Sociológ Vašečka: Skladba od Elánu do spoločnosti, ktorá je naplnená agresivitou, vnáša ďalší hnev

  • Slovenský internet včera pobúril nový klip od Elánu s názvom Bulvárne krysy
  • Líder skupiny Jožo Ráž v ňom mieri zbraňou na bulvárneho novinára
  • My sme sa na názor pýtali sociológa Doc. PhDr. Michala Vašečku, PhD., ktorý nám prezradil, čo všetko môže takýto krok kapely v spoločnosti vyvolať
jan
TASR - Jakub Kotian
  • Slovenský internet včera pobúril nový klip od Elánu s názvom Bulvárne krysy
  • Líder skupiny Jožo Ráž v ňom mieri zbraňou na bulvárneho novinára
  • My sme sa na názor pýtali sociológa Doc. PhDr. Michala Vašečku, PhD., ktorý nám prezradil, čo všetko môže takýto krok kapely v spoločnosti vyvolať

Kontrovetný klip Elánu sa objavil rok a pol po tom, ako bol na Slovensku za svoju prácu zavraždený novinár Ján Kuciak spolu s jeho priateľkou Martinou Kušnírovou. Videoklip s takýmto scenárom sa tak mnohým zdá naozaj nevhodný, o to viac, pri pohľade na súčasnú politickú situáciu.

V klipe sa objaví aj veta, ktorá nabáda na boj proti novinárom z bulvárnych plátkov: „Páni, myslím, že si všetci uvedomujeme, že je najvyšší čas na deratizáciu.”

„Aj keď viem pochopiť únavu takzvaných celebrít z bulváru, pesnička je za hranou v mnohých ohľadoch. Po prvé, do spoločnosti, ktorá je naplnená aktívnou i pasívnou agresivitou, vnáša ďalšiu agresivitu, navyše namierenú na veľmi konkrétnu skupinu ľudí. Po druhé, v pesničke sa používajú expresívne výrazy – krysy, deratizácia, ktoré sú dehumanizujúce. Väčšina násilia proti konkrétnym ľuďom sa začína dehumanizačnými praktikami, začne sa hovoriť o krysách, o hmyze, o špine, ktorú treba spláchnuť do kanálu. To vždy otupuje zmysly ľudí, ktorí následne nemajú veľký problém s násilím, keďže to nie je namierené na ľudí, ale na nejakú háveď,” vyjadril sa pre Startitup sociológ Michal Vašečka.

Klip následne pokračuje únosom bulvárnych novinárov, ktorých nechajú kľačať s čiernymi vrecami na hlavách v ošarpanej miestnosti. Následne líder skupiny mieri jednému z týchto novinárov na hlavu. Ďalší z členov skupiny – hudobník Vašo Patejdl, neskôr skloní zbraň Joža Ráža a vytiahne hračkársku pištoľ, ktorou začne bulvárnemu novinárovi striekať do tváre vodu, pričom sa všetci začnú smiať.

Videoklip uzatvára disclaimer: „Tvorcovia si vysoko vážia a rešpektujú všetky osoby pracujúce v mediálnej oblasti, prinášajúce relevantné informácie so zreteľom na celospoločenské záujmy. Skladba a klip sú namierené výlučne voči bulvárnym médiám, ktoré so serióznou žurnalistikou nemajú nič spoločné.“ 

A keď už nič iné, tak aspoň v novom klipe Elánu bije Jožo Ráž bulvárnych novinárov a mieri na nich zbraňou. Ale nebojte…

Gepostet von Zomri am Montag, 14. Oktober 2019

Tento text si všíma aj Vašečka, upozorňuje však, že súčasťou nášho života sa žiaľ, stalo to, že hranica medzi serióznymi médiami a bulvárom sa v očiach mnohých zotrela.

„Ľudia, aj keď je to v mnohom prekvapujúce, prestali rozlišovať. Tým pádom prípadné násilie voči novinárom sa zdá byť legitimizované – veď sa objavilo aj v klipe známej mainstreamovej kapely. A po štvrté, rok a pol po vražde Kuciaka a Kušnírovej je to aj otázka elementárneho vkusu nepúšťať verejnosti klip, kde sa na novinárov mieri pištoľou. Sú ľudia, ktorí to môžu bohužiaľ pochopiť – z vyššie uvedených dôvodov, ako návod na konanie,” upozorňuje Vašečka.

Vašečka sa vyjadril aj na tému zodpovednosti populárnych ľudí. Tí, čo sa pohybujú vo verejnom priestore, sú oprávnene považovaní za legendy slovenskej pop music, by podľa sociológa mali viac ako iní zvažovať, aké dopady majú ich slová, pesničky, činy

zdroj: wikimedia.org

Byť celebritou podľa Vašečku znamená najmä zodpovednosť, ktorá je oveľa menej príjemná ako to, že sa im ľudia zdravia na ulici. „V starej Bratislave sa hovorilo, že na to ale treba mať ‚kinderstube’,” dodáva.

Doc. PhDr. Michal Vašečka, PhD. je vzdelaním sociológ, odborne sa zameriava na etnické, rasové a migračné štúdiá, ako aj otázky populizmu, extrémizmu a občianskej spoločnosti. Je programovým riaditeľom Bratislava Policy Institute, v pozícii docenta pôsobí od roku 2015 na Bratislava International School of Liberal Arts (BISLA) a na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave.

V minulosti Michal Vašečka pôsobil na Fakulte sociálních studií Masarykovej Univerzity v Brne a na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave .

Ako visiting scholar pôsobil na New School University v New Yorku, na University of London, na Georgetown University vo Washingtone DC, na University of Michigan v Ann Arbor  a ako ISGAP Scholar-In-Residence na Oxford University.

Hudobný kúsok vyvolal vlnu nenávisti

Kontroverzný klip vyvol množstvo negatívnych reakcií. Napríklad populárny hudobný portál Hudba.sk na svojej facebookovej stránke napísal: Ak chcete čítať o poslednom albume Elánu, príznačne nazvanom Najvyšší čas, budete musieť informácie, rozhovory a recenzie hľadať inde. Po tomto počine sme sa rozhodli kapelu ignorovať. Všetkým príčetným fanúšikom odporúčame to isté, lebo toto je, napriek záverečnému disclaimeru, ďaleko za čiarou.“

Na hudobný počin Elánu reagovala aj medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc, ktorá chráni práva novinárov. Klip v príspevku na Twitteri dôrazne odsudzujú.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech