Slovensko zaradili na zoznam krajín, v ktorých sa koronavírus šíri viac medzi mladými

  • Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) informuje, že COVID-19 sa vo zvýšenej miere šíri medzi mladými ľuďmi v 13 krajinách EÚ
  • Do tohto zoznamu bolo zaradené aj Slovensko
koronavirus
TASR/AP/Matt Dunham
  • Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) informuje, že COVID-19 sa vo zvýšenej miere šíri medzi mladými ľuďmi v 13 krajinách EÚ
  • Do tohto zoznamu bolo zaradené aj Slovensko

ECDC taktiež zhodnotilo, že zvyšovanie smrtnosti na chorobu COVID-19 v siedmich krajinách Európskej únie je „veľmi znepokojivé“
Ide o Bulharsko, Česko, Chorvátsko, Maďarsko, Španielsko, Rumunsko a Maltu. Inštitúcia so sídlom v Štokholme ďalej konštatovala, že v týchto krajinách stúpa počet hospitalizovaných a vážnych prípadov a nákaza sa rozšírila aj medzi starších ľudí.

Aktualizované hodnotenie rizík naznačilo, že počet pozitívnych prípadov sa od augusta v krajinách EÚ a v Spojenom kráľovstve neustále zvyšuje a prijaté opatrenia nie sú vždy dostatočné na spomalenie alebo kontrolu pandémie.

Krajčí prezradil, aká je u ľudí šanca, že skončia v nemocnici s COVID-19, ak majú do 30 rokov

EK preto upozornila, že je nevyhnutné, aby členské štáty zaviedli všetky potrebné opatrenia už pri prvom náznaku výskytu nových ohnísk nákazy. To zahŕňa zintenzívnenie testovania a sledovania kontaktov infikovaných osôb, zlepšenie dohľadu nad verejnou zdravotnou starostlivosťou, lepší prístup k osobným ochranným prostriedkom a liekom a zabezpečenie dostatočnej zdravotnej kapacity v súlade s opatreniami, ktoré EK predstavila v júli.

Eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidisová v tejto súvislosti uviedla, že najnovšie hodnotenie rizika jasne ukazuje, že nemožno poľavovať v ostražitosti.

testovanie na koronavírus
zdroj: TASR/AP Photo/Michael Probst

„Keďže v niektorých členských štátoch je zaznamenaný vyšší počet prípadov ako bol v marci, je zrejmé, že táto kríza nie je za nami. Nachádzame sa v rozhodujúcom okamihu a každý musí konať rázne a používať nástroje, ktoré máme. Toto by mohla byť naša posledná šanca zabrániť opakovaniu scenára z jari,“ uviedla Kyriakidisová.

Podľa riaditeľky ECDC Andrey Ammonovej pokiaľ nebude k dispozícii bezpečná a účinná vakcína proti COVID-19, jedným z najúčinnejších opatrení na zníženie šírenia nákazy je rýchla identifikácia, testovanie a karanténa vysoko rizikových osôb. Zodpovednosťou každého občana ak sa cíti chorý, je dodržiavať potrebné ochranné opatrenia, ako je fyzický odstup, umývanie rúk a pobyt doma.

Infektológ Peter Sabaka o nosení rúšok

Infektológ Peter Sabaka sa na Kramároch venuje pacientom s najťažším priebehom ochorenia COVID-19. V tomto videu vysvetľuje:👉 či je nosenie rúšok bezpečné;👉 čo na to hovoria vedecké štúdie;👉 aká je prex lekárov, ktorí rúška nosia dlhé hodiny počas ich pracovnej doby počas mnohých rokov. Rúška sú jedným z opatrení z troch základných odporúčaní ROR (rúško-odstup-ruky), ktoré nám môžu pomôcť spomaliť šírenie vírusu. Ďakujeme, že ste zodpovední. 👏

Gepostet von Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky am Sonntag, 20. September 2020

Epidemiologická situácia na Slovensku sa zhoršuje. No ako konštatuje Úrad verejného zdravotníctva SR, vzhľadom na vývoj v okolitých krajinách sa to aj dalo očakávať. Vývojom situácie sa bude zaoberať konzílium odborníkov, pandemická komisia, aj Ústredný krízový štáb. Posúdia súčasný stav a môžu rozhodnúť o zmene súčasných protiepidemických opatrení. 

V niektorých regiónoch Slovenska podľa Úradu verejného zdravotníctva pretrváva vysoký nárast potvrdených prípadov COVID-19. Vo zvýšenej miere sa objavujú aj v doteraz pomerne bezpečných oblastiach. V niektorých regiónoch pretrvávajú epidémie už niekoľko týždňov a regionálne úrady verejného zdravotníctva denne dohľadávajú desiatky kontaktov potvrdených prípadov. Ide o ohniská, ktoré vznikli na rodinných oslavách alebo svadbách (Trenčín), pri návrate zo zahraničia (Tvrdošín, Námestovo), prípadne v športových kluboch (Skalica).

🔴 Tlačová konferencia ministra zdravotníctva Mareka Krajčího po skončení zasadnutia Vlády SR k aktuálnej epidemiologické situácii.

Gepostet von Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky am Mittwoch, 23. September 2020

Zdroje: europa.eu, MZV, ECDC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá