Sme veľmi ďaleko od toho, aby sme si mohli začať užívať, tvrdí Krajčí

  • Krivka nárastu pozitívnych prípadov sa zlomila. Po zasadnutí Pandemickej komisie vlády to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí
  • Počty nových prípadov podľa ministra začali klesať z dôvodu plošného testovania a opatrení, ktoré sú na Slovensku zavedené
AktualneSIU
  • Krivka nárastu pozitívnych prípadov sa zlomila. Po zasadnutí Pandemickej komisie vlády to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí
  • Počty nových prípadov podľa ministra začali klesať z dôvodu plošného testovania a opatrení, ktoré sú na Slovensku zavedené

Profesor Jarčuška sa na tlačovej konferencii vyjadril k antigénovým testom, pripomenul, že umožňujú predpovedať či je niekto infekčný. Šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí doplnil, že práve preto sme pristúpili k pretestovaniu obyvateľstva našej krajiny. 

Zlomenie našej krivky podľa neho nastalo za 5 dní. „Žiadne opatrenia na svtete tak rýchlo nedokážu zlomiť krivku. Zlomenie krivky je následkom testovania. Treba si uvedomiť, že je to aj vďaka opatreniam, ktoré máme.“

Matovič sa ostro obul do Sulíka, kvôli ktorému nebude komunitné testovanie: Nemôžem cikať proti vetru

 

Uvoľňovanie opatrení nastane, keď budú splnené nasledovné podmienky:

  • Celoslovenská obsadenosť lôžok pacientov s koronavírusom je na úrovni 2 000.
  • Priemerný počet nových prípadov za 7 dní na úrovni 750 prípadov /deň.

Za posledný týždeň síce narástli počty hospitalizovaných, minister však dodal, že tento nárast zďaleka nie je taký, aký odborníci predpokladali. Nemocnice podľa neho už cítia priaznivý efekt opatrení. Optimistický je aj pre klesajúce reprodukčného číslo. Minulý týždeň bolo nad hodnotu jeden, aktuálne je na úrovni 0,7 až 0,9.

„Keby sme vydržali v tempe testovania aj opatreniach, tak postupne by sme vírus úplne eliminovali,“ povedal Krajčí. „Sme však veľmi ďaleko od toho, aby sme si mohli povedať wow a začať si užívať.“ Potrebujeme podľa neho optimálnu testovaciu stratégiu. Vakcína by tu podľa Krajčího mohla byť koncom tohto roka, možno začiatkom nového.  

AKTUÁLNE: Od pondelka budú otvorené divadlá, kiná a kostoly

Igor Matovič oznámil, že školy sa neotvoria. Nechce brať deti za rukojemníkov. „Minister školstva akoby chcel ignorovať celoslovenský pohľad a chcel by pozerať na školu len individuálne,“ povedal.

Zhoršovanie epidemiologickej situácie sa podľa ministra dá predpokladať v okresoch Detva, Krupina, Banská Štiavnica a Skalica. Kĺzavý medián za posledný týždeň klesol z hodnoty 2 282 na 2 024, podľa Krajčího ide však stále o vysoké číslo. „Sme ďaleko od situácie, keď by sme si mohli vydýchnuť,“ doplnil.

Pandemická komisia sa tiež dohodla na zmene parametrov, na základe ktorých sa budú uvoľňovať opatrenia. „Na semaforový systém na Slovensku sa prejde vtedy, keď obsadenosť lôžkového fondu v nemocniciach bude na úrovni menej ako 2-tisíc pacientov,“ vysvetlil Krajčí.

Druhým parametrom je, že priemerný počet nových pozitívnych prípadov za sedem dní bude na úrovni 750 prípadov denne. Tým sa nahradí parameter kĺzavého mediánu, ktorý bol na úrovni 500. Ako bude semafor vyzerať by mal minister ukázať budúci týždeň. „V podstate je ten limit o 50 percent zvýšený. O to ľahšie by sa mala dosiahnuť hranica, keď by sa mohli zatvorené prevádzky otvárať,“ dodal Matovič.

Tlačová konferencia po zasadnutí Pandemickej komisie vlády SR, aj k epidemiologickej situácii a navrhovaným opatreniam Úradu verejného zdravotníctva.

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Friday, November 13, 2020

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech