Slovensko opäť uvoľňuje: V týchto krajinách môžeš byť 48 hodín, fitness centrá však ostávajú zatvorené

  • Fitnescentrá sa môžu otvoriť budúcu stredu, teda 3. júna
  • Od stredy sa opäť mení viacero vecí
vieden maďarsko cestovanie
TASR/Peter Horváth
  • Fitnescentrá sa môžu otvoriť budúcu stredu, teda 3. júna
  • Od stredy sa opäť mení viacero vecí

Majitelia fitnescentier a fanúšikovia činiek sa nepotešia. Fitnescentrá sa otvoria až v pôvodnom termíne, teda budúcu stredu 3. júna. Premiér Igor Matovič však prezradil, že keď sa už vnútorné športoviská otvoria, bude to aj so šatňami a sprchami a navyše bez rúšok. Navyše oznámil ďalšie uvoľňovanie pravidiel, teda aktualizáciu súčasne prebiehajúcej fázy.

Fitká ešte neotvárajú

V stredu 3. júna sa teda môžu otvoriť nielen fitnescentrá, ale všetky vnútorné športoviská vrátane bazénov, športových hál a telocviční. K dispozícii bude aj zázemie, teda šatne a sprchy, povinné nebude ani rúško. Podmienky sú však prísne. V jednom priestore môže byť len jeden zákazník na m2, alebo musia dodržiavať dvojmetrové rozostupy. Po každom zákazníkovi je potrebné priestory dezinfikovať.

Napriek tomu, že je šport zdravý a prospešný, tvoria sa tam aerosóly a koncentrujú sa tu mladí a zdraví ľudia. Tí zvládajú COVID-19 lepšie, no môžu byť prenášačmi,“ vysvetľuje infektológ a člen konzília profesor Pavol Jarčuška. Zdôraznil, že zatiaľ netušíme, aký vplyv na epidemiologickú situáciu má otvorenie telocviční, takže musíme postupovať opatrne.

Členka konzília, doktorka Mária Advičová dodala, že na Slovensku predstavujú mladí ľudia najviac zasiahnutú skupinu z pohľadu nákazy koronavírusom. Najviac pozitívne testovaných je vo veku 20 až 24 rokov. 

Aktualizácia uvoľňovania

Premiér Igor Matovič na tlačovej besede zároveň oznámil aktualizáciu uvoľňovania opatrení. Novinky platné od tejto stredy, teda 27. mája, sú:

Vnútorné prevádzky musia dodržať tieto opatrenia:

  • 15 m2 na zákazníka
  • alebo dvojmetrový rozostup medzi zákazníkmi
  • alebo okraje stolov od seba 2 metre (verejné stravovanie)

Verejné stravovanie po 22:00:

  • Len uzavretá spoločnosť
  • Zariadenie musí mať zoznam hostí na akcii, v prípade nákazy ho poskytne RUVZ

V nedeľu budú navyše otvorené kiná, divadlá, autoškoly, taxislužby, turistické informačné kancelárie a ambulantný predaj

Slováci môžu ísť do 8 krajín až na 48 hodín bez toho, aby museli ísť do karantény a nepotrebujú ani test. Ide o Rakúsko, Česko, Maďarsko, Poľsko, Chorvátsko, Slovinsko, Nemecko a Švajčiarsko. Zároveň majú občania týchto 8 krajín povolený vstup na Slovensko na 48 hodín.

Smart Karanténa funguje

Premiér Igor Matovič tiež informoval, že do takzvanej smart karantény už prešlo 1 302 ľudí, z toho 1 058 je už doma. Údaje sú z dnešného dňa do 15:00. „Ak pôjdeme týmto tempom, do konca týždňa nemusíme mať v štátnej karanténe ani jedného repatrianta,“ povedal Matovič.

Člen krízového štábu Ján Bučkuliak dodal, že až 96 percent ľudí, ktorí záujem o smart karanténu prejavili, sa do nej aj dostali. Ak nastali komplikácie, súviseli vždy s používateľskými chybami či so samotným telefónom.

Napríklad ak má človek na prechode hraníc slabú batériu, tak aplikácia nepracuje správne. Tiež ak je na prednej kamere fólia, je problém s rozoznaním tváre. Ďalej je to slabý internet, málo miesta v pamäti telefónu alebo stará verzia operačného systému Android,“ vymenúva Bučkuliak.

Veľa repatriantov si vybavovalo smart karanténu na poslednú chvíľu a chybne označili miesto pobytu. Môžu si však opätovne zvoliť miesto, kde izoláciu strávia. Určovanie polohy je pomerne presné a tak aplikácia stále hlási, že je porušená karanténa.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech