Slovenský lockdown môže byť bez testov a výnimiek. Nemci začínajú o dva dni, vláda ich prosí, aby nenakupovali

  • O lockdowne na Slovensku sa dnes možno ani nerozhodne, chýbajú nám totiž testy
  • Nemci začínajú čoskoro s lockdownom, už o dva dni tam bude platiť zákaz vychádzania
vianoce
TASR/AP Photo/Kirsty Wigglesworth)
  • O lockdowne na Slovensku sa dnes možno ani nerozhodne, chýbajú nám totiž testy
  • Nemci začínajú čoskoro s lockdownom, už o dva dni tam bude platiť zákaz vychádzania

Pandemická situácia na Slovensku sa zhoršuje, no pravidlá sa nesprísňujú a dochádzajú nám aj antigénové testy. Slovenský lockdown mal byť s výnimkami pre testovaných, no kvôli nedostatku testov sa možno zatvoríme doma na celé sviatky.

O opatreniach počas vianočných sviatkov sa pravdepodobne nerozhodne ani dnes. Pred dnešným rokovaním vlády to povedal minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). 

Potvrdil, že k tejto téme ešte musí zasadnúť Ústredný krízový štáb a následne v stredu 16. decembra vláda. Dnešné rokovanie vlády má byť podľa jeho slov o tom, aby si ministri vypočuli odporúčania pandemickej komisie a odborníkov. Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) pri odchode z rokovania vlády uviedol, že dnes zasadanie Ústredného krízového štábu SR nepredpokladá. Rozhodnutie o opatreniach sa tak opäť posunie.

V nedeľu pribudlo iba 505 nových prípadov koronavírusu. Máme ale desiatky nových úmrtí

Podľa doterajších informácií čaká Slovensko tvrdý lockdown, ktorý by znamenal zavedenie zákazu vychádzania či cestovania medzi okresmi. Naď ozrejmil, že jediná výnimka, ktorá prichádza v súvislosti so zákazom vychádzania do úvahy, je testovanie. Testy však Slovensku podľa neho dochádzajú.

Nemci idú cestou odporúčania

Nemecká vláda v pondelok vyzvala obyvateľov, aby pred blížiacim sa prísnym lockdownom upustili od vianočných nákupov. V pondelok úrady v krajine hlásili 16 362 nových infekcií, čo je zhruba o štyritisíc viac ako pred týždňom. Ochoreniu COVID-19 podľahlo ďalších 188 ľudí. Počet obetí pandémie sa tak zvýšil na 21 975.

Želám si a verím, že ľudia budú kupovať iba to, čo naozaj potrebujú, napríklad potraviny,“ uviedol minister hospodárstva Peter Altmaier. „Čím skôr sa podarí dostať infekcie pod kontrolu, tým lepšie to bude pre všetkých,“ dodal minister.

Bill Gates má hrozivú predpoveď: Čaká nás najhorších 6 mesiacov, „normálne“ to bude až v roku 2022

Kancelárka Angela Merkelová a premiéri 16 nemeckých spolkových krajín sa v nedeľu dohodli na sprísnení lockdownu, aby spomalili nárast prípadov ochorenia COVID-19. Prísnejšie opatrenia budú platiť od 16. decembra do 10. januára.

Reštrikcie zahŕňajú napríklad zatvorenie väčšiny obchodov a škôl i väčšie obmedzenie sociálnych kontaktov. S výnimkou Vianoc sa vo vnútorných priestoroch bude môcť stretnúť maximálne päť ľudí, pričom sa to netýka detí do 14 rokov. Politici sa tiež dohodli na zákaze predaja zábavnej pyrotechniky k oslave Nového roka a zakázali aj vonkajší predaj alkoholu.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech