Štátne služby, ktorým sa zíde trochu SWAGU

  • Všetci dobre vieme, v ktorom storočí žijeme. Naša krajina, hoci je len päťmiliónová, disponuje kapitálom, ktorý technológie nenahradia – ľuďmi. Nachádza sa medzi nami veľa talentovaných jedincov či tímov, ktorí majú potenciál na posunutie našej krajiny vpred. Potom, na druhej strane, sú tu ľudia, ktorí žijú komfortný život. Týmto narážam na tieto štyri štátne služby, ktoré zaostávajú za svojim potenciálom.
serpounce
  • Všetci dobre vieme, v ktorom storočí žijeme. Naša krajina, hoci je len päťmiliónová, disponuje kapitálom, ktorý technológie nenahradia – ľuďmi. Nachádza sa medzi nami veľa talentovaných jedincov či tímov, ktorí majú potenciál na posunutie našej krajiny vpred. Potom, na druhej strane, sú tu ľudia, ktorí žijú komfortný život. Týmto narážam na tieto štyri štátne služby, ktoré zaostávajú za svojim potenciálom.

Doprava

Cestujem vlakom a v MHD každý deň. Každý deň si všímam nedostatky, ktoré by mohli mať svoje riešenia. Naozaj musím chodiť každý deň ku priehradke a pýtať si lístok na tú istú trasu, ktorú mám aj tak ako študent zdarma? Okej, teraz si asi povieš, že si ho môžem kúpiť cez internet. Problém je ten, že keď idem na webstránku, trvá mi X klikov, kým sa konečne dostanem k cieľu – poslať lístok na email. UX nula bodov. Existuje aj mobilná verzia, no tá je na tom rovnako.

Bol som zvedavý na iné možnosti a predsa len som našiel niečo na App Store. Volá sa to „Slovakrail SMS lístok PILOT“ a je to krok správnym smerom – kupovanie lístku prostredníctvom mobilnej aplikácie. Presne takto si to aj predstavujem. Žiaľ, je to dostupné iba na tri pilotné prevádzky: Trnava – Kúty, Čadca – Makov, Humenné – Stakčín. Kto vie, koľko to bude trvať, kým budú dostupné na každú trasu. Zo skúsenosti so štátom som pesimista, a dovolím si teda tvrdiť, že dlho.

slovac

foto: itunes.apple.com

Voľby cez internet

Áno, odkazujem na Estónsko. S e-hlasovaním majú skúsenosti aj ďalšie krajiny, nijaká z nich však nezašla tak ďaleko ako tá pobaltská. Okej, vyžaduje si to nový občiansky preukaz, ktorý si pravdepodobne nepôjdu vybaviť všetci hneď, len kvôli tomu, aby mohli voliť. Faktom však ostáva, že platnosť občianskeho preukazu vyprší. A potom už e-voľby budú dávať väčší zmysel. Sú i výrazne lacnejšie a rýchlejšie. V roku 2015 volilo cez internet 30,5% voličov, čo predstavovalo 176 491 ľudí. Čísla sa navyše každým rokom zvyšujú.

05 Mar 2011, Tallinn, Estonia --- (110305) -- TALLIN, March 5, 2011 (Xinhua) -- A voter practices simulated electronic voting through internet during the 12th parliamentary election in Tallin, Estonia, March 5, 2011. More than 140 thousand Estonian voters chose electronic voting or E-voting, which was put into practice in 2007, during this year's parliamentary election. Registered voters cast their votes online by using their ID-card or mobile-ID. (Xinhua/Liu Wei) (msq) --- Image by © Liu Wei/Xinhua Press/Corbis

foto: verifiedvoting.org

Pošta

Naozaj musím v časoch, kedy môžem pomaly doma viesť úspešné podnikanie, chodiť na poštu a odosielať potrebnú administratívu? Cestovať na poštu, hľadať parkovanie, stáť v rade a tolerovať „milé“ pani, to sú všetko neefektívne procesy, ktoré stoja každého Slováka čas. A čas je najdôležitejší faktor v živote.

V tejto situácii ma vrások na čele zbavuje Zelená pošta. To, čo mi predtým zabralo hodinu, mám teraz za 5 minút. Jednoducho napíšem to, čo potrebujem, nahrám to, vyplním adresu a kliknem „odoslať“. Voilà, vybavené. Okrem toho nepotrebujem mať všetky potrebné dokumenty uložené v krabici, môžem si ich rovnako nahrať na web.

zp

foto: zelenaposta.sk

Byrokracia na úradoch

Štátny web nemusí byť komplikovaný, neprehľadný a tým pádom neužitočný. Toto však neplatí pre náš – Slovensko.sk. Veľká marketingová kampaň ktorá kričala z billboardov, televízie či rádia, oslovovala ľudí, ktorí uverili, že na Slovensku vznikol fungujúci e-government. Chyba.

Optimized-ft-state-policy-failure

foto: panamapost.com

Komplikované hľadanie, komplikované návody, nepresné skratky (jkm – živnostnenský register? WTF) a ďalšie byrokratické vybavovanie formalít ako bezpečnostný osobný kód, certifikátov na podpisovanie, ZEP PIN alebo ZEP PUK. Špecialisti zaplatení z eurofondov to urobili naozaj zodpovedne.

A pritom si mohli zobrať toľko príkladov. Z Nórska, Kanady, Nového Zélandu či Spojeného kráľovstva.

Stačí niekoľko klikov a občan si v Nórsku môže nahlásiť zmenu pobytu. Má na výber  štyri verzie elektronického preukazu. Prisťahovalci majú taktiež jednoduchý prehľad o tom, čo všetko potrebujú vybaviť, poprípade nájsť.

norge-mo

foto: norge-no

A pokojne by som mohol pokračovať. Nechcem však, aby bol tento článok len o kritike. Viesť krajinu, to je tá najťažšia práca na svete, pretože máš cez 5 miliónov šéfov, ktorí kontrolujú každý tvoj krok. Treba byť však proaktívny a nezaspať na vavrínoch. A hlavne – treba využiť možnosti, akými je napr. Slovakrail SMS lístok PILOT alebo Zelená pošta.

3339888021_772cb26c30_b

foto: bhenak/Flickr

zdroj titulnej fotky: Koláž/Flickr

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech