Slovenský študent vyvinul Grow Box, v ktorom si bez pôdy vypestuješ čokoľvek a kdekoľvek

  • Aj keď stále viac Slovákov preferuje lokálnu zeleninu a ovocie, väčšina je odkázaná len na nákup v supermarketoch. Môžeš bývať v meste a mať vlastnú úrodu.
growwwwwww
archív Ivana Šodora
  • Aj keď stále viac Slovákov preferuje lokálnu zeleninu a ovocie, väčšina je odkázaná len na nákup v supermarketoch. Môžeš bývať v meste a mať vlastnú úrodu.

Predsa len, nie každý má za domom svoju malú záhradu, či skleník. Druhým prípadom sú ľudia, ktorí síce majú kde, ale po týždni im zahynie aj tá rastlina, o ktorej predajca narozprával, že na pestovanie je celkom nenáročná.

Urobiť pestovanie bezproblémové a prístupné pre každého sa rozhodol Ivan Šodor, študent z Fakulty ekonomiky a manažmentu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

Foto: pexels.com

Ivanovi sa dokonca s ambicióznym projektom podarilo so svojím projektom dostať do Startup centra TUKE. Unikátny Grow Box je doplnkom, ktorý ocení každý moderný človek. Vďaka inovatívnej technológii Grow Boxu si môže doma vypestovať bylinky, či paradajky aj úplný botanický antitalent.

Jediné, čo musíš urobiť je vložiť semienka do Grow Box a čakať na prvú úrodu. Tá sa objaví oveľa skôr ako pri bežnom pestovaní v pôde. Všetky živiny sa totiž k rastline dostávajú atipicky – pomocou hmly, ktorá sa sústreďuje pri koreňoch.

Foto: archív Ivana Šodara

„Tá sa ultrazvukom vytvára zo živného roztoku a slúži na prenos živín ku koreňom. Hmla dokonale pokryje celú plochu koreňov, čím zabezpečí maximálne vstrebávanie živín. Korene voľne visia do izolovaného priestoru, v ktorom sa nachádza vzduch a hmla. Dostatok vzduchu prirodzene urýchľuje rast. Dostatok svetla zabezpečuje úsporné LED osvetlenie umiestnené nad rastlinami,“ opísal autor svoj projekt pre vedanadosah.cvtisr.sk

Foto: archív Ivana Šodara

O samotnej efektivite pestovania v Grow Boxe hovoria samotné čísla. Vďaka špeciálnej technológii môžu byť rastliny až o 30 % väčšie ako tie, čo si dopestuješ klasickým spôsobom. Dosahujú pritom 3-krát rýchlejší rast a premyslený systém dokáže ušetriť až 98 % vody. Samotné pestovanie si dokonca vyžaduje len 10 % plochy v porovnaní s pestovaním v pôde.

Tomuto projektu sa podarilo vyhrať aj súťaž Slovak Student Startup Cup 2016 v kategórii Životné prostredie, zelené technológie. Niet teda pochýb, že Grow Box má potenciál uspieť aj na svetovom trhu.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech