Na Slovensku sa prebudila vlna nákazy nepríjemného ochorenia. Pacienti plnia ambulancie

  • Slovensko prežíva vlnu vírusového ochorenia
  • Pacienti s ovčími kiahňami plnia ambulancie
Meranie teploty a vakcína
Ilustračný obrázok, Unsplash/@kellysikkema, TASR/Sven Hoppe/dpa
  • Slovensko prežíva vlnu vírusového ochorenia
  • Pacienti s ovčími kiahňami plnia ambulancie

Ovčie kiahne sú bežné a môžu sa objavovať vlnami, rovnako ako iné vírusové ochorenia. Ako informuje portál TV Noviny, slovenské ambulancie aktuálne okrem chrípky zapĺňa aj toto vírusové ochorenie.

Je preto veľmi dôležité, aby sa ľudia s príznakmi ochorenia, ako je vyrážka a svrbenie na koži, obrátili na lekára, ktorý môže určiť presnú diagnózu a predpísať vhodnú liečbu.

Výhodné očkovanie

Ovčie kiahne majú zvyčajne mierny a sebazotavujúci sa priebeh. Väčšina pacientov sa cíti unavená a slabá a vyrážka sa môže objaviť v mnohých prípadoch až niekoľko dní po infekcii. Ako ozrejmila pre portál TV Noviny pediatrička Milena Nosková, aktuálne ide najmä o deti. 

„Aktuálne máme predškolské deti, ojedinele aj na základnej škole,“ uviedla Nosková.

V rodine býva niekedy aj viac detí a stane sa, že jedno kiahne dostane, ďalšie zatiaľ nie. Podľa Noskovej je jedno z riešení aj očkovanie, ktoré je dobrovoľné. „Ak zaočkovať, tak by sa to malo od kontaktu s nakazeným dieťaťom, najneskôr do piateho dňa,“ objasnila doktorka Nosková. 

Aj keď je očkovanie dobrovoľné, lekári ho odporúčajú, a to predovšetkým dospelým ľuďom. Podľa lekárky môžu toto vírusové ochorenie totiž dostať aj takí, ktorí ho už raz prekonali a aj sú zaočkovaní. Čo sa ale týka týchto prípadov, ide o ľahký priebeh. 

Pomalý postup vírusu

Ovčie kiahne sa šíria kvapôčkovou infekciou vzduchom alebo v mnohých prípadoch priamym kontaktom. Ako uvádza portál Zdravoteka, do organizmu preniká ochorenie cez očné spojovky alebo dýchacie cesty. 

Po vniknutí do ľudského tela sa následne množí v sliznici dýchacích ciest. V tomto čase prebieha vírus bez prejavov a ťažkostí. Ďalej sa však šíri v organizme lymfatickým tkanivom a krvou, pričom sa množí aj v niektorých orgánoch. 

Asi po 15 dňoch od infikovania nastupuje druhá vlna vírusu. V tomto čase sa dostáva do krvného obehu a kože vo zväčšenej miere. Vtedy nastupujú aj typické kožné zmeny. 

Deti za stolom
zdroj: Unsplash/Jessica Lewis

Po určitom čase imunitný systém a organizmus zvládnu ťažkosti a ochorenie postupne ustupuje. Vírus ale zničený nie je a ak by mal pozitívne podmienky, prejaviť sa môže sekundárnou infekciou ako pásový opar.

Rizikové faktory

Ovčie kiahne sú spôsobené vírusom Varicella-zoster, ktorý patrí do skupiny herpesvírusov. Ako sme už spomenuli, tento vírus sa šíri kvapôčkovou infekciou vzduchom alebo priamym kontaktom s infikovanými osobami. Vírus sa môže však šíriť aj kontaminovanými predmetmi, ako sú oblečenie, hračky, posteľná bielizeň a podobne. 

Ovčie kiahne sa vyskytujú po celom svete a sú najbežnejšie u detí vo veku od 1 do 14 rokov. Dospelí, ktorí nezažili ovčie kiahne v detstve, sú tiež viac náchylní na infekciu.

Ďalším rizikovým faktorom pre infekciu ovčími kiahňami je spomínaný blízky kontakt s infikovanými osobami, najmä ak sú prítomné v uzavretých priestoroch.

Zdroje: Tv Noviny, Zdravoteka

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá