Slovenskom sa šíri nový podvod. Podvodníci žiadajú od ľudí peniaze prefíkaným spôsobom

  • Slováci si nachádzajú nové falošné správy
  • Podvodníci sa v nich vydávajú za deti obetí
  • Prosia o peniaze na zaplatenie pokuty či kaucie
mobil v rukách
Ilustračná fotografia Unsplash/freestocks
  • Slováci si nachádzajú nové falošné správy
  • Podvodníci sa v nich vydávajú za deti obetí
  • Prosia o peniaze na zaplatenie pokuty či kaucie

Slovensko opäť čelí vlnám podvodov, tentoraz ide o SMS útoky známe ako „syn v tiesni“. Na šírenie podvodných správ nás upozornili naši čitatelia, ktorí ich v uplynulých dňoch obdržali. Bližšie o téme informuje portál vosveteit.sk.

Podvod „syn v tiesni“ je zameraný predovšetkým na rodičov. Útok začína nasledovne: obeť dostane SMS správu, v ktorej útočník vydávajúci sa za dieťa obete tvrdí, že má nové mobilné číslo, pretože sa mu pokazil telefón. V správe sa často objaví aj falošné meno dieťaťa, aby pôsobila dôveryhodnejšie.

Útočníci sa následne snažia presvedčiť obeť, že sú skutočne ich synom alebo dcérou. Komunikácia môže trvať niekoľko hodín, niekedy aj dní, kým podvodník vybalí svoj plán. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o ľahko odhaliteľný podvod, no starší ľudia s menšími digitálnymi skúsenosťami sú často zraniteľní a ochotní pomôcť.

Modus operandi

Podvodníci vytvárajú pocit naliehavosti, pričom sa snažia tváriť, že sa ocitli vo vážnej situácii, z ktorej sa dá dostať iba zaplatením pokuty alebo kaucie. Účet, na ktorý požadujú zaslanie peňazí, je, samozrejme, falošný.

písanie na mobile
zdroj: Unsplash/Daria Nepriakhina

Odborníci radia, aby si rodičia vždy overili, či na druhej strane skutočne komunikujú so svojimi deťmi.  V niektorých prípadoch môžu útočníci poznať aj mená detí, čo zvyšuje dôveryhodnosť správy.

Preto, ak dostaneš takúto SMS správu, nereaguj hneď. Kontaktuj svoje dieťa prostredníctvom iného kanála a over si, či je všetko v poriadku. Najlepším spôsobom je pokúsiť zavolať na skutočné číslo dieťaťa, ktoré máš uložené v telefóne. Ak je číslo stále funkčné a aktívne, ide o podvod.

Dovolenka ťa môže vyjsť draho

S rastúcim počtom dovolenkárov, ktorí sa rozhodujú pre last minute zájazdy, pribúdajú aktuálne na Slovensku aj prípady, kedy sa ľudia stali obeťami podvodníkov pri online nákupe letnej dovolenky. Informuje o tom agentúra SITA.

Podvodné webové stránky a falošné cestovné kancelárie využívajú atraktívne ponuky za nízke ceny, aby nalákali nič netušiacich zákazníkov. Na známej sociálnej sieti ponúkajú luxusné destinácie za neuveriteľne nízke ceny, avšak po zaplatení sa mnohí ocitajú doma s prázdnymi účtami.

Podvodníci používajú rôzne techniky na oklamanie zákazníkov. Najčastejšie sú to falošné webové stránky, ktoré vyzerajú ako dôveryhodné cestovné kancelárie.

Podvodníci dokážu vytvoriť identickú webovú stránku so stránkou renomovanej cestovnej kancelárie, ktorú na prvý pohľad bežný užívateľ nerozozná.

„Hackeri vytvoria kópiu stránky cestovnej kancelárie. Jediné, čo musia urobiť je, že si tú stránku uložia u seba do počítača a následne si kúpia doménu, kam ju zavesia. A tak si už ľudia, netušiac, kupujú dovolenky na podvodnej stránke a nezistia, že ide o falošnú doménu. Mali by sme si všímať písmeno navyše v URL adrese stránky, alebo iný rozdiel v porovnaní s originálnym názvom, pretože to najčastejšie napovedá, že ide o podvodnú stránku,“ vysvetľuje odborník na digitalizáciu Milan Cák zo spoločnosti Amcef.

Riziko straty peňazí je vysoké, ak zákazníci zaplatia za dovolenku vopred cez neoverené platobné metódy alebo poskytnú citlivé osobné údaje podvodníkom. Maj sa preto na pozore a každú ponuku, ktorá vyzerá až príliš dobre, dôkladne overuj.

Zdroj: vosveteit.sk

Najnovšie videá

Trendové videá