Slovenský lekár z kontroverznej iClinic poslal svoj hokejový klub do krachu. Dlží veľké peniaze

  • V rokoch 2019 a 2021 firma vygenerovala stratu vyššiu ako milión eur
  • Vedenie firmy sa obrátilo na súd so žiadosťou o vyhlásenie konkurzu
ivo ďurkovič
Na snímke je Ivo Ďurkovič, TASR/Michal Svítok
  • V rokoch 2019 a 2021 firma vygenerovala stratu vyššiu ako milión eur
  • Vedenie firmy sa obrátilo na súd so žiadosťou o vyhlásenie konkurzu

Už na konci júla 2022 sme ťa informovali o problémoch, ktoré trápili bratislavský hokejový klub iClinic Bratislava Capitals. Ako sa v tom čase uvádzalo v stanovisku klubu, v ktorom stál oznam, že klub končí, spôsobila to „negatívna mediálna antikampaň, ktorej cieľom je zdiskreditovať značku iClinic a jej viacerých lekárov“. „Klub do poslednej chvíle veril v zvrat situácie, ale chce byť voči lige korektný.

Ako v utorok 31. januára 2023 informoval denník SME, spoločnosť iClinic Bratislava Capitals smeruje do konkurzu. Podľa Finstatu neboli tržby spoločnosti v posledných rokoch vôbec zlé. V roku 2018 mala tržby vo výške 416 332 eur, no v roku 2019 išli rapídne dole, pričom dosiahli sumu iba 43 401 eur.

V roku 2020 sa tržby opäť znormalizovali a dosiahli viac ako 860-tisíc a o rok 2021 toto číslo stúplo až na 1,39 milióna eur. Hoci ide o pomerne vysoké čísla, problémy sa ukázali pri ziskoch, ktoré sú už dlhodobo v červených číslach. V rokoch 2019 a 2021 firma vygenerovala stratu vyššiu ako milión eur. 

Vedenie firmy sa obrátilo na súd so žiadosťou o vyhlásenie konkurzu, pričom súd začal s konkurzným konaním už 31. januára. Podľa denníka SME je už teraz jasné, že na projekte lekára Iva Ďurkoviča prerobí predovšetkým štát. Ukázalo sa totiž, že spoločnosť dlží na daniach 279 068,98 eur a dlh na poistnom predstavuje viac ako 4-tisíc eur. 

Problémy kvôli sťažnostiam na očnú kliniku

Ako sme už uviedli vyššie, do problémov sa spoločnosť dostala kvôli „negatívnej mediálne antikampani“, ktorá bola spojená so sťažnosťami na známu očnú kliniku iClinic, ktoré sa v lete 2022 začali množiť. 

V októbri sme informovali o tom, že v prípade padlo prvé obvinenie.

Obvineným je doktor Marián Šalát, ktorého v stredu 12. októbra 2022 obvinila policajná vyšetrovateľka z krajského riaditeľstva v Ružinove. Dôvodom je ublíženie na zdraví. V prípade, že súd rozhodne o lekárovej vine, Šalát môže za mrežami stráviť až dva roky. 

Vo veci sme oslovili aj Krajské riaditeľstvo PZ v Bratislave, pričom podľa Jany Šimunkovej z Oddelenia komunikácie a prevencie v jednotlivých prípadoch aj naďalej prebieha vyšetrovanie.

Ešte v lete sme sa spojili aj s klinikou iClinic a lekárom Ivom Ďurkovičom, ktorý navrhol osobné stretnutie s tvrdením, že chce dovysvetliť celú kauzu. Pýtali sme sa ho aj na prípad pacientky, ktorá nás kontaktovala so svojím príbehom. Jej plné meno aj dokumentáciu má redakcia Startitup k dispozícii. 

Hneď v úvode sme sa zaujímali o podnety, ktoré boli podané na kliniku. V porovnaní s ostatnými klinikami sa zdá byť toto číslo vysoké. MUDr. Ďurkovič tvrdí, že celá táto situácia vznikla na základe jednej ich bývalej nespokojnej pacientky, ktorá vyhľadávala cez sociálne siete kliniky niektorých nespokojných pacientov, ktorých potom prizýva do uzavretej skupiny.

„Trvalo jej to rok a pol alebo dva, nevieme. Dala dokopy týchto ľudí, navigovala ich, čo majú robiť a ako to majú robiť, ako majú podávať trestné oznámenia a podania na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou,“ dodáva majiteľ kliniky s tým, že podaní na ÚDZS podľa informácií, ktoré má k dispozícii klinika za 3 roky, 2020 až 2022, je 25.

Sú ale podané na viacero subjektov, ktoré sú vo vlastníctve doktora Ďurkoviča. Dodáva, že jeho prevádzky len v roku 2021 zoperovali spolu vyše 20 000 očí.

Postup týchto pacientov je podľa doktora Ďurkoviča taký, že vzhľadom na to, že má niekoľko subjektov, napríklad jeden pacient podá podnet na všetky jeho subjekty.

Zdroje: Finstat, SME, Dlžník, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá