lístok 1997. Ako uvádza TREND, Hotel Cyprián v tejto súťaži prekvapil každého. Dokonca získal jednu z hlavných cien. 

zdroj: Reprofoto/Youtube

Ako v roku 1997 informoval denník SME, špecialitou hotela boli napríklad pečené prasatá a jahňatá. Jedálne lístky boli v slovenskom, nemeckom a anglickom jazyku. 

Hotel mal kapacitu 66 lôžok, pričom izby mali 2 alebo 3 postele. Nechýbalo v nich ani sociálne zariadenie, chladnička, televízia a internet. Okrem iného si však objekt získal mnoho zákazníkov saunou, luxusnou reštauráciou a viacerými športovými ihriskami.

Obľúbený hotel, ktorý bol v tom čase na vrchole slávy, využívali najmä ľudia, ktorí navštevovali krásnu prírodu Zamaguria alebo samotný Pieninský národný park. 

Hviezda hotela však zhasla veľmi rýchlo. Trvalo približne 10 rokov, kým sa zisky hotela znížili natoľko, že sa ho majiteľ rozhodol predať. Od roku 2012 sa objekt ponúka na rôznych dražbách, no stále patrí medzi opustené budovy.

Bytovka v Krvavých Šenkoch

Obec Krvavé Šenky pozná azda každý. Sú s ňou spojené rôzne príbehy, ktoré ju premieňajú na najstrašidelnejšie miesto na Slovensku. V dôsledku toho je prázdna. Osada so slepačou farmou a ošipárňou v blízkosti Nitry sa v priebehu rokov premenila na miesto, ktorému sa ľudia v noci oblúkom vyhýbajú.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Abandoned Hotels, TREND, SME, Bratislavské noviny, Pravda, Aktuality, Pluska, ZN, Sereďsity.sk, Noviny Zemplína, TREND, ASB, 100 rokov dizajnu, Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá