Slovensko sa pripravuje na veľkú krízu: Mnoho ľudí môže prísť o domovy, ubytovne sú plné

  • Kvôli kríze sa ľudia neboja iba o teplo vo svojich bytoch, ale aj o byty samotné
  • Predpokladá sa, že počet ľudí bez domova sa čoskoro navýši
bezdomovec
Ilustračný obrázok, Unsplash/Nick Fewings, EV
  • Kvôli kríze sa ľudia neboja iba o teplo vo svojich bytoch, ale aj o byty samotné
  • Predpokladá sa, že počet ľudí bez domova sa čoskoro navýši

Iba pred niekoľkými dňami sme ťa informovali o prieskume agentúry AKO pre diskusnú reláciu TV JOJ Na hrane, podľa ktorého sa takmer 75 % občanov Slovenska obáva príchodu zimy a zvýšených výdavkov spojených s týmto obdobím.

Z výskumu vyplýva, že štyria z desiatich opýtaných sa veľmi obávajú príchodu zimy a približne traja z desiatich sa skôr obávajú príchodu zimy. Príchodu zimy sa podľa prieskumu neobáva zhruba 24 % opýtaných respondentov.

Kríza však netrápi peňaženky Slovákov iba z energetického hľadiska. Mnohí sa tiež boja, že prídu o svoje obydlia. Sú však ubytovne pre ľudí bez domova na možný nával pripravené?

Ako pre Startitup uviedla koordinátorka Integračného programu OZ Vagus Dominika Kráľová, ľudia, ktorí využívajú služby združenia a bývajú na ubytovniach, majú nízke príjmy. V dôsledku toho si môžu dovoliť iba najlacnejšie ubytovne. 

„Podľa našich skúseností sú ceny najlacnejších ubytovní približne 120 eur (údaje z prieskumu ubytovní z mája 2021) mesačne a nie je ich veľa. Za ubytovňu ľudia zaplatia väčšinu ich mesačného príjmu a stravovať sa musia v službách pre ľudí bez domova. Prípadne chodia na výdaje stravy charít,“ vysvetľuje Kráľová. Dodáva, že ak táto suma stúpne, pre mnohých ľudí to bude ohrozujúce a ubytovne si nedokážu zaplatiť. 

V súčasnosti občianske združenie vníma nárast osôb, ktoré sa zaujímajú o projekt Bývanie OZ Vagus. Podľa Kráľovej sú ľudia voči ubytovniam skeptickí. Dôvodom je to, že momentálny stav je taký, že voľné miesta v ubytovniach, ktoré by boli pre nich v dostupných cenových reláciách, ani nie sú.

Byty
zdroj: Unsplash/Brandon Griggs

Ubytovne sú plné

Hoci počet ľudí bez domova na Slovensku známy nie je, podľa Kráľovej je možné, že ich počet sa v dôsledku krízy zvýši. Tvrdí totiž, že ľudia, ktorí mali doposiaľ nízky príjem a žili od výplaty k výplate alebo platili ubytovňu z väčšiny svojho príjmu, budú zažívať krízu. 

„Očakávame teda vyšší záujem o sociálne poradenstvo, otázky smerujúce k riešeniu dostupného bývania aj vyššiu návštevnosť denného centra Domec,“ konštatuje Kráľová.

Momentálne stavy v ubytovniach nie sú pre možných záujemcov ružové. Podľa Kráľovej ľudia, ktorých svojou prácou podporuje združenie, si finančne môžu dovoliť len ubytovne v najlacnejších cenových reláciách, čo je približne 120 eur na mesiac a tých nie je veľa. „Momentálne sú miesta v nich väčšinou obsadené,“ vysvetľuje.

Upozorňuje tiež na to, že bývanie v ubytovni je v zdieľaných izbách rôzneho štandardu bez možnosti súkromia a často aj bezpečia. Tieto druhy ubytovania sú vo väčšine prípadov problémové pre ľudí s obmedzenou hybnosťou. Dôvodom je fakt, že mnohé ubytovne nie sú bezbariérové. 

Nedosiahnuteľná méta

Na otázku, či budú mať ľudia, ktorých zasiahla kríza, kam ísť, má Kráľová jasnú odpoveď. „Najlacnejšie typy ubytovaní sú ubytovne, ktorých kapacita je už teraz viac-menej plná. Samozrejme, tu zohráva úlohu aj ich cena, ktorá pravdepodobne v nasledovnom období stúpne. Úplne najlacnejšia je nocľaháreň pre ľudí bez domova.“

Ľuďom, ktorí prídu o svoj domov, však radí, aby si v mieste svojho trvalého bydliska podali žiadosť o nájom obecného bytu. V tomto prípade však nejde o akútne riešenie situácie, keďže osoba sa po posúdení sociálnej situácie dostane do poradia čakateľov. „Čakacia doba, kým sa ľudia dostanú k bytu, sa aktuálne pohybuje v horizonte niekoľkých rokov,“ upozorňuje Kráľová.

Tiež tvrdí, že ak by človek uvažoval nad nájomným vzťahom, pre mnohých ľudí, s ktorými združenie pracuje, ide o nedosiahnuteľnú métu, keďže prenajímatelia žiadajú pri podpise nájomnej zmluvy niekoľkomesačný depozit.

„Takto sa suma, ktorou je potrebné disponovať pri podpise nájomnej zmluvy, môže vyšplhať až do výšky okolo 1 000 €. To je pre ľudí, s ktorými pracujeme, veľmi vysoká suma, ktorou v prevažnej väčšine nedisponujú.“

bytovka
zdroj: Unsplash/Mateusz Suski

V rámci projektu Bývanie poskytuje OZ Vagus dočasné cenovo dostupné bývanie ľuďom v nepriaznivej sociálnej situácii. Pracuje s ľuďmi, ktorí svoj domov už stratili, ale aj s tými, ktorým strata domova ešte len hrozí.

Ako jediní v Bratislave prevádzkujú „krízový byt” pre ľudí, ktorých zasiahla nečakaná kríza a v bezpečnom stabilnom prostredí majú vysokú šancu svoju sociálnu situáciu zvrátiť. Podporiť projekt Bývanie OZ Vagus môžeš finančne aj ty na tomto linku

Zdroj: AKO/Na hrane

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá