Slovensko reprezentovala v atletike. Dnes má úspešnú značku s ručne robenými topánkami, ktoré poznajú aj vo svete

  • Lenka Cenigová mala rozbehnutú kariéru športovkyne
  • Po narodení detí sa však pustila do vlastného podnikania
  • Dnes spolu s jej tímom pod značkou Be Lenka šije výrobky, ktoré si ľudia obľúbili aj vo svete
fer (1)
archív Be Lenka
  • Lenka Cenigová mala rozbehnutú kariéru športovkyne
  • Po narodení detí sa však pustila do vlastného podnikania
  • Dnes spolu s jej tímom pod značkou Be Lenka šije výrobky, ktoré si ľudia obľúbili aj vo svete

Lenka Cenigová pochádza zo Žiliny, aj keď od narodenia žije s hendikepom (nemá pravú hornú končatinu), za sebou má úspešnú kariéru športovkyne. Lenka zožala množstvo ocenení a popredné umiestnenia na paralympiádach a majstrovstvách Európy i sveta v atletike. Dnes sa však naplno venuje podnikaniu.

Je to zaujímavý pocit byť občas súčasťou tohto malého gangu. Je až neuveriteľné, aké dokážu byť detičky úprimné a priame. Toľko sa od nich vieme naučiť… 😇😍🥰😘

Gepostet von Be Lenka am Mittwoch, 8. Mai 2019

Mladej Žilinčanke sa podarilo rozbehnúť vlastnú značku s názvom Be Lenka, ktorej produkty sa predávajú hneď na niekoľkých svetových trhoch. Pod svojou značkou sa okrem iného venuje handmade výrobe, dnes veľmi populárnemu typu obuvi s názvom Barefoot. V roku 2018 tržby spoločnosti Be Lenka presiahli 266-tisíc eur. Viac nám o svojom biznise prezradila Lenka. 

Čo bolo prvotným impulzom na založenie vlastnej značky Be Lenka? 

Vždy som patrila ku aktívnym ľuďom a po skončení športovej kariéry som prešla plynule do úlohy mamičky. Deti vlastne vo mne prebudili podnikateľského ducha. Úloha mamy zahŕňa aj výber a používanie rôznych potrieb pre detičky, a tak som sa dostala k detských nosičom. Nebola som spokojná s tým, čo sa na trhu nachádzalo. A tak som nadizajnovala vlastný produkt a dala ho ušiť krajčírke. To boli začiatky. Fungovala som aj ako mama a tiež podnikateľka. Často som pracovala do noci a ráno hneď fungovala na 100% ako mama.

Je skvelé, že čoraz viac mužov nosí. V nosičoch aj v šatkách. 😍A musíme povedať, že im to naozaj pristane.🥰Čo…

Gepostet von Be Lenka am Donnerstag, 26. September 2019

Čo vás priviedlo práve k výrobe topánok barefoot? V čom sú tieto topánky unikátne?

Tým, že som sama sebe aj zákazníkom, som „cieľovkou“, tak prirodzene prišlo k tomu, že chcem mať aj kvalitné barefoot topánky. Tento typ topánok nie je na Slovensku rozšírený a tak podobne ako pri nosičoch sme začali s vývojom. Unikátne je už to, že to robíme v lokálnych podmienkach na Slovensku a v Česku, takže žiadna Čína.

Áno, už aj ja nosím Be Lenka barefoot a môžem povedať, že wauu. 🙂☑️ Super ľudia☑️ Výborný prístup k zákazníkovi☑️…

Gepostet von Be Lenka am Sonntag, 22. September 2019

Z pohľadu produktu je unikátne, že spĺňame požiadavky na barefoot, teda zero drop, ultratenká flexibilná podrážka, široká špička, ktorá vás neobmedzuje a zároveň si dávame záležať na spracovaní a výbere materiálov. Topánky sú handmade, vyrobené z kvalitných materiálov ako koža, podrážka z prírodného kaučuku, respektíve zimné zo špeciálneho zloženia termoplastu.

Koľko trvá výroba jedného páru? 

Toto je ťažká otázka. Hlavne to nie je len o samotnom ušití topánky, vysekaní dielcov a spodkovej úprave. Celému tomuto procesu predchádza vývoj a testovanie kopyta, na ktorom sa bude topánka šiť, testy materiálov, testovanie kvality a flexibility. Vyrobiť dobrú obuv je omnoho náročnejší proces, ako sa môže na prvýkrát zdať.

Gepostet von Be Lenka am Mittwoch, 28. August 2019

Kde ste získali know-how na to, ako šiť topánky?

Prešli sme si nákladnou cestou vlastného vývoja, vlastných chýb a zistení. Analyzovali sme, čo je na trhu, stretli sme sa s rôznymi dodávateľmi a vývojármi. A tak sme si dali pripraviť podľa vlastných myšlienok prvé „kopytá“ pre výrobu. Prenajali sme si výrobu firiem, ktoré majú kvalitné stroje a dokážu splniť naše požiadavky. Vyrobili sme prvé prototypy a testovali. Tak to robíme doteraz. Neustále vymýšľame nové typy topánok, podrážok, materiálov. Vytvoríme prototyp a sami ho nosíme, testujeme. Okrem toho sa potom zvolené topánky testujú aj strojovo. Potom máme istotu, že daný produkt je dobrý. 

Gepostet von Be Lenka am Mittwoch, 2. Oktober 2019

Koľko hodín denne pracujete? 

Tým, že mám 3 detičky a nie som len podnikateľkou, ale aj mamou, tak môj čas delím veľmi ťažko. Priemerne denne som v našich kanceláriách približne 6 hodín denne. No v podstate som online stále a dokážem reagovať na požiadavky firmy. Ale už nie sme tak malou firmou a vďaka môjmu biznis partnerovi a kolegom, ktorí zastrešujú predaj, export do zahraničia, marketing a väčšinu operatívy firmy.

Nová kolekcia City barefoot čaká na vás 👣😍Viac info na www.belenka.sk 🧐

Gepostet von Be Lenka am Mittwoch, 24. April 2019

Ako funguje navrhovanie a výroba produktov? 

Navrhovaniu sa venujem stále ja a celý proces k finálnemu produktu trvá niekoľko mesiacov. Na začiatku mám nápad, ktorý konzultujem so svojim biznis partnerom, potom prídem s ručne nakresleným produktom. Klasika, farbičky. Potom už to ide v závislosti od toho, aký materiál chcem použiť, aká bude technológia a podobne. Potom, ako som už spomínala, sa produkt testuje.

Predávate vaše barefoot aj do zahraničia? Ak áno, do ktorých krajín?

Aktuálne máme 4 eshopy .com, .de, .cz, .sk. K nim poskytujeme telefonickú a emailovú podporu v slovenčine, angličtine a nemčine. Priemerne doručujeme mesačne do cca 40 krajín sveta. Najďalej sme doručovali asi do Tichomoria na ostrov Guam, alebo napríklad do Japonska.

Gepostet von Be Lenka am Dienstag, 24. September 2019

Čo je najlepšie na vlastnom podnikaní? Čo je naopak najťažšie?  

Najlepšie na mojom podnikaní je, že sa môžem realizovať, sloboda v tom, že som obmedzená iba vlastnými schopnosťami a nie niekým, kto stojí nadomnou a prikazuje mi, že čo mám robiť. Najťažšie na podnikaní je práca s ľuďmi, no v Be Lenka sme skvelý kolektív, u ktorého mám silnú podporu. 

Vaša spoločnosť Be Lenka s.r.o. v roku 2018 znížila zisk o 92 % na 27 eur a tržby jej narástli o  275 % na 266 379 eur. Čomu pripisuješ takéto hospodárske výsledky?

I am so excited and really looking forward to bring you our 2019 Winter barefoot shoes collection as soon as possible,…

Gepostet von Be Lenka am Dienstag, 6. August 2019

Viete, investovanie do nových technológií a produktov je častokrát veľmi finančne náročné. V roku 2018 sme urobili kopec práce, vďaka ktorej firma v roku 2019 násobne vyrástla. Teraz sa dostávame do posledného štvrťorka 2019 a už teraz viem, že náš rast bude 400 – 500% a tento rast budeme chcieť udržať i naďalej. Hospodárske výsledky odzrkadľujú našu zvyšujúcu výrobu a rozširovanie portfólia.

Aké sú vaše plány do budúcna? 

Mám dve priority v živote, jednou je moja rodina, ktorej sa chcem venovať a druhou je firma, s ktorou sa chceme etablovať ako svetová rodinná značka. S tým súvisí rozvoj predajnej siete, rozšírenie výroby, rozšírenie portfólia a vzhľadom na veľký záujem o naše produkty plánujeme spustiť aj Be Lenka franšízový model.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech