Slovenský tím expertov exceloval. Ich vojenskí roboti ohúrili svetovú konkurenciu

  • Slovenská firma vyvinula unikátne autonómne zariadenia
  • Tie sú schopné riešiť úlohy, rozhodovať sa a učiť sa nové poznatky
MOSR
MOSR
  • Slovenská firma vyvinula unikátne autonómne zariadenia
  • Tie sú schopné riešiť úlohy, rozhodovať sa a učiť sa nové poznatky

Náčelníci generálnych štábov krajín Vyšehradskej skupiny sa stretli v Maďarsku, aby prerokovali aktuálne bezpečnostné dianie nielen v súvislosti s krízou na Ukrajine, ale aj možnosti užšej spolupráce v rámci spoločných vojenských cvičení a potenciálnych transformačných projektov. V oficiálnom stanovisku o tom informoval slovenský rezort obrany.

Súčasťou zasadania náčelníkov bol aj deň inovačných výziev, počas ktorého tímy z krajín V4 prezentovali svoje autonómne riešenia využiteľné aj pre potreby ozbrojených síl. Cieľom bolo podporiť výmenu znalostí v oblasti bezpilotných pozemných vozidiel, ktoré by sa mali v čoraz väčšej miere nasadzovať aj vo vojenskom prostredí.

Na dni inovačných výziev sa zúčastnil tím za Slovensko, Maďarsko a Českú republiku. Súťažným prostredím boli rôzne variabilné dráhy s prekážkami, pričom autonómne vozidlo muselo absolvovať trasu v čo najkratšom časovom limite.

Simulácie vychádzali z reálnych scenárov, ktoré môžu nastať pri využívaní autonómnych robotov v rámci vojenských operácií. Aktivita bola realizovaná v úzkej súčinnosti s Debrecínskou univerzitou.

Slovenský tím zložený z inžinierov a expertov zo spoločnosti RoboTech Vision, s. r. o., exceloval pri plnení všetkých súťažných úloh, vďaka čomu tím pod slovenskou vlajkou v prostredí medzinárodnej konkurencie dosiahol vo všetkých disciplínach najlepšie časy.

MOSR
zdroj: MOSR

Potvrdil tak, že na Slovensku sa rozvíjajú firmy s vysokým inovačným potenciálom aj pre obranný sektor. Spoločnosť sa orientuje na vývoj mobilnej robotiky, a to najmä na autonómne navigačné algoritmy, umelú inteligenciu, neurónové siete, vizuálne systémy či hlasové povely.

Spolupráca so startupmi

Ministerstvo obrany SR má ambíciu rozvíjať spoluprácu so startupmi a inovačnými firmami, ktoré môžu na základe svojich znalostí a expertízy priniesť do obranného sektora sofistikované riešenia.

Zároveň by tak mohli podporiť aplikáciu nových a prelomových technológií v ozbrojených silách. Táto ambícia je plne v súlade s aktuálnym strategickým smerovaním NATO a EÚ pre oblasť podpory inovácií v obrane.

MOSR
zdroj: MOSR

Účasť slovenského tímu na dni inovačných výziev koordinoval odbor plánovania investícií a financovania projektov MO SR. Ten sa usiluje o zlepšenie spolupráce ministerstva obrany so spoločnosťami aktívnymi v oblasti vývoja tzv. deep-tech technológií.

RoboTech Vision

Spoločnosť RoboTech Vision tvorí šesť členov, absolventov odboru robotika, ktorí majú dlhoročné skúsenosti s jej vývojom. Tím spoločnosti má za sebou osem rokov praxe s najrôznejšími zariadeniami, typmi robotických podvozkov aj softvérov. RoboTech Vision vyvíja svoje algoritmy na viacerých typoch testovacích platforiem, čím sú ich riešenia univerzálne.

r
zdroj: RoboTech Vision

„Spoločnosť RoboTech Vision začínala vývojom softvéru a aplikácií, postupne sa však začala plne orientovať na svoje primárne zameranie, mobilnú robotiku. Firme sa podarilo vyvinúť autonómne zariadenia, ktoré sú schopné riešiť úlohy, rozhodovať sa a učiť sa nové poznatky.“

Vlastný snímač RTV senzor Box

Spoločnosť RoboTech Vision si uvedomovala, že okrem vývoja univerzálneho algoritmu je potrebné vyvinúť aj univerzálne zariadenie, ktoré sa jednoducho aplikuje na robota a dá mu vlastné „oči a rozum“.

as
zdroj: RoboTech Vision

Vyvinula preto RTV senzor Box, ktorý umožňuje robotovi plánovanie cesty, autonómny prejazd do cieľa aj cez zložité križovatky, segmentovanie cesty, detegovanie statických aj dynamických prekážok či rozpoznávanie objektov. Snímač združuje 360° kameru či 3D scanner. Jednotlivé časti snímača sú navzájom skalibrované, čo zabezpečuje vysokú presnosť výstupu.

Budovanie robotického portfólia

Po vývoji univerzálneho snímača sa spoločnosť snažila vyvinúť aj robotické platformy, ktoré budú vychádzať z nadobudnutých poznatkov z testovacích platforiem a bude na ne možné nasadiť všetok inteligentný softvér.

Firma preto vyvinula robotickú platformu Caster, ktorá v kombinácii s germicídnou UVC lampou našla uplatnenie ako dezinfekčné riešenie. Spoločnosť tak disponuje robotom, ktorý je vhodný do vonkajšieho aj vnútorného prostredia. 

Zdroje: MOSR, RoboTech Vision

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá