Slovensko spomínajú vo Financial Times. Naši distribútori plynu majú patriť medzi tých, ktorí chcú platiť v rubľoch

  • Ruskú požiadavku platiť za plyn v rubľoch môžu akceptovať niekoľkí distribútori
  • Má byť medzi i SR
  • Maďarský minister potvrdil, že jeho krajina zaplatí
plyn ruble
TASR/František Iván Flickr/Willi Heidelbach/Rubel
  • Ruskú požiadavku platiť za plyn v rubľoch môžu akceptovať niekoľkí distribútori
  • Má byť medzi i SR
  • Maďarský minister potvrdil, že jeho krajina zaplatí

Ruský prezident Vladimir Putin začiatkom mesiaca vyhlásil, že jeho krajina bude prijímať platby od „nepriateľských krajín“ za zemný plyn v rubľoch.  Podľa jeho slov zákazníci, ktorí chcú kupovať plyn, „si budú musieť otvoriť účty v rubľoch v ruských bankách“.

Bloomberg uvádza, že distribútori plynu z niektorých európskych štátov sa rozhodli ruským požiadavkám vyhovieť. Tvrdí to osoba spájaná s ruským gigantom v oblasti exportu zemného plynu Gazpromom. Desať európskych spoločností si už podľa tohto človeka v Gazprombanke otvorilo účet, aby tak dokázali splniť ruské podmienky.

Poľsko a Bulharsko sa rozhodli požiadavky Kremľa ignorovať a dodávky plynu im boli pozastavené. Podobná situácia sa však podľa osoby spojenej s Gazpromom nezopakuje pravdepodobne do polovice mája, kedy budú splatné ďalšie platby.

Medzi týmito krajinami má byť aj Slovensko

Financial Times uvádza, že distribútori, ktorí sa rozhodli splniť ruské požiadavky, majú byť z Nemecka, Rakúska Maďarska a Slovenska. Gazprombank účty si majú založiť vo Švajčiarsku.

Sú medzi nimi aj dve najväčšie spoločnosti venujúce sa importu ruského plynu. Ide o nemeckú spoločnosť Uniper a Rakúsku OMV. Vyjednávania medzi európskymi firmami a Ruskom riadeným Gazpromom sa vystupňovali, keďže sa naplnil dátum splatnosti.

Rakúsky kancelár Karl Nehammer však pre The Telegraph odmietol, že by jeho krajina chcela platiť v rubľoch. 

„Predtým, ako sa tu ďalej rozšíria falošné správy o ruskej propagande, samozrejme, OMV bude naďalej platiť za dodávky plynu z Ruska v eurách. Rakúsko sa do bodky a čiarky drží spoločne dohodnutých sankcií EÚ,“ uviedol kancelár. 

Rusko malo odmietnuť nemeckú platbu v rubľoch

Markets Insider uvádza, že Rusko údajne neprijalo platby za niektoré aprílové a májové dodávky plynu do Nemecka a Rakúska. Nemci tento mesiac prevzali plnú kontrolu nad dcérskou spoločnosťou Gazpromu. Ide o Gazprom Marketing & Trading (GM&T). Nemecko chcelo skrze túto firmu zaplatiť za ruský plyn v rubľoch.

Rusko platby za plyn odmietlo aj napriek tomu, že Nemci splnili jeho požiadavky. Naznačujú tým, že Moskva sa usiluje zatvoriť Nemeckom kontrolovanú spoločnosť GM&T. 

Maďarsko v rubľoch zaplatí, potvrdil minister

Maďarský minister zahraničných vecí potvrdil, že krajina sa rozhodla použiť platobnú schému za ropu a plyn, ktorú Moskva požaduje. 

„85 percent našich zásob plynu pochádza z Ruska a 65 percent ropy tak isto. Prečo? Pretože to tak určuje infraštruktúra. Nerobíme to zo srandy. V tejto situácii sme nemali na výber,“ uviedol Péter Szijjártó pre CNN

Plyn
zdroj: Unsplash/Mykola Makhlai

Podľa maďarského ministra neexistujú alternatívy, na základe ktorých by mohla jeho krajina v najbližších rokoch zastaviť dovoz energií z Ruska. V dokumente Európskej komisie zverejnenom minulý týždeň sa uvádza, že zrejme bude možné splniť nové ruské pravidlá aj bez porušenia zákonov Európskej únie.

Sulík naznačil platby v rubľoch už na začiatku mesiaca

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 uviedol, že plyn sa zastaviť nesmie, a preto zaň budeme platiť v rubľoch.

Plyn sa nesmie zastaviť. Preto aj hovorím, možno je to pre niektorých príliš pragmatická pozícia. Keď je tu podmienka platiť rubľom, tak plaťme rubľom,“ povedal Sulík.

V reakcii na nasledovnú kritiku minister na Facebooku vysvetlil, že za dodávky ruského plynu zaplatíme podľa platnej zmluvy, čiže v eurách. Zároveň čakáme na analýzu ruských požiadaviek, na ktorej pracuje Európska komisia. 

„Dnes som povedal toto: ‚Ak to bude nevyhnutné, za plyn zaplatíme rubľami.’ Prvú časť vety médiá odignorovali, rád by som ju teda zdôraznil a zároveň vysvetlil, čo znamená slovo ‚nevyhnutné’,“ napísal Sulík dodatočne na svojom Facebooku.

„Počkáme si na výsledky. To všetko preto, lebo sa nedáme vydierať Putinom a ruble nemáme. Ale dostať ich môže. Veď nech si ich na eurá zamení doma v Kremli a hneď to má v rubľoch, hrivnách, bitcoinoch, hocičom len chce. My zmluvu neporušíme,“ zdôraznil Sulík.

Zdroje: Bloomberg, Financial Times, Markets Insider, CNN, Facebook, The Telegraph

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá