Slovensko pridalo na zoznam zelených krajín hneď niekoľko noviniek. Test na COVID-19 nemusíš absolvovať

 • Slovensko rozšírilo zoznam menej rizikových krajín
 • Na zelenom zozname pribudli obľúbené destinácie mnohých Slovákov
policia
MVSR
 • Slovensko rozšírilo zoznam menej rizikových krajín
 • Na zelenom zozname pribudli obľúbené destinácie mnohých Slovákov

P onovom môžeš bez väčších komplikácii vycestovať už aj do San Marína, Taiwanu či Vatikánu. Platí, že po príchode naspäť na Slovensko nemusíš absolvovať test na koronavírus. Informovalo o tom Ministerstvo zahraničný vecí SR.

Pri vstupe do Talianska je však potrebné vyplniť vyhlásenie a odovzdať ho dopravcovi, alebo sa ním preukázať v prípade kontroly policajnými zložkami. Formulár je nevyhnutné vyplniť za každých okolností, bez ohľadu na spôsob dopravy (osobným automobilom, letecky, vlakom, loďou) a za každú fyzickú osobu. Odporúča sa mať pri sebe vyplnený formulár aj keby ho pri vstupe do Talianska nevyžadovali – cestujúcich môžu kontrolovať po ceste alebo na mieste pobytu v Taliansku.

Táto krajina je samostatným svetom. Nič podobné nikde neuvidíš – Madagaskar

Na zozname zelených, menej rizikových krajín ostávajú naďalej Rakúsko a Maďarsko. Ich epidemiologická situácia je totiž podobná ako na Slovensku. Zoznam červených krajín sa teda nemení.

Návrat zo zelených, menej rizikových krajín

Ak sa vraciaš z menej rizikových krajín, povinná karanténa sa na teba nevzťahuje. Na zozname zelených krajín sú od 1. októbra tieto krajiny:

Austrália, Bulharsko, Cyprus, Čína, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Grécko, Írska republika, Island, Japonsko, Kórejská republika, Kanada, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Rakúsko, San Maríno, Slovinsko, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, Švajčiarsko, Švédsko, Taiwan, Taliansko, Vatikán. 

Nezabúdaj, že všetky ostatné krajiny sú rizikové.

Návrat z červených, rizikových krajín EÚ

Pri návrate z červených krajín, môžeš postupovať dvomi spôsobmi. Buď sa preukážeš negatívnym výsledkom PCR testu na COVID-19 zo zahraničného laboratória nie starším ako 72 hodín alebo nastúpiš do domácej izolácie.

Ak si sa rozhodol pre izoláciu, si povinný sa najneskôr bezprostredne pri vstupe na Slovensko registrovať sa na webe http://korona.gov.sk/ehranica. Potvrdenie o registrácii si odlož pre prípad policajnej kontroly. 

Sajfa ukázal Slovákom ako prebieha testovanie na COVID-19. Žiaden čip do mozgu som nedostal

Najskôr v piaty deň izolácie musíš podstúpiť PCR test, ak je výsledok negatívny, môžeš izoláciu ukončiť. Ak nemáš príznaky ochorenia, po 10 dňoch môžeš izoláciu ukončiť aj bez výsledkov testu. Izolácia platí aj pre ostatných členov domácnosti. 

Návrat z červených, rizikových krajín mimo EÚ

V tomto prípade musíš najneskôr bezprostredne pri vstupe na Slovensko zaregistrovať sa na webe korona.gov.sk/ehranica. Určite si odlož potvrdenie o registrácii pre prípad policajnej kontroly a nastúp do domácej izolácie. Izoláciu môžeš ukončiť až po negatívnom výsledku PCR testu na COVID-19. Testovanie možno podstúpiť najskôr v piaty deň izolácie. Izolácia platí aj pre ostatných členov domácnosti. 

Odporúča sa necestovať

Z dôvodu rastúcej intenzity výskytu nového koronavírusu ministerstvo odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do nižšie uvedených regiónov krajín s uvoľneným hraničným režimom: 

 • Poľsko : Malopoľské vojvodstvo, 
 • Bulharsko: Blagoevgrad, Yambol, 
 • Grécko : Attiki, Dytiki Makedonia, Voreio Agaio, 
 • Taliansko : Bolzano, Lazio, Liguria, Sardínia, Trento, 
 • Slovinsko : Gorenjska, Koroska, Osrednjeslovenska, Podravska, Primorsko-Notranjska, Savinjska, Zasavska,
 • Estónsko :  Harju Maakond, Ida-Viru Maakond,
 • Litva : Šiaulių Apskritis,
 • Dánsko : Hovedstaden, Midtjylland, Nordjylland, Sjaelland, Syddanmark, 
 • Nórsko : Oslo, Vestland, 
 • Švédsko : Dalarnas Lan, Hallands Lan, Jonkopings Lan, Kronobergs Lan, Orebro Lan,
 • Írsko : Border, Dublin, Mid-East, Midland, South-East, 
 • Spojené kráľovstvo (17/32): Anglicko: Londýn, North East, North West, East Midlands, West Midlands, Yorkshire and the Humber; Severné Írsko; Škótsko: Greater Glasgow And Clyde, Borders, Lanarkshire, Lothian; Wales: Abertawe Bro Morgannwg , Aneurin Bevan, Betsi Cadwaladr, Cardiff and Vale, Cwm Taf, Powys. 

Ministerstvo zároveň dôrazne odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do Maďarska, Rakúska, Dánska, Spojeného kráľovstva, Írska, Švajčiarska, Slovinska a na Island. Do uvedených krajín ministerstvo odporúča cestovať len v nevyhnutných prípadoch. 

Výnimky 

Existuje viacero výnimiek z povinnej izolácie a testovania po návrate zo zahraničia týkajú sa napríklad takzvaných pendlerov do 30 kilometrov  od hraničného priechodu, študentov, zdravotníkov, pracovníkov v kritickej infraštruktúre a iných. Nájdeš ich na stránke ÚVZ.

Zdroje: MZVSR, uvzsr.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech