Slovenský trh práce opäť zaplavili absolventi vysokých škôl. Zamestnať sa im však nechce, radšej si užívajú leto

  • Trh práce dostal opäť dávku česrstvých absolventov vysokých škôl
  • Podľa ministerstva práce nemajú problém s nájdením si zamestnania
  • Prieskum pracovného portálu Profesia však ukázal, že mladým sa v lete hľadať prácu príliš nechce
  • A to aj napriek tomu, že by práve v tomto období mohli natrafiť na atraktívne pracovné ponuky
uky
wikipedia.org-Komunikacia, Univerzita Komenského v Bratislave
  • Trh práce dostal opäť dávku česrstvých absolventov vysokých škôl
  • Podľa ministerstva práce nemajú problém s nájdením si zamestnania
  • Prieskum pracovného portálu Profesia však ukázal, že mladým sa v lete hľadať prácu príliš nechce
  • A to aj napriek tomu, že by práve v tomto období mohli natrafiť na atraktívne pracovné ponuky

V máji 2019 pribudlo na zoznamy úradov práce opäť množstvo absolventov slovenských vysokých škôl. Nárast zaznamenali úrady práce najmä v kategórii mladých do 29 rokov. Do evidencie totiž pribudlo prvých 2 028 čerstvých absolventov vysokých škôl. Ďalší by sa mali zaregistrovať v júni.

„Absolventi vysokých škôl nám nezotrvávajú dlho v evidencii a vedia sa pomerne rýchlo zamestnať. Z minuloročných 7 506 je ich dnes už len 625. Situácia na trhu práce im praje, v máji evidovali úrady 42 586 voľných pracovných miest, ktoré sú vhodné pre absolventov,približuje situáciu štátny tajomník.

zdroj: wikipedia.org-Peuni

Z údajov portálu Profesia však vyplýva, že slovenskí absolventi by si najradšej pred nástupom do zamestnania radšej ešte užili leto a oddýchli si. Idealizujú si realitu a myslia si, že na prácu majú ešte čas. Do nového zamestnania sa tak väčšina hrnie začiatkom jesene a nového roka.

Absolventi by si však mali uvedomiť, že firmy si častokrát nemôžu dovoliť na nich čakať a nových kolegov hľadajú v každom období. Prečo si teda novú prácu hľadať už v lete?

zdroj: wikipedia.org-Trexer

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že aj pracovný trh trpí v lete tzv. uhorkovou sezónou. Podľa štatistík Profesie je však opak pravdou. Máj a jún sú mesiace s najväčším počtom voľných pracovných ponúk.

Sedieť pri bazéne a užívať si slnečné lúče je síce lákavejšie ako sedieť doma a prerábať životopis. Takto však myslí väčšina ľudí. Aj preto patria letné mesiace medzi tie so slabším počtom reakcií na pracovné ponuky.  Naopak október je tretí najsilnejší mesiac z pohľadu reakcií na pracovné ponuky. To znamená, že v boji o novú prácu ťa na jeseň čaká ťažšia konkurencia.

zdroj: unsplash.com

A čo peniaze?

Priemerná hrubá mesačná mzda zamestnancov s vysokoškolským vzdelaním sa na Slovensku pohybuje na úrovni 1 599 eur. Najvyššie priemerné hrubé mesačné mzdy do 5 rokov od ukončenia štúdia majú vysokoškolskí absolventi softvérového inžinierstva, chirurgie (viac ako 2 000 eur v hrubom), chemického inžinierstva, informačných systémov a energetiky (1 700 – 1 900 eur).

Najhoršie sú na tom predovšetkým absolventi katolíckej a evanjelickej teológie, hudobného umenia, dejín a teórie umenia či učiteľstva v kombináciách.

Stredoškoláci preferujú „mama hotel“

O niečo ťažšie si na Slovensku hľadajú prácu absolventi stredných škôl. Tých prišlo v septembri 2018 do evidencie takmer 6-tisíc. Za osem mesiacov sa ich počet znížil len o približne polovicu.

zdroj: unsplash.com

Druhá polovica je stále nezamestnaná, ukazuje sa, že najväčším problémom je v tomto prípade ich vlastná motivácia nastúpiť do zamestnania. Dobre známy „mama hotel“ láka ešte stále veľké percento mladých ľudí. Žiaden nájom, plná chladnička a celkovo minimálne náklady na život sú jednoducho silnejšie ako vízia osamostatniť sa. Súvisí to však aj s tým, že kvalita stredného aj odborného vzdelávania stále nezodpovedá potrebám zamestnávateľov.

Priemerná hrubá mesačná mzda absolventov stredných škôl Technických vied do 5 rokov od ukončenia štúdia dosiahla v roku 2017 približne 957 eur (1 444 eur pri vysokoškolákoch), kým absolventi umeleckých odborov vzdelania zarábali v priemere v hrubom len približne 755 EUR (898 eur pri vysokoškolákoch).

zdroj: Employment.gov.sk, Trendyprace.sk, Profesia.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech