Slovenský milionár Patrik Tkáč s obchodným partnerom ovládli britský reťazec

  • Akcie v hodnote 125 miliónov libier kúpili Tkáč s Křetínským v obchodnom reťazci Sainsbury´s
  • Stali sa tak 4. najväčšími podielovými vlastníkmi
tkac (1)
Patrik Tkáč, Wikimedia/Mickey McKathy
  • Akcie v hodnote 125 miliónov libier kúpili Tkáč s Křetínským v obchodnom reťazci Sainsbury´s
  • Stali sa tak 4. najväčšími podielovými vlastníkmi

V britskom obchodnom reťazci Sainsbury´s majú teraz podiel aj investiční partneri Tkáč a Křetínský. Po nákupe akcií sa tak stali jeho štvrtými najväčšími podielovými vlastníkmi. Za takýto nákup zaplatili podľa informácií časopisu Forbes 125 miliónov libier, čo je v prepočte 136,6 milióna eur. 

Superboháči Tkáč z J&T a Křetínský pokračujú vo veľkých investíciách, kúpili akcie vo Foot Lockeri

Po tom, ako sa im podarilo úspešne nakúpiť podiel v Royal Mail či obuvnej sieti Foot Locker, zamerali sa na ďalšiu tradičnú britskú značku. Riaditeľ investičnej spoločnosti Vesa Equity Investment pre Forbes povedal, že hoci má Sainsbury´s na britskom trhu značnú konkurenciu, ide o dobrú dlhodobú investíciu.

Patrik Tkáč spolu s Danielom Křetínským, ktorý je podľa rebríčku piaty najbohatší Čech, nedávno investovali do akcií v americkom obchodnom reťazci Macy’s. Zaplatili za ne 84 miliónov dolárov a sa stali jednými z piatich najväčších akcionárov retailovej spoločnosti. 

Aj v stovky rokov starej britskej pošte má najväčšie slovo Slovák a Čech. Investičný fond Vesa Equity, ktorý ovláda dvojica miliardárov, navýšil svoj podiel v spoločnosti Royal Mail a stali sa najväčšími akcionármi. Informoval o tom denník E15, ktorého je Tkáč spoluvlastníkom.

Čo prilákalo „Českú sfingu“, ako sa Petrovi Křetínskemu hovorí, práve do biznisu s poštou? Ako uviedol analytik Boris Tomčiak z Finlordu pre český Forbes, Křetínský rád vyhľadáva takéto príležitosti. „Pošta je dobrý biznis, len zle riadený,“ hovorí analytik s tým, že Křetínský je typ akcionára, ktorý tlačí vedenie do zmien. Lacné akcie Royal Mail teda predstavujú ideálnu príležitosť zarobiť, ak sa pošte podarí znížiť náklady.

Zdroje: forbes.sk, e15.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech