Sochu vytvorenú z odpadkov budú dražiť. Za kryptomeny si môžeš kúpiť digitálnu kópiu

  • V Česku sa ekologickým projektom snažia upozorniť na množstvo produkovaného odpadu
  • Kovová konštrukcia je vystavená v centre Brna, onedlho ju však budeš môcť vydražiť
  • V aukcii získaš digitalizovanú verziu, ktorej budeš certifikovaným majiteľom
brno
pxfuel, pixabay/romavor
  • V Česku sa ekologickým projektom snažia upozorniť na množstvo produkovaného odpadu
  • Kovová konštrukcia je vystavená v centre Brna, onedlho ju však budeš môcť vydražiť
  • V aukcii získaš digitalizovanú verziu, ktorej budeš certifikovaným majiteľom

Na brnianskom Námestí Svobody pribudla k veľmi špecificky tvarovanému orloju aj ďalšia socha, píše CzechCrunch. Kovová konštrukcia oblepená odpadkami priťahuje pozornosť okoloidúcich.

Na Jedničke, ako je útvar pomenovaný, nájdeš krabice od džúsu, plechovky, ale aj knihu súčasného premiéra Českej republiky, ktorú vydal počas svojej predvolebnej kampane. Sú to všetko odpadky nájdené v centre mesta Brno. 

Na štvormetrovej inštalácií nie je žiadne vysvetlenie, iba QR kód, ktorý odkazuje na video od autorov. Vysvetľujú v ňom dôvody, ktoré ich viedli k postaveniu Jedničky.

Problémom je podľa nich množstvo odpadu produkovaného ľuďmi, z ktorého väčšina sú jednorazové obaly. „Najlepší odpad je ten, ktorý nevznikol,“ vysvetľuje Vojtěch Toman, spoluautor projektu vo videu. 

Toman s nápadom prišiel vďaka svojmu startupu OneCup, ktorý sa zameriava na výrobu jednoduchých oceľových téglikov. Projekt vyzbieral v kampani na HitHit-e viac ako 180 tisíc korún (7 088 eur), čo bolo 124 % z požadovanej sumy.

Oceľové tégliky majú byť ekologickejšou náhradou za jednorazové plastové a papierové poháre. 

Socha bola postavená 27. septembra a údajne na ňu ľudia reagujú pozitívne. Onedlho však sochu budú musieť odniesť, preto sa autori rozhodovali, čo s ňou bude ďalej. Preto sa rozhodli pre zaujímavý spôsob, ako projekt predať. 

Fenomén NFT

Potenciálny záujemca o kúpu si pravdepodobne neplánuje vystaviť doma štvormetrovú konštrukciu plnú odpadkov. Namiesto toho dostane unikátny obrázok zapísaný do digitálnej databázy, kde k nej bude priradený ako majiteľ. V aukcii sa bude dražiť, platiť sa bude kryptomenou Ethereum, ktorej aktuálna hodnota je 3 273 eur. 

Samozrejme, k obrázku dostane aj sochu, s ktorou bude môcť naložiť podľa svojho uváženia. 

NFT (non-fungible token) sa dá definovať tiež ako digitalizovaný zberateľský artikel. Výhodou je, že nejde s ničím zameniť. Funguje ako športová zberateľská kartička vydaná len v jednom exemplári. 

Navyše, nemusí mať iba jednu podobu. Môže to byť akékoľvek digitalizované dielo, od hudby až po text. Keďže majiteľ je zapísaný v blockchaine, vlastníctvo nejde sfalšovať. 

S NFTs sa dá obchodovať na online trhoch, ako je napríklad OpenSea. Konkrétne dielo si tam môžete buď kúpiť, alebo vydražiť v aukcii. Väčšinou sa za NFT platí kryptomenami, a pokiaľ sa token nerozhodneš predať, si jeho certifikovaným majiteľom.

Výhody NFTs

Pre umelcov má využívanie NFT nesporné výhody. Sú zapísaní ako vlastníci tokenov a v prípade predaja nového majiteľa nejde sfalšovať, pretože predaj je zabezpečený kryptopeňaženkou. Kúpa a predaj sú jednoduché, všetko sa deje prostredníctvom P2P transakcie. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Nerezový kelímek OneCup. (@onecuplife)

Prostredníctvom NFT bolo predané aj dielo umelca Banksyho. Partia umelcov a nadšencov kryptomien kúpila jeho plagát Morons a v priamom prenose ho spálila. Následne však vytvorila jeho čisto digitálnu kópiu, ktorá sa tak stala jediným originálom. 

Po niekoľkých dňoch bola predaná za 228 ETH. Tvorcovia pre server Coindesk povedali, že podobnú akciu plánujú aj do budúcnosti a ich „obeťou“ sa stanú ďalšie klasické diela. 

Zdroje: CzechCrunch, HitHit, OpenSea, Coindesk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie