Slovenský startup rieši problém, s ktorým si Google nevedel rady. Do unikátneho „sveta“ investori lejú peniaze

  • Slovenský startup hlási, že vyriešil problém, s ktorým si neporadili v Google
  • Vyvíja prelomový svet a získal na to investície od známych mien
Altomontage, slovenský startup vytvára 3D svet
Reprofoto: YouTube/Atomontage Inc.
  • Slovenský startup hlási, že vyriešil problém, s ktorým si neporadili v Google
  • Vyvíja prelomový svet a získal na to investície od známych mien

Úspešný slovensko-americký startup pracuje na riešení problému so spracovaním 3D grafiky. Podľa slov predstaviteľov firmy ide o hlavolam, s ktorým bojuje i samotný Google. V súčasnosti vďaka svojim úspechom hlásia investíciu od pražského fondu J&T Ventures.

Ako informujú české portály CzechCrunch a e15 startup Atomontage rozvíja myšlienku virtuálnych 3D svetov, ktoré by sa raz mohli stať akýmsi abstraktným útočiskom pre množstvo ľudí. Chýba však technológia, ktorá by tento nápad dokázala uchopiť. Slovenská firma to chce zmeniť a získala na to finančnú podporu.

Svet ako z Minecraftu

Vývojári pri tvorbe 3D prostredí zvyčajne používajú takzvanú polygónovú grafiku. Ide o postup vytvárania objektov z miliónov bodov spájaných do mnohouholníkov. Tie skutočne vyzerajú realisticky, no iba navonok. Vnútorná štruktúra im teda chýba.

Atomontage si preto zvolil iný prístup. Používa voxely, respektíve kocky podobné atómom. Tie majú svoje štruktúry aj vlastnosti. Použité boli napríklad pri vytvorení hry Minecraft. Slovenský startup však dokáže spracovanie 3D svetov preniesť do cloudu. To podľa portálu e15 rieši problémy ohľadom v inom prípade nutného silného výpočtového výkonu.

„Voxely možno vnímať podobne ako atómy či iné častice, z ktorých sa skladajú hmotné predmety. Každá častica v našom vesmíre má unikátne vlastnosti, napríklad reaktivitu alebo elektronegativitu, ktoré definujú správanie látok. Podobne to má aj každý voxel, z ktorých sa v prostredí Atomontage skladajú 3D modely, svoje unikátne vlastnosti určujúce správanie výsledného objektu,“ cituje CzechCrunch spoluzakladateľa startupu Branislava Síleša.

Umožňuje to presnú simuláciu a interaktivitu v 3D svetoch, hovoria vývojári. Avšak virtuálny svet od Atomontage zároveň otvára možnosti zdieľania veľkoformátových 3D dát. Objekty sa tu totiž skladajú z „malých kociek“ a netreba preto dbať na zložité prepájanie bodov v priestore pomocou mnohouholníkov.

Všetko v telefóne

Používatelia budú podľa tvrdení startupu potrebovať na prístup do tohto sveta len pripojenie na internet a mobilný telefón.

„Existuje mnoho podobných projektov v rôznych fázach, ktoré vznikajú a zanikajú. Videli sme desiatky ľudí a tímov, ktoré sa pokúšali túto výzvu riešiť, ale žiadny z nich to nedokázal. Ani veľkí hráči ako Google alebo Meta neuspeli v efektívnom streamovaní 3D dát,“ uviedol Síleš. V nástroji od Atomontage si človek dokáže napríklad zobrazovať a zdieľať skeny kultúrnych pamiatok, ale aj ľudských orgánov.

Druhý zo zakladateľov startupu Atomontage, Daniel Tabár, prirovnáva situáciu v počítačovej grafike k automobilom. Pre dnešný svet už také elektrické autá nie sú žiadnou novinkou. Museli sme si však počkať na technologický pokrok.

„V posledných rokoch však prišiel rad technologických skokov a na ceste k dominancii sú naopak elektromobily. Nebol to jeden konkrétny objav, muselo sa stretnúť veľa vecí, aby k transformácii došlo,“ hovorí.

Investície

Vývojárom sa darí a odrážajú to aj viaceré investície, ktoré sa im po novom podarilo získať. Ako píše CzechCrunch, okrem fondu J&T Ventures startup získal financie na rozvoj aj od fondy Makers Fund a skupiny ďalších investorov. Medzi nich patria aj tvorcovia známej hry Candy Crush alebo od zakladatelia startupu Oculus.

„Atomontage má vďaka dlhoročnému vývoju svojej technológie unikátnu príležitosť presadiť širšiu adopciu mikrovoxelov. Okrem technológie sa nám páči aj tím zakladateľov, ktorí majú správne nastavené globálne ambície a doteraz preukázali excelentný prístup k riadeniu svojho startupu. Zaujímavosť technológie navyše priťahuje do segmentu okrem zvučných investorských mien aj skúsený IT talent,“ dodáva David Polach z J&T Ventures.

Startitup požiadal Altomontage o stanovisko. Po jeho získaní budeme článok aktualizovať.

Zdroje: e15, CzechCrunch, YouTube/Atomontage Inc.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá