Slovenský Sygic sa dohodol s nemeckou políciou, naviguje ich do protismerov a peších zón

  • Sygic sa dohodol s nemeckou políciou na spolupráci. Už vyše 2000 policajtov používa navigáciu, ktorá im výrazne skracuje cestu
  • Navigácia v čase pohotovosti polície vedie autá cez pešie zóny, zákazy alebo jednosmerné cesty
  • Podobnú technológiu Sygic predal aj v Brazílii, kde ju už využíva približne 15-tisíc vodičov
BeFunky-collage (1)
Unsplash
  • Sygic sa dohodol s nemeckou políciou na spolupráci. Už vyše 2000 policajtov používa navigáciu, ktorá im výrazne skracuje cestu
  • Navigácia v čase pohotovosti polície vedie autá cez pešie zóny, zákazy alebo jednosmerné cesty
  • Podobnú technológiu Sygic predal aj v Brazílii, kde ju už využíva približne 15-tisíc vodičov

Slovenská firma Sygic sa dohodla s nemeckou políciou o dodaní špeciálnych navigačných systémov, ktoré majú slúžiť v stave pohotovosti. Startitup o tom informoval hovorca spoločnosti Marek Lelovič.

Sygic je na slovenskom, ale aj svetovom trhu, známy hlavne svojimi navigáciami pre bežných používateľov. Spoločnosti sa však podarilo dohodnúť s nemeckou políciou, ktorá bude navigáciu od Sygic používať v pohotovostnom režime. V súčasnosti ju využíva približne 2000 berlínskych policajtov. V praxi to vyzerá tak, že ak sa policajné zložky potrebujú dostať na miesto zásahu, navigácia im vypočíta čo najmenšiu vzdialenosť k tomuto bodu.

To by však nebolo ničím výnimočným, keďže úlohou navigácie je prirodzene nájsť čo najkratšiu vzdialenosť. Unikátom tejto novinky je však to, že navigácia políciu nasmeruje aj cez zákazy, jednosmerné cesty alebo pešie zóny.

zdroj: Sygic
zdroj: Sygic.com

Polícia sa na miesto zásahu dostane ešte rýchlejšie

Navigácia cez pešie zóny, zákazy alebo jednosmerné cesty sa dá samozrejme vypnúť v stave, kedy nie je žiadna pohotovosť a policajné zložky nepoužívajú výstražné znamenia.

„Navigácia používa kvalitné mapové podklady pre núdzové zložky od spoločnosti Here a trasu ušije na mieru pre autá s právom prednostnej jazdy aj cez pešie zóny, protismer alebo uzavreté cesty. Vodiči napríklad veľkých hasičských áut vedia nastaviť presné rozmery vozidla, tak aby ich navigácia neviedla cez úzke uličky alebo popod nízke mosty,” hovorí pre Lelovič.

Čítaj viac>> Sygic chystá veľké novinky. Chce konkurovať Google

Dohoda s nemeckou políciou vzišla z výberového konania. Lelovič hovorí, že berlínska polícia vyhlásila tender na vstavané systémy do áut Volkswagen. Technologickým integrátorom pre autá Volkswagen je spoločnosť IAV (Ingenieurgesellschaft Auto und Verkehr). Policajti v tendri stanovili presné požiadavky, vrátane navigačného riešenia.

„V tomto momente vstupujeme do procesu my. Integrátori oceňujú najmä flexibilitu nášho riešenia a technickú podporu pri jeho zavádzaní,“ tvrdí Lelovič.

Spoločnosť Sygic už svoje navigácie na podobnom princípe nainštalovala v Brazílii, kde ju využíva približne 16-tisíc áut. Ide hlavne o vojenskú políciu Brazílie v hlavnom meste Sao Paulo.

„Tieto navigácie ďalej používajú v Hasičskom záchrannom zbore Slovenskej a Českej republiky, polícia v Dubaji alebo novozélandskí hasiči. Naše navigačné systémy sú takisto súčasťou ponuky americkej spoločnosti Pierce Manufacturing, ktorá vyrába hasičské autá,“ vysvetľuje.

zdroj: Sygic.com

V USA kontrolujú semafory

Sygic v Spojených štátoch spustil novinku, ktorá upozorňuje na to, kedy skočí na semafore zelená. Momentálne svoju navigáciu s čerstvou novinkou testujú v USA, zapojených je približne 15-tisíc semaforov. Spoločnosť to uviedla na svojom webe.

Čítaj viac >> Sygic uviedol na trh svetovú novinku, sledovať semafory môže byť pre vodičov minulosť

Vodiči tak nebudú musieť sledovať semafory, ale môžu sa po novom spoliehať na navigáciu. To, či nepredstavuje systém bezpečnostné riziko z pohľadu reflektovania zmeny semaforov do smartfónu, zatiaľ nie je známe. Novinka je v USA spustená len pár mesiacov a prvé dáta budú k dispozícii až neskôr.

Spoločnosť však uviedla, že zmenu chce aplikovať aj v Európe a samozrejme aj na Slovensku. „Súprava ADAS spoločnosti Sygic pre mobilné aplikácie bude využívať viacero pokročilých asistenčných funkcií podporovaných umelou inteligenciou (AI) s veľkým dôrazom na bezpečnosť a čas príjazdu. Bude k dispozícii ako doplnok pre všetkých používateľov aplikácie Sygic GPS Navigation bez potreby dokupovať si ďalší nákladný hardvér,“ vyjadril sa výkonný riaditeľ spoločnosti Sygic Martin Strigač.

Sygic zaznamenal úspech aj pri kamionistoch. Jeho navigáciu si stiahlo viac ako 2-milióny kamionistov po celom svete. Spoločnosť to oznámila na svojom webe s tým, že do budúcna očakáva ešte väčší nárast.

„Sme nadšení, že viac ako 2 milióny vodičov nákladných vozidiel po celom svete sa rozhodnú používať našu navigáciu Sygic Truck Navigation. Toto je dôkazom, že tvrdá práca sa vždy oplatí,“ hovorí Jozef Klinovsky, produktový riaditeľ v Sygic.

Write a comment on what Sygic hits this year and get a premium license for Sygic Truck Navigation. 🚛2 winners will be…

Gepostet von Sygic am Donnerstag, 7. November 2019

Kľúčový investor v Sygic

V polovici apríla 2019 získala 70-percentný podiel v Sygic a.s. česká spoločnosť Eurowag. Informoval o tom týždenník Trend.

Sygicu najviac šlape na päty gigant Google a firma podľa našich informácii potrebovala investíciu na vývoj nových produktov, aby gigantu mohla konkurovať.

Hľadali sme partnera, s ktorým sa vieme posunúť ďalej a Eurowag bola absolútna synergia. Veríme, že týmto prepojením prinesieme zákazníkom inovatívne a revolučné produkty,“ povedal pre Startitup hovorca Sygicu.

O aký produkt ide firma zatiaľ nechcela komentovať. „Detaily si so strategických dôvodov momentálne necháme pre seba a budeme o nich informovať, keď budú aktuálne,“ komentuje situáciu. Podľa informácii Startitup však môže ísť aj o novú mobilnú aplikáciu.

Slovenská spoločnosť Sygic bola založená v roku 2004 a v súčasnosti má vyše 200-miliónov používateľov po celom svete. Založil ju Michal Štencl, ktorý je v súčasnosti predsedom predstavenstva a od roku 2018 vystriedal Štencla na pozícii CEO firmy Martin Strigač. Tržby slovenskej svetovej firmy sa podľa Finstatu vyšplhali za rok 2018 na viac ako 18,5 milióna eur.Firma preukázala zisk za rok 2018 4,2 milóna. Údaje za rok 2019 ešte nie sú k dispozícii.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech