Sľubujú, že ti narastú „tretie“ zuby: Špeciálny liek, ktorý dá zbohom protézam, sa blíži na trh

  • Japonskí vedci pracujú na prelomovom lieku
  • Ten umožní ľuďom s anomáliami zubov ich nápravu
  • Jeho úlohou bude tiež pomôcť deťom
zubár zuby ordinácia
Ilustračný obrázok, Canva/RobertoDavid
  • Japonskí vedci pracujú na prelomovom lieku
  • Ten umožní ľuďom s anomáliami zubov ich nápravu
  • Jeho úlohou bude tiež pomôcť deťom

K obdobiu rastu mliečnych zubov pred nástupom do materskej školy a rastu trvalých zubov počas štúdia na základnej škole sa možno pridá aj tretie. Síce sme si už zvykli na to, že ľuďom rastú zuby dvakrát za život, no nový liek by mohol umožniť opätovný rast zubov. 

Vedci robia vo vývoji tohto prelomového lieku veľké pokroky a plán začiatku klinických skúšok je na programe v júli 2024. Táto novinka sa k nám však len tak rýchlo nedostane. Vedci dúfajú, že bude liek zubárom k dispozícii do roku 2030, takže si na prípadné „nové zuby“ budeš musieť počkať.

Možný liek proti anomáliám zubov

Anomálie zubov pri narodení, tzv. ortodontické anomálie, sú v ľudskej populácii celkom bežné. Pravidelný chrup je veľmi vzácny a vznik týchto anomálií súvisí s viacerými faktormi. Komora zubných technikov Českej republiky medzi ne radí napríklad spojenie niekoľkých zubov, príliš veľké či malé zuby alebo znížený počet založených zubov.

Anomálie zubov podľa portálu Euronews postihujú jedno percento ľudí na celom svete. Liek na obnovenie rastu zubov by bol svetovou novinkou a priniesol by úľavu ľuďom, ktorým chýba v dôsledku vrodených faktorov úplný súbor zubov v dospelosti. 

zuby baktéria
zdroj: Unsplash/Tyler Nix, CDC

„Ľudia s anodontiou (lekársky termín pre úplnú absenciu zubov) nemajú prirodzené zuby, pretože sa im nikdy nevyvinuli. Tento stav sa často objavuje spolu s inými genetickými stavmi, ako je ektodermálna dysplázia (chyby vlasov, nechtov, zubov, kože a žliaz). Bežné liečby zahŕňajú zubné protézy a zubné implantáty,“ uvádza na webovej stránke Cleveland Clinic.

Tento stav bráni človeku prežúvať, prehĺtať a rozprávať od mladého veku. Zároveň tiež môže negatívne ovplyvniť jeho vývoj.

Na projekte pracoval už ako študent, o úspechu je presvedčený

Dr Katsu Takahashi, vedúci oddelenia zubného lekárstva a ústnej chirurgie v nemocnici Medical Research Institute Kitano Hospital, ktorá výskum vedie, pracuje na tomto lieku od začiatku 90. rokov.

„Myšlienka rastu nových zubov je snom každého zubára,“ povedal pre japonský časopis The Mainichi. Takahashi na lieku pracuje už od svojich študentských čias a už vtedy bol presvedčený o tom, že mu tento projekt podarí doviesť do úspešného konca.

V prípade úspechu môže liek na opätovný rast zubov obrátiť svet stomatológie hore nohami. Výskumný tím už úspešne stimuloval rast zubov „tretej generácie“ na zvieratách, pričom cielil na gén USAG-1, o ktorom sa zistilo, že obmedzuje rast zubov v myši.

zuby zub chrup
zdroj: Unsplash/Jonathan Borba

Prevencia tvorby anomálií u detí je prvoradá

Takahashiho tím sa postaral opätovný rast zubov u myší a fretiek tým, že vyvinul neutralizačný protilátkový liek, ktorý blokuje pôsobenie tohto génu. Sľubné výsledky tohto výskumu boli publikované vo vedeckom časopise Nature v roku 2021, čím upútali pozornosť svetovej vedeckej komunity.

Liek na dorastanie zubov môže byť revolúciou a alternatívnym riešením pre jednotlivcov, ktorí v dôsledku závažných kazov alebo ochorení zubov prišli o svoje zuby.

Liek však ešte nie je pripravený na použitie u ľudí, stane sa tak až v prípade, že bude zaistená jeho bezpečnosť a účinnosť. Pozornosť sa pritom zameria na liečbu detí vo veku od 2 do 6 rokov, ktoré vykazujú známky anodontie.

Podľa doktora Takahashiho by sa liek na opätovný rast zubov mohol stať treťou možnosťou na získanie prirodzených zubov popri zubných protézach a implantátoch.

Zdroje: Komora zubnej techniky Českej republiky, Cleveland Clinic, Euronews, The Mainichi, Nature

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá