So psom sa do Tatier už tak ľahko nedostaneš. Týmto miestam sa radšej vyhni

  • V Tatranskom národnom parku bude limitovaný pohyb so psom
  • Zatiaľ nie je jasné, kedy začne obmedzenie platiť
  • Návštevníci požadujú iné riešenie
Pes na túre
Ilustračné foto, TASR/Milan Kapusta
  • V Tatranskom národnom parku bude limitovaný pohyb so psom
  • Zatiaľ nie je jasné, kedy začne obmedzenie platiť
  • Návštevníci požadujú iné riešenie

Mnoho ľudí sa rozhodne navštíviť Tatranský národný park (TANAP) spoločne so svojím domácim miláčikom. Súčasné pravidlá pre návštevníkov pritom umožňujú neobmedzený pohyb so psami na celom území parku. Avšak v oblastiach s 4. a 5. stupňom ochrany je potrebné, aby bol pes po celú dobu na vôdzke a nosil náhubok. 

Ako informuje portál Prešovak, čoskoro majú však nastať zmeny, ktoré psičkárov značne ovplyvnia. Hovorca TANAP-u Peter Dzurilla uviedol, že v porovnaní so súčasnými pravidlami bude pohyb so psom v tomto území značne limitovaný. Nový návštevný poriadok je ale stále iba predmetom diskusií, a tak nie je jasné, kedy nové opatrenie začne platiť.

Psy sú nositeľmi rôznych chorôb a parazitov

Turisti budú môcť po novom so svojimi psami navštíviť len oblasti, kde nežijú kolónie svišťov alebo sa nesťahujú kamzičie stáda, rovnako ako oblasti, kde sa nevyskytujú veľké šelmy a iné vzácne a ohrozené druhy živočíchov. Na obmedzenia by mali turistov upozorňovať informačné tabule priamo v danej lokalite.

Správa národného parku predložila návrh na prísnejšie pravidlá, keďže mnohí turisti neposlúchali existujúce smernice a ich psy voľne naháňali chránené druhy. Podľa hovorcu TANAP-u môžu byť psy nositeľmi rôznych chorôb a parazitov, s ktorými sa divá fauna často nevie efektívne vysporiadať.

„Hoci sa niekomu môže zdať, že držať psa na vôdzke je vo voľnej prírode zbytočným obmedzením, je dôležité si uvedomiť, že po turistickom chodníku sa pohybujú aj iní návštevníci a často takisto v sprievode psov. Neraz dochádza k vzájomným konfliktom či už medzi samotnými psíkmi alebo aj ich majiteľmi,“ vyjadril sa hovorca Tatranského národného parku. 

Pre nové nariadenia sa podľa Dzurillu niektorí majitelia psov rozhodnú radšej pre návštevu iných lokalít.

„Treba zdôrazniť, že návrh návštevného poriadku je postavený na princípoch trvalej udržateľnosti, zachovaní biodiverzity a v neposlednom rade aj na bezpečnosti a pohodlí návštevníkov. Nezabúdajme, že sme v národnom parku, kde by mala mať prioritu príroda a jej ochrana,“ zakončil Dzurilla.

Radšej chcú pokuty za porušovanie súčasných nariadení

Názory turistov, ktorí navštevujú TANAP spoločne so štvornohými spoločníkmi, sú jednoznačné.

„Ja mám v TANAP-e psa vždy na vôdzke, odkedy vystúpime z auta. Ak začne platiť nový návštevný poriadok s obmedzeniami pre psov, tak určite budem chodiť do Tatier menej, možno aj TANAP prestanem navštevovať úplne. Môj názor je taký, že by som skôr dal omnoho vyššie pokuty za porušovanie súčasných nariadení. Keby za to, že návštevník TANAP-u nemá psa na vôdzke nebola pokuta 60 eur ako teraz, ale dajme tomu 600 eur a reálne by sa tie pokuty udeľovali, tak to nemuselo zájsť tak ďaleko ako teraz, že psy naháňajú kamzíky a svište a nemuselo sa riešiť obmedzovanie vstupu so psom,“ vyjadril sa turista Michal.

poľovnícky pes
zdroj: TASR/František Iván

„Ak začne platiť, jednoznačne prestanem navštevovať Vysoké Tatry. S mojím psíkom som prešiel dvakrát Bystrú lávku, boli sme na vrchu Satan, Furkotskom štíte, prešli sme spolu červenú trasu Popradského plesa až do Polianky, Východnú Vysokú, Kôprovský štít. Nikdy nebol problém ho mať na vôdzke. Ak však bude platiť obmedzenie, bohužiaľ, nemám iné východisko, len prestať navštevovať národný park,“ uviedol Radovan.

Zdroj: Prešovak

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá