Smrť alebo očkovanie. Orbán si nedáva servítku pred ústa, pre pochybovačov má zlú správu

  • Na rozdiel od slovenských politikov, Orbán je zástancom očkovania
  • Váhajúcim obyvateľom odkazuje, že majú na výber očkovanie alebo smrť
  • Pandémia koronavírusu naberá na sile po celom svete
orbán, maďarsko
Viktor Orban, TASR/AP/Olivier Hoslet
  • Na rozdiel od slovenských politikov, Orbán je zástancom očkovania
  • Váhajúcim obyvateľom odkazuje, že majú na výber očkovanie alebo smrť
  • Pandémia koronavírusu naberá na sile po celom svete

Ľudia, ktorí nie sú zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19, sú v ohrození života, varoval v piatok v pravidelnom rozhovore pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu Kossuth Rádió predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Dostávame správy o zlej situácii celých rodín,“ dodal premiér, ktorý napriek tomu, že povinnosť nosenia rúška v exteriéroch nariadila vláda až od soboty, absolvoval rozhovor s prekrytými hornými dýchacími cestami.

Očkovanie alebo smrť

Podľa jeho slov aj tí, čo odmietajú vakcínu, prídu na to, že buď sa zaočkujú, alebo zomrú.

Aktuálne silnie štvrtá vlna koronavírusovej pandémie, to najťažšie obdobie ešte len prichádza. Počty infikovaných budú stúpať, vírus môže nakaziť každého. Nie je však jedno, s akými následkami,“ zdôraznil Orbán s poznámkou, že piata vlna pandémie nebude vtedy, ak sa každý zaočkuje.

Premiér pripustil, že v decembri už bude možné s povolením rodičov očkovať aj deti vo veku od piatich do 12 rokov.

Očkovanie
zdroj: TASR/AP Photo/Markus Schreiber

Ministerský predseda pripomenul, že v rezorte vnútra a zdravotníctva platí zákaz rozviazania pracovného pomeru. „Máme situáciu, v ktorej treba uznať, že z istých profesií teraz nemožno odísť,“ uzavrel.

Vo štvrtok v Maďarsku evidovali aktuálne 121 138 infikovaných. Zaočkovaných vakcínou proti Covidu bolo 6 013 007 ľudí, z ktorých takmer 5,8 milióna dostalo dve dávky a vyše 1,7 milióna aj tretiu dávku očkovacej látky.

Od začiatku pandémie potvrdili v Maďarsku do štvrtka už 987 199 prípadov COVID-19. Ochorenie si v tomto období vyžiadalo 32 645 obetí.

Krajina bez rúšok

V Maďarsku bude od piatkovej polnoci opäť povinné nosenie rúšok v uzavretých priestoroch. Informuje o tom portál Hungary Today s tým, že experti vládu už dlhšie žiadali o opätovné zavedenie tohto opatrenia. Pred dvoma týždňami vláda Viktora Orbána zaviedla povinné prekrytie horných dýchacích ciest vo verejnej doprave.

Podľa najnovšieho rozhodnutia maďarskej vlády musia ľudia nosiť rúška v obchodoch, nákupných centrách, na kultúrnych podujatiach, v kinách, múzeách, knižniciach a ďalších kultúrnych inštitúciách, úradoch či poštách.

Povinné sú tiež pre zamestnancov na podujatiach v interiéri, v posilňovniach, plavárňach, kúpeľoch a stravovacích zariadeniach. Výnimka platí pre deti do šesť rokov, ľudí s psychosociálnymi poruchami a ľudí s poruchami autistického spektra.

Nosenie rúšok nebolo povinné od 3. júla – s výnimkou zdravotníckych zariadení.

Výzva pre ministra

Starosta Budapešti Gergely Karácsony už v polovici októbra vyzval listom maďarského ministra vnútra Sándora Pintéra, aby v interiéroch, na hromadných podujatiach a v prostriedkoch hromadnej dopravy bola v hlavnom meste opäť zavedená povinnosť nosenia rúška.

zdroj: pvproductions/freepik

Rezort ľudských zdrojov vtedy uviedol, že ochrana proti aktuálne prebiehajúcej štvrtej vlne koronavírusovej pandémie v Maďarsku je založená na očkovaní.

Nosenie rúšok je povinné v zdravotníckych a sociálnych zariadeniach – avšak nosiť ich môže ktokoľvek a kdekoľvek podľa vlastného uváženia, reagovalo ministerstvo.

Počet infikovaných koronavírusom v Maďarsku priebežne stúpa, v uplynulých 24 hodinách zaznamenali 2 361 nových prípadov nákazy a v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo za posledný deň 20 pacientov.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie