Slovensko má ďalší dom hrôzy. V zariadení pre seniorov zomrelo 13 ľudí, ktorí už dostali prvú dávku vakcíny

  • V špecializovanom centre sociálnych služieb v Stropkove sa nakazilo až 95 % seniorov
  • Z 69 obyvateľov zariadenia to činí 66. Ochoreniu podľahlo zatiaľ 13 pacientov
  • Zaočkovaní boli prvou dávkou vakcíny. Domnievajú sa, že vďaka nej nebolo obetí ešte viac
  • Druhú dávku musia prekonzultovať s lekárskym tímom
ockovanie/ covid
TASR/AP, Luca Bruno, TASR/Michal Svítok
  • V špecializovanom centre sociálnych služieb v Stropkove sa nakazilo až 95 % seniorov
  • Z 69 obyvateľov zariadenia to činí 66. Ochoreniu podľahlo zatiaľ 13 pacientov
  • Zaočkovaní boli prvou dávkou vakcíny. Domnievajú sa, že vďaka nej nebolo obetí ešte viac
  • Druhú dávku musia prekonzultovať s lekárskym tímom

Pred mesiacom sme písali o tom, ako sa Špecializované zariadenie pre seniorov Arcus v Košiciach premenilo na dom hrôzy. Za približne dva týždne zomrelo v košickom Arcuse 36 pacientov. Koncom februára sa počet navýšil na 39. Situácia je v súčasnosti stabilizovaná.

Na východe Slovenska (konkrétne v Stropkove) sa objavilo ďalšie zariadenie, ktoré sa stalo epicentrom nákazy. Koronavírus napadol až 95 % klientov. Televízia Markíza pred necelým týždňom informovala, že najprv ich bolo nakazených 24 (zo 69 obyvateľov), ale ďalšie kolo testovania preukázalo výrazný nárast. Ochorenie nemajú len traja obyvatelia, trinásti koronavírusu už podľahli.

Dom seniorov sa premenil na dom hrôzy. Ľudia zomierajú jeden za druhým

Takmer všetci zomreli v nemocnici. „Pacientov bolo pomerne mnoho a mortalita sa pohybovala niekde okolo 70 až 80 percent. Boli to starí pacienti s mnohopočetnými ochoreniami, väčšinou ležiaci, s ťažkou demenciou, takže naozaj ten priebeh a tá prognóza ochorenia bola veľmi, veľmi zlá,“ povedal v reportáži Televízie Markíza primár covidového oddelenia Nemocnice Svidník Marek Pytliak, ktorý sa však domnieva, že ak by nebolo koronavírusu, mohli ešte žiť.

Prvú dávku vakcíny mali za sebou

Mnohí zomreli na zápal pľúc. Súviselo to však aj s ostatnými diagnózami, ktoré pacienti mali. Nákaza prepukla v priebehu dvoch týždňov, a to aj napriek tomu, že boli zaočkovaní prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Potvrdil to aj hovorca siete nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ.

zdroj: TASR /Dano Veselský

V súčasnosti sú hospitalizovaní ešte dvaja klienti. „Napriek vážnym ochoreniam, ktoré vykazovali vysokú úmrtnosť aj pred pandémiou, je ich zdravotný stav stabilizovaný,“ dodal Pytliak s tým, že by ich čoskoro mali presunúť naspäť do zariadenia.

Druhú dávka vakcíny, ktorú sa pacientom nepodarilo podať, musia prekonzultovať s lekárskym tímom. Karanténa by sa tam mala skončiť do dvoch týždňov.

Košický dom seniorov to má za sebou

„Celý pandemický rok sa darilo ochrániť zraniteľných klientov špecializovaného zariadenia od koronavírusu. Paradoxne, zákerné ochorenie si k nim napriek všetkým opatreniam našlo cestu až po prvej dávke očkovania. Je možné, že práve vďaka vakcinácii obetí nebolo ešte viac,“ povedal Kráľ pre Korzár.

Na východe sa boja očkovať dôchodcov. Šíri sa tam hoax o úmrtiach po vakcinácii v „dome hrôzy“

Košický Arcus je na tom už oveľa lepšie. Z ochorenia sa ku koncu februára vyliečilo 106 klientov. Aj napriek opatreniam krízového manažmentu však od vypuknutia nákazy zomrelo 39 klientov, ktorí boli pozitívne testovaní na koronavírus. „Ďalšie pozitívne prípady nepribúdajú a do práce sa vracajú aj vyliečení zamestnanci. Celkovo je v 13 župných zariadeniach sociálnych služieb pozitívnych 21 klientov z celkového počtu približne 1 800,“ povedala pre Startitup hovorkyňa KSK Anna Terezková.

Zdroje: Televízia Markíza, https://presov.korzar.sme.sk/c/22613992/zo-69-klientov-zariadenia-v-stropkove-sa-nakazilo-66-trinasti-zomreli.html

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech