Na Slovensku pôsobí prekvapivé množstvo herných štúdií

  • Vývoj hier nie je práve prvou vecou, ktorá ti napadne pri pomyslení na slovenský softvérový biznis.
collage
  • Vývoj hier nie je práve prvou vecou, ktorá ti napadne pri pomyslení na slovenský softvérový biznis.

Zamyslel si sa niekedy, koľko herných štúdií u nás pôsobí? Je to pravdepodobne omnoho viac ako si myslíš.

Sčítať slovenské spoločnosti pôsobiace v hernom priemysle je ťažšie ako sa môže zdať. „Ekosystém herného priemyslu netvoria iba kreatívci, dizajnéri, programátori, ale aj právnici, ktorí pomáhajú s licenciami a copyrightami, outsourcingové spoločnosti, prevádzkovatelia digitálnych knižníc, pedagógovia aj experimentátori,“ hovorí Pavol Buday, ktorý sa na sčítanie slovenských game developerov podujal na svojom blogu.

Jeho výskum ukázal, že na Slovensku pôsobí 23 aktívnych herných štúdií. V susednej Českej republike je ich 49.

image_1447614068

foto: Pixel Federation

„Do výsledného počtu sú premietnuté fyzické aj právnické osoby, resp. entity vybavené identifikačným číslom (IČO), pričom ďalšou podmienkou bolo, aby herný vývoj bol ich hlavnou pracovnou náplňou.

Agentúry, ktoré na zákazku klientov vytvárajú zábavné aplikácie, hobbyisti, študenti a spoločnosti, ktoré existujú iba na papieri som nerátal. Rovnako som nerátal spoločnosti, ktoré pôsobia v segmente služieb (PR / marketing), resp. outsourcingové spoločnosti,“ vysvetľuje Buday.

Aby sme uviedli tieto čísla do perspektívy, v Kanade pôsobí 472 herných štúdií, v Nemecku 320 a vo Švédsku 213. Slovenských 23 teda nie je svetoborný počet, no stále je to viac ako by väčšina verejnosti predpokladala.

10 štúdií pôsobí v Bratislave, 5 v Košiciach a 2 v Žiline. Ostatné sú roztrúsené po iných mestách. Tieto čísla ukazujú prirodzený trend vyššej koncentrácie štúdií v univerzitných mestách, ktoré ponúkajú IT programy.

screen-shot-2016-08-07-at-15-39-47

foto: spacejunker.wordpress.com

Na Slovensku to teda nie je iba o Pixel Federation. Pôsobia tu aj ďalšie herné štúdiá, ktoré tento rok plánujú vydať spolu 9 hier. Uvidíme, čo budúcnosť do tohto segmentu na Slovensku prinesie.

zdroj titulnej fotografie: 10tacle Studios/Pixel Federation

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech