Sme tučné a hovoríme o tom: Obézne ženy ukázali telo a búrajú stereotypy

  • V bratislavských kinách práve vrcholí škandinávsky filmový festival Scandi
  • Tento rok sa venuje veľmi silným ženám, ich príbehom a otvára doposiaľ tabuizované témy
  • Fat Front alebo Plnotučná sebaláska je o ženách, ktoré svoju ženskosť ukazujú naplno a učia to aj ostatné. A sú tučné
fat front
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • V bratislavských kinách práve vrcholí škandinávsky filmový festival Scandi
  • Tento rok sa venuje veľmi silným ženám, ich príbehom a otvára doposiaľ tabuizované témy
  • Fat Front alebo Plnotučná sebaláska je o ženách, ktoré svoju ženskosť ukazujú naplno a učia to aj ostatné. A sú tučné

Nebojme sa hovoriť, že sme tučné. Je to len slovo,“ povie v úvode filmu 21-ročná Švédka Pauline Lindborg. Mladá Dánka Helene stojí pri umývadle. Je nahá a umýva si zuby. Za svoje telo sa nehanbí, no nie vždy to tak bolo. Trvalo jej niekoľko rokov, kým sa napriek svojej morbídnej obezite dokázala postaviť pred zrkadlo, povedať si, že je pekná a skutočne to tak aj myslieť. Dnes má 32 a žije plnohodnotný život. Oblieka si, čo chce, má priateľov a po večeroch sa nebráni pózovať nadšencom kreslenia ako modelka. Samozrejme – nahá.

 

Severania a ich bizár

O kuratách a ľuďoch (2015) je film, ktorý si si v rámci Scandi mohol pozrieť v roku 2016. Ide o absolútny bizár. Potvrdzujú to mnohí milovníci klubových filmov. Na severské kino sa musíš nastaviť a hlavne, netreba nič očakávať.

Autentický dokument o mladých ženách kyprých tvarov prilákal do kín ženy aj mužov. Zbúral všetky stereotypy o severskej pevnej vôli, vyšportovanej postave a zdravom životnom štýle. Štyri ženy ukazujú, ako žijú, odkrývajú svoje detstvo, kedy sa cítili popri svojich rovesníkoch menejcenné, v pätnástich boli o dve hlavy vyššie, nevládali behať a nosili topánky veľkosti 43. Keď máš nadváhu, nie je to ľahké.

View this post on Instagram

Från jag föddes har mitt liv präglats av att jag är tjock och tankar kring att min kropp inte är okej, fin, tillåten eller accepterad. För två år sen gjorde jag min första post med en kroppspositiv text och efter det fann jag en värld där jag var bra precis som jag är. Jag kan äntligen berätta för er om ett projekt jag varit med i under senaste året – den kroppsaktivistiska domumentärfilmen FAT FRONT @fatfrontpower som skildrar den fantastiskt vackra rörelsen men också hur det är att leva i ett fetthatande samhälle. Filmen ligger mig nära hjärtat och jag hoppas att vi med denna kan påverka, iaf någon, om det så bara är EN ung individ så är det okej. För jag vill aldrig att någon ska få uppleva det jag fått uppleva. Jag hoppas verkligen vi kan förändra! Filmen har premiär i Danmark i oktober 2019 och kommer förhoppningsvis därefter släppas globalt nästa år. Var med och dela, sprid och diskutera detta med människor runt omkring dig. Det måste ske en förändring och VI ÄR DEN! @fatfrontpower #fatfrontpower #fatfront photo📸: @mariehaldphoto

A post shared by PAULINE LINDBORG 💃🏼 (@paulinelindborg) on

Mladé Severanky odkazujú celému svetu, že to ale nemusí byť ani ťažké. Ráno vstanú, oblečú si sukňu, ktorá obopína boky, natiahnu crop top, ktorý odhalí všetky kypré tvary a vyrazia do ulíc naštvať všetkých zákerných ľudí. Volá sa to Body Positivity a každému to odporúčajú. Mimochodom – ide o hnutie, ktoré sa rozvinulo ešte v 70.rokoch práve v Amerike, ktorá dodnes kult tela jasne podporuje a udáva trendy. To, čo sa v 70-tych rokoch snažili presadiť americké feministky, nebolo nikdy aktuálnejšie.

Spoločnosť a večné hľadanie telesnej dokonalosti u druhých sa ženy snažili zmeniť protestami, edukáciou a systematickým ukazovaním nahých, oblých tiel. Prekážky neexistujú a ani zakrývať oči nepomôže. Jasné, že vtedajšia spoločnosť ich kritizovala a snažila sa aktivistky zmiasť vetami, že takéto verejné podporovanie obezity u ľudí je riskantné a vedie ku krajnému hazardu s ľudským životom. Podstata však bola niekde inde.

Obézni sú anorektici vo veľkých telách

Možno si si myslel, že každý obézny človek si za svoje veľké telo môže sám. Nie vždy je to pravda. Tuční ľudia trpia poruchou príjmu potravy. Áno, čítaš dobre. Sú to v podstate anorektici vo veľkých telách, ktorých sa nevedia zbaviť. Sú to tí, ktorým sa v detstve hovorilo, že „ty už nejedz, pozri ako vyzeráš“, alebo „daj si radšej zeleninu, z tej čokolády naozaj neschudneš“, alebo staré známe „športovať, to nie, ale jesť, na to by ťa bolo“. Najhoršie bloky sa v mladých ženách vytvárajú práve vtedy, keď tieto slová vychádzajú z úst otca, brata, spolužiaka, či nebodaj frajera.

Bála som sa chodiť do kuchyne, aby ma nikto nevidel. Jedla som večer, sama a nikto ma nerušil. Vtedy som bola najšťastnejšia,“ hovorí vo filme 21-ročná Pauline. Spomína na časy, kedy diétovala, nič nejedla a stále bola veľmi hladná. Schudla, mala asi 17 rokov. Jej sebavedomie bolo vyššie, nadobudla pocit, že má viac priateľov a často sa fotila a svoje fotky zverejňovala. „Páčilo sa mi moje chudé telo, vyzerala som super. Potom som však opäť začala jesť. Hladovať bolo neúnosné. Pribrala som dvakrát viac ako predtým, bola som nervózna a rozišiel sa so mnou priateľ. Myslela som, že je to preto, že som tučná. Ale zatrpkla som, preto to bolo,“ prezrádza.

Aj vďaka filmu Fat Front, alebo Plnotučná sebaláska sa 4 Severanky spoznali, spriatelili a dnes jedna druhú povzbudzujú. Cítia sa byť krásne, sexy a sú so sebou spokojné.

View this post on Instagram

Some of my favourite photos from @fatfrontfilm's international premiere night in Amsterdam. We and the film were so well received and it was so lovely and overwhelming to meet so many lovely people who came up to talk about us, the film and fatness after the screening. So many people who were moved and felt seen. It makes me proud and so happy to have the opportunity to reach people this way and I have so much more to say, so I hope more opportunities will come. I won't pretend it wasn't a hard weekend for me. I don't have the amount of energy I would usually need for a trip like this so it has definitely had its cost. But it does not make it less worth it and it does not devalue how incredibly lucky I feel to be able to experience this with such lovely people.

A post shared by Helene Thyrsted (she/her) (@_chubbydane) on

Hollywood a kult tela

Na sociálnych sieťach neustále publikujú. Príbehy o tom, čo robia, kam chodia, ako jedia, ako ráno v spodnej bielizni tancujú po byte. A áno, všetko sa trasie, hýbe v rytme hudby a skáče. A im to nevadí.

Komentáre hejterov nie sú veľmi potešujúce, no zvykli si na ne. Podobne ako v 70-rokoch v Amerike, keď radikalistky z radov Fat Acceptance Movement vybehli do ulíc, hlásali rovnosť a prijatie barokovo vyzerajúceho ženského tela, symbolu plodnosti a hojnosti, správajú sa aj dnešné mladé ženy zastávajúce Body Positivity. Tiež vyšli do ulíc, väčšinou sporo odeté, v rukách heslá „Chceme módu pre všetkých“ , ale aj ďalšie v zmysle, že veľkosť oblečenia neurčuje tvoju hodnotu.

Sú to veľké influencerky, ktoré myslenie spoločnosti posúvajú iným smerom.

Majú však, prirodzene, mnoho kritikov. Tí tvrdia, že to, čo vyznávajú a prezentujú je choré a núti to myslieť si zdravo vyzerajúcich ľudí, že priberať a napchávať sa, je normálne.

Vedecké štúdie potvrdzujú, že morbídna obezita, ktorá trápi aj mladé dievčatá z Plnotučnej Sebalásky, usmrtí ročne 300 000 ľudí. Je druhým najvážnejším pôvodcom úmrtí, hneď po fajčení.

Na Instagrame si pod fotkami mnohokrát našli odporné, urážlivé komentáre, ale aj vyhrážky týkajúce sa dôsledkov, ktoré chceli hejteri vyvodzovať z publikácie fotografií nahých tiel.

Napriek všetkému rozprúdili film rozprúdil vody, hnutie sa stalo viditeľné a dievčatá sú pozývané do diskusií a hrdo o svojom tele rozprávajú.

Reklamy, ktoré ti dávajú zrkadlo

Také sa dnes chvalabohu začínajú objavovať. Pred pár rokmi prišla kozmetická firma Dove s kampaňou, kde v bielej spodnej bielizni odfotila ženy rôznych veľkostí, národností a farieb pleti ako odpoveď na inú kampaň ku kozmetickým prípravkom, v ktorej sa dlhodobo prezentovali len mladučké modelky. Odvtedy to robia stále.

Minulý rok v decembri zrušili známu prehliadku spodného prádla značky Victoria´s Secret, ktorá sa každoročne vysielala od roku 1995 po celom svete. Dôvodom boli príliš chudé modelky, prísne kritéria, ktoré boli na dievčatá kladné, vzrastajúce sexistické nálady či prezentácia zastaralých vzorov krásy a prehlbovanie stereotypov.

Materská spoločnosť L Brands však vyhlásila, že je to súčasťou „vývoja posolstva spoločnosti“. Nehovoriac o tom, že mnoho modeliek na čele s Karlie Kloss s predvádzaním pre Victoria’s Secret prestalo v mene feminizmu.

Aktuálne sme svedkami progresívnej kampane módneho fast-fashion reťazca Lindex, ktorý do svojich spotov umiestnil ženy všetkých vekových skupín, rôznych telesných konštrukcií a stavov, odetých v ich ikonickej spodnej bielizni. Tlieskame!

Zdroje: wvdhhr.org, cbsnews.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK