Smutný príbeh slovenského superpočítača Aurel

  • Keď na Slovensku v roku 2012 uviedli do prevádzky náš vlastný superpočítač, všetci sme od neho očakávali veľké veci.
sivvp3
  • Keď na Slovensku v roku 2012 uviedli do prevádzky náš vlastný superpočítač, všetci sme od neho očakávali veľké veci.

Superpočítač Aurel vôbec nesklamal a v priebehu štyroch rokov stál za niekoľkými zaujímavými výpočtami, poslúžil mnohým vedcom a využiť ho mohli aj študenti vybraných univerzít. To, čo sa dovtedy dalo len v zahraničí, sme zrazu mali aj na Slovensku. A stále máme. Bohužiaľ, Aurel je v akomsi spánku, polospánku. Nie že by bol nevyužiteľný, práve naopak, pod kapotou má šialených 32 terabajtov RAM a 4096-jadrový procesor. Dosť výkonu na to, aby za milisekundy zvládol aj tie najzložitejšie výpočty. Je schopný zvládnuť 130 biliónov operácií za sekundu. Ťažko si vôbec predstaviť, čo všetko je s takýmto výkonom možné. Nápoveda: Prakticky všetko.

sivvp

Napriek tomu Aurel, ktorý dostal meno podľa Aurela Stodolu, smutne čaká. Že by naši vedci nemali dôvod ho využiť? Tých by sa našlo. Že naši študenti na to kašlú? V Startitup sme ti priniesli rozhovory s desiatkami študentov, ktorý by s touto mašinou dokázali nemožné. Problém je len jeden. Aurel pochopiteľne žerie obrovské kvantum energie, veď jeho výkon sa rovná približne 4-5 tisickám bežných počítačov. Takýto stroj jednoducho potrebuje šťavu. A to, čo je v zahraničí samozrejmosť, je na Slovensku problém. Vedci si musia hradiť 40% energie sami a tak radšej tento stroj vypli. Pochopiteľne. Tým navyše porušili ďalšie podmienky a celý projekt Aurel sa pomaly rúti do záhuby. To, čo sme ešte nedávno oslavovali, tak dosť možno zostane navždy ležať prachom. Pre našu vlastnú hlúposť.

Vieš čo je najväčší problém Slovenska? Zvládame mnoho vecí, ale jednu vec absolútne – nedokážeme využiť náš ľudský potenciál. Nezmyselnými pravidlami, nezmyselne nastavenými procesmi a často aj zbytočnou byrokraciou.

Som sklamaný.

sivvp2

zdroj fotografií: sivvp.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech