Slovenský Excalibur a jeho cesta za úspechom

  • Excalibur a jeho prácu sme už u nás predstavili. Tento úspešný slovenský startup prináša unikátne riešenie veľkého problému každého z nás, príliš veľa hesiel. Excalibur má už za sebou nejeden úspech a hneď niekoľko významných ocenení.
image_1435909574.jpeg
  • Excalibur a jeho prácu sme už u nás predstavili. Tento úspešný slovenský startup prináša unikátne riešenie veľkého problému každého z nás, príliš veľa hesiel. Excalibur má už za sebou nejeden úspech a hneď niekoľko významných ocenení.

Ten sa však nezrodil z večera do rána, ale trvalo to niekoľko rokov. Riešenie, ktoré prináša Excalibur v sebe nesie kus tvrdej driny jeho zakladateľov. Excaliburáci však nie sú škroby a radi sa o svoje skúsenosti podelia aj s ostatnými. A tak napísali pár blogových článkov. Jeden zo zverejnených blogov hovorí o ceste, ktorú prešiel Excalibur, aby sa stal pýchou Slovenska. Aký iný príbeh by mal byť inšpiráciou pre začínajúce startupy, ak nie príbeh Excaliburu. Tu je pár rád, ktoré som si ja zobrala z ich blogu.

 

Správne definuj problém a nezabúdaj na konkurenciu!

Častou prekážkou, ktorá stojí v ceste za úspechom startupom, je príliš veľké ego zakladateľov. Aj v startupe Excalibur si na začiatku uvedomili, že na svete je mnoho startupov, ktoré sa venujú API riešeniam. Excalibur však nezvesil hlavu a nevzdal sa, ale poctivo zadefinovali problém a následne hľadali a pracovali na riešení. Niekedy je totiž dôležitejšie správne definovanie problému, a riešenie potom príde samo. Od tohto momentu prešiel Excalibur veľký kus cesty, má za sebou niekoľko zásadných zmien a vylepšení.

V roku 2012 prišiel prvý úspech, ktorý dnes označujú za zlomový. Excalibur vyhral International Telecommunication Union (ITU) Young Innovators Competition. Čo je však ešte dôležitejšie, získali pocit, že to čo robia má zmysel a potenciál na úspech. Tento moment bol pre Excalibur obrovským postrčením dopredu a priniesol prílev novej energie.

 

 

Aj zložité riešenie treba vedieť prezentovať jednoducho!

Úspech chlapci zožali aj na StartupAwards.sk, kde predviedli svoje demo a vyhrali. Ďalšia súťaž, ktorá ich posunula ďalej, Rice Business Plan Competition, ich naučila prezentovať svoje vysoko technické riešenie aj netechnickým divákom. Predstavte si, že by akékoľvek riešenie používali len tí, ktorí mu dokonale rozumejú z technologickej stránky. Ak by to bolo tak, písala by som tento článok ceruzkou na papier.

 

Len nevyužitá príležitosť je bezvýznamná!

Excalibur vstupoval do Telefonica Wayra Startupy Accelerator s nádejou, že budú môcť založiť skutočnú spoločnosť. Očakávaná symbióza sa však nekonala a Excalibur opustil Wayuru, avšak nie naprázdno. Prišli na niekoľko dôležitých riešení, ktoré ich posunuli ďalej. Radšej akoby zostávali v nešťastnom vzťahu, posunuli sa k novému partnerovi, Deutche Telekom.

Excalibur zvíťazil v Telekom Innovation Contest a stali sa prvým startupom v Hubraum Krakow. Medzičasom zvíťazili v ďalšej súťaži, Intel Global Challange Europe, ktorej sa zúčastnili so zámerom získania ďalšieho silného partnera, čo sa napokon nestalo. Nevadí, kritika a postrehy od porotcov boli cenné a pomohli k ďalšiemu tvarovania riešenia.

2013 bol rok, kedy Excalibur získal legálnu podobu a investíciu od Credo Ventures a T-Ventures a tak aj možnosť full time práce na tom, čomu od začiatku verili.

 

 

Kritika Vás posúva ďalej!

Intenzívna spolupráca s Deutche Telekom bola záťažou aj pre egá chlapcov. Uvedomili si však, že kritika a pripomienky od najlepších expertov DT nie je samoúčelná a posúva ich ďalej, bližšie k ich cieľu.

 

Makaj, makaj, makaj!

Neúspechy a problémy nastali aj v takom skvelom tíme ako má Excalibur. Celé jadro riešenia Excaliburu muselo byť prepísané a zmenené od základov 3-krát, aby dosiahli dnešnú podobu. Následne rok 2014 priniesol ďalšie úspechy a cenné víťazstvá.

 

 

Nezaspi na vavrínoch!

Excalibur je aktuálne súčasťou the Kaspersky Security Startupy Challange, kde by sa mali naučiť sledovať tie správne metriky pre neustály rast. Získali podporu zo strany Európskej únie z programu Horizon 2020 výskum a inovácie.

 

A teraz, po náročnej ceste, Excalibur prichádza s prvou Beta verziou pre používateľov!

 

Tak čo poviete, pekný príklad, dobre investovanej energie? Ja dúfam, že sa Excaliburu bude dariť stále viac a chlapci budú šíriť dobré meno Slovenska prostredníctvom svojich úspechov aj naďalej.

Ak sa chcete dozvedieť viac o Excalibure, prečítajte si aj ďalšie články, ktoré zverejnili na svojej stránke TU.

 

Zdroj: getexcalibur.com/en/blog

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech