Slovensko patrí k najväčším vývozcom šteniat v EÚ. Zisky množiteľov sa pohybujú v tisícoch eur za jedno šteňa

  • Obchod so zvieratami má na Slovensku naozaj tuhé korene
  • Slovensko vyvezie podľa odhadov Slobody zvierat až 100-tisíc mláďat ročne
  • Zisk z jedného šteniatka sa môže pri niektorých plemenách pohybovať v niekoľkých tisícoch eur
pexels-photo-1249208
Pexels
  • Obchod so zvieratami má na Slovensku naozaj tuhé korene
  • Slovensko vyvezie podľa odhadov Slobody zvierat až 100-tisíc mláďat ročne
  • Zisk z jedného šteniatka sa môže pri niektorých plemenách pohybovať v niekoľkých tisícoch eur

Ročne sa zo Slovenska podľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) vyvezie okolo 60-tisíc šteniat. Údaj pritom mapuje len oficiálne vývozy. Počet nelegálne vyvezených šteniat a šteniat predaných na slovenskom trhu nie je možné presne vyčísliť, no Sloboda zvierat (SZ) ho odhaduje na 100 000 zvierat ročne.

V drvivej väčšine ide o lacné psíky rôznych plemien bez preukazu pôvodu z chovov, ktoré nie sú nikde zaregistrované. Deje sa to aj napriek tomu, že zákon ukladá každému, kto chová zvieratá za účelom ich predaja ohlásiť začatie, prerušenie a ukončenie tejto činnosti.

Realitou však je čierny množiteľský biznis so šteňatami – porušovanie zákonov pri obchodovaní so psami, nezdanené príjmy množiteľov a výkupcov a obrovské utrpenie zvierat v „množiarňach“ zneužívaných na masovú produkciu šteniat.

Veľa mláďat cestuje primladých, bez očkovaní, čipu, bez dokladov alebo s falošnými dokladmi, poskrývaných pod sedadlami či v kufri auta, mnoho z nich náročnú cestu neprežije. „Nepodarky“, ktoré množiteľ nevie predať, končia v smetiakoch alebo ich usmrtí.

Slovensko patrí k najväčším vývozcom šteniat

V celej Európskej únii žije v domácnostiach v súčasnosti až 126 miliónov spoločenských zvierat (psov a mačiek) a viac ako jedna tretina má pochádzať z nehumánnych ilegálnych chovov, čiže neregistrované a teda nekontrolovateľné kompetentnými orgánmi (ŠVPS/RVPS).

V drvivej väčšine sú zvieratá ponúkané prostredníctvom neregulovanej internetovej inzercie alebo vyvážené na predaj za hranice do väčšiny krajín EÚ. Slovensku pritom v tomto smere patrí nelichotivé prvé miesto v rámci EÚ.

Zviera už nie je vec, no stačí to? 

Majitelia sú po novom od septembra 2018  povinní dať psa začipovať najneskôr do 12 týždňov od jeho narodenia. V prípade jeho predaja, resp. darovania, musí byť začipovaný ešte pred zmenou vlastníka, bez ohľadu na vek šteňaťa.  V da­ta­báze tak majú byť jasne za­zna­čené po­hyby psov a zmeny ich vlast­ní­kov. Ve­te­ri­nárni in­špek­tori by tak mali ľahko ľahko vy­ti­po­vať po­doz­ri­vých ma­ji­te­ľov a prísť ich skon­tro­lo­vať.

Táto novela je však podľa viacerých útulkov šitá horúcou ihlou a nie je koncipovaná tak, aby riešila problém množiarní. Množitelia totižto nemajú problém vytvoriť si vlastné cestičky, aby neboli postihnutelní.

„Lehota 12 týždňov na začipovanie šteňaťa je  príliš dlhá, my by sme túto povinnosť dali už v 5. týždni veku psíka. Množiarne totiž psíkov predávajú oveľa skôr. My sme už na veterine natrafili na 4 psíkov kúpených z množiarní, a čip nemali. Čipovanie schvaľujeme, no nemyslíme si, že novela bude mať nejaký dopad na množiteľov,“ zdôraznila pre portál Záhorak, Frederika Péčiová zo senického útulku.

Francúzski buldočkovia zo Slovenska idú na dračku za hranicami

Posledný rok sa medzi mladými ľuďmi stali hitom francúzski buldočkovia. Tí sú zároveň obeťami trendu, a dopyt po nich tak prudko rastie. Na rôznych inzerentných portálov sa roztrhlo vrece s ponukou šteniatok tejto rasy. Mnohé z inzerátov sú pri najmenšom podozrivé. Nelegálny obchod so šteniatkami tejto rasy sa nedávno podarilo zastaviť aj Polícii Slovenskej republiky v súčinnosti s talianskou políciou.

„Policajti cieľového pátrania úradu kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru počas medzinárodnej policajnej akcie LUXURY DOG zadržali začiatkom roka 2019 na základe Európskeho zatýkacieho rozkazu talianskeho justičného orgánu v Rimini dvoch slovenských občanov.  Tí sú podozriví zo zločineckého zoskupenia zameraného na nelegálny obchod s domácimi zvieratami a to falšovaním ich pôvodu a následným nelegálnym podvodným predajom v Taliansku,” informovala Polícia Slovenskej republiky na svojej facebookovej stránke.

Podľa Polície mala zločinecká skupina na jednom predanom zvierati zisk 1500 až 2000 eur.

Ako môžeš pomôcť? 

  • Nekupuj lacné šteniatka, radšej si adoptuj!
  • Pomôž odhalovať množiteľa z tvojho okolia, nahlás ho Slobode zvierat
  • Zdieľaj a šír informácie o krutých praktikách množiarskeho biznisu

 

zdroj:slobodazvierat.sk,zahorak.sk,Polícia Slovenskej republiky,mpsr.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá