Slovensko našlo účinnú zbraň na Covid-19. Tretie testovanie dokázalo výraznú klesajúcu mieru pozitívne testovaných

  • V druhom kole plošného testovania bolo pozitívnych 0,63% ľudí
Slovensko celoplošné testovanie, Covid-19
TASR
  • V druhom kole plošného testovania bolo pozitívnych 0,63% ľudí

V sobotu 7. novembra 2020 sa prišlo otestovať celkovo 1 297 571 obyvateľov, pričom pozitívny výsledok ukázali antigénové testy u 8 172 z nich. Výsledky prvého dna druhého kola plošného testovania v 45 takzvaných červených a 13 zelených okresoch dnes predstavili predseda vlády SR Igor Matovič a minister obrany SR Jaroslav Nad.

„Vstupujeme do finále plošného testovania. Včerajšie výsledky účasti a tiež klesajúci počet pozitívnych prípadov mi osobne priniesli veľký úsmev na tvári. Potvrdzuje sa, že Slovensko sa v dôležitých chvíľach a pre dobru vec dokáže zomknúť. Pokles pozitívnych prípadov a teda aj nižšia miera ohrozenia tých zraniteľnejších v našej spoločnosti sú skvelým zadosťučinením.

Plošné testovanie môže stiahnuť z obehu až 55% ľudí, ktorí sú infekční. Zároveň vyzval pozitívne testovaných, aby obvolali svoje kontakty, aby sa šli tiež testovať. Podľa Matoviča máme dnes na výber dva nástroje, ako sploštiť krivku nárastu epidémie. Ak si budeme chcieť dopriať viac slobody, budeme musieť pristúpiť k testovaniu. „To sú dva lieky, ktoré máme,“ povedal premiér.

Opäť obrovská vďaka všetkým, ktorí sa do tohto projektu zapojili,“ vyzdvihol minister obrany SR Jaroslav Nad. Zároveň informoval, že Ozbrojene sily SR dnes otvorili 2 670 odberových miest, teda 99,96 % z plánovaného počtu. Záujemcovia sa aj v nedeľu môžu prísť dať testovať do 20. hodiny. Počas dnešného dňa sa na operácii Spoločná zodpovednosť priamo podieľa celkovo 20 874 osôb, z toho 3 603 profesionálnych vojakov, 2 595 policajtov, 117 príslušníkov finančnej správy, 87 hasičov, 45 horských záchranárov, 8 856 zdravotníkov, 4 683 administratívnych pracovníkov a 888 dobrovoľníkov.

Matovič odkazuje Slovensku na svojom facebooku:

Takto pred troma týždňami sme mali v rukách katastrofické predpovede, že v tomto čase budeme mať 4-5 tisíc nových prípadov denne. Prišiel som s ideou celoplošného testovania antigénovými testami … a vyrojili sa všetci možní, že ako je to totálna hlúposť a len si tým situáciu ešte viac zhoršíme. Napriek ich múdrostiam a polenám sa milióny ľudí zomklo a spoločne sme sa vrhli do boja. Výsledky? Nad všetky očakávania. Po opätovnom pretestovaní viac ako 1,5 milióna už môžeme s istotou tvrdiť, že celoplošné pretestovanie zníži počet infekčných ľudí z týždňa na týždeň o viac ako 55%! Čo je úžasné. Napriek tomu aj po takomto silnom dôkaze spomenutí šíria múdrosti, že “antigénové testy sú určené najmä na testovanie pacientov s príznakmi”. Nuž, tak poďme takto v nedeľu na to cez slížikovú, nech to skúsia pochopiť:
Ak si do kuchyne rodina kupuje hrnce, kupuje si ich za účelom, aby v nich varili. Aj slížikovú. ALE, ak rodine začne horieť dom, nikto z rodiny nerozmýšľa, že hrniec je určený prioritne na varenie. Každý hrniec je v tej situácii na hasenie domu dobrý. … a tak je to aj s antigénovými hrncami, sorry testami – áno, najvyššiu presnosť majú pri ľuďoch s Covid-19, ktorí kýchajú, kašlú, soplujú … ale rovnako platí, že aj pri tých ostatných s Covid-19 sú dostatočne efektívnym nástrojom ich nájsť … a v tom skvie úspech nášho spoločného projektu, ktorý nemá v histórii Slovenska obdobu.

antigénový test plošné testovanie
zdroj: TASR/Roman Hanc

O dvojdňovom celoplošnom testovaní na nový druh koronavírusu, ktoré od soboty rána prebieha na Slovensku, informujú aj svetové tlačové agentúry. Francúzska AFP uvádza, že Slovensko je doposiaľ najväčšou krajinou, ktorá pristúpila k takémuto masovému testovaniu, aké dosiaľ prebehlo len v niektorých menších európskych krajinách ako Luxembursko či Monako a tiež vo viacerých čínskych mestách.

AFP ale aj britská agentúra Reuters či spravodajská stanica BBC v súvislosti s testovaním upozorňujú na to, že výsledky použitých antigénových testov sú síce rýchlo dostupné, no menej spoľahlivé ako výsledky PCR testov. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK