Šoféruješ pod vplyvom alkoholu? Na Slovensku ti môže kvôli tomu prepadnúť auto štátu

  • Stále viac slovenských vodičov jazdí po cestách pod vplyvom alkoholu
  • Trpezlivosť s nimi začala strácať polícia, ale aj okresné súdy
  • Sudcovia tak už nemajú problém rozhodnúť o prepadnutí osobného auta v prospech štátu
gemm
TASR - Martin Baumann
  • Stále viac slovenských vodičov jazdí po cestách pod vplyvom alkoholu
  • Trpezlivosť s nimi začala strácať polícia, ale aj okresné súdy
  • Sudcovia tak už nemajú problém rozhodnúť o prepadnutí osobného auta v prospech štátu

Za posledných 9 mesiacov si za volant pod vplyvom alkoholu neváhalo na Slovensku sadnúť spolu 7 737 vodičov. Najviac ich bolo v Banskobystrickom kraji, a to rovných 1218. O moc lepšie na tom nie je ani Bratislavský kraj, kde nafúkalo 1038 vodičov.

V tomto smere je dlhodobo problematickým aj Žilinský kraj, kde kde nafúkalo 1147 vodičov. Zväčša obídu len s peňažnou pokutou, podmienečným či nepodmienečným trestom a zákazom viesť motorové vozidlo na určitú dobu. Aj napriek spomínaným trestom na cestách vodičov pod vplyvom alkoholu neubúda.

zdroj: PPZ

Tamojší súd sa rozhodol byť k týmto vodičom nekompromisný a už niekoľkým z nich nechal auto prepadnúť v prospech štátu. Na to, kedy môže vodič na Slovensku v praxi  prísť o motorové vozidlo, sme sa pýtali priamo Ministerstva spravodlivosti SR.

Trest prepadnutia veci podľa § 60 Trestného zákona môže súd uložiť aj vo vzťahu k veci, ktorá bola použitá na spáchanie trestného činu, pričom musí ísť o vec patriacu páchateľovi. Súd trest prepadnutia veci neuloží, ak poškodenému vznikol z činu nárok na náhradu škody, ktorého uspokojenie by bolo znemožnené prepadnutím veci, hodnota veci je v zjavnom nepomere k miere závažnosti prečinu, alebo ak súd upustil od potrestania páchateľa. Zákonná úprava teda vo všeobecnosti umožňuje uloženie trestu prepadnutia veci – motorového vozidla pri spáchaní trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky podľa § 289 Trestného zákona. Ukladanie takéhoto trestu je zákonné a s ohľadom na okolnosti danej veci a osobu páchateľa môže byť aj dôvodné,” vyjadrilo sa Ministerstvo vnútra SR pre Startitup. 

K podobnému prípadu, kedy bolo vodičove zadržané vozidlo a následne prepadlo štátu, došlo aj toto leto v Bratislavskom kraji. Polícia o tom informovala na svojej facebookovej stránke.

Gepostet von Polícia Slovenskej republiky am Freitag, 9. August 2019

V mestskej časti Bratislava – Jarovce zastavila hliadka vozidlo Volkswagen Golf, pričom vodič tohto vozidla nafúkal 1,88 promile. 

„Obžalovaný bol sudcom Okresného súdu Bratislava V uznaný vinným, pričom mu bol uložený trest odňatia slobody v trvaní 3 mesiace nepodmienečne v ústave pre výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia, trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá po dobu 3 rokov ako aj trest prepadnutia veci a to osobného motorového vozidla VW Golf, ktoré sa stalo vlastníctvom štátu,” informovala Polícia Slovenskej republiky.

Vieš ako dlho zostáva alkohol v tele? 

Veľkým problémom u šoférov býva často aj zostatkový alkohol, ktorého prítomnosť a pôsobenie sa často podceňuje. To, koľko alkoholu a ako dlho koluje človeku v žilách, závisí od viacerých faktorov. „Na odbúranie alkoholu z troch veľkých pív potrebuje muž vážiaci 85 kg asi osem hodín. Zatiaľ čo žena vážiaca 60 kg potrebuje na odbúranie alkoholu len z dvoch veľkých pív približne deväť hodín. Keď sadáme za volant, je preto dôležité pozrieť si tieto množstvá a orientačné časy aj niekoľko hodín potom, čo sme pili alkohol,“ upozorňuje Milan Troška, vedúci oddelenia bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy a výstavby SR.

VIETE AKO DLHO ZOSTÁVA ALKOHOL V TELE?Nepodceňujte zostatkový alkohol!

Gepostet von Polícia Slovenskej republiky am Samstag, 20. April 2019

Podľa údajov BECEP je čas odbúrania alkoholu z jedného veľkého 12% piva porovnateľný s časom odbúrania alkoholu z 2 dcl vína. Čas odbúrania alkoholu z jedného veľkého 10% piva je porovnateľný s časom odbúrania alkoholu z 0,5 dcl liehoviny.

Zdroj: Facebook Polícia SR, minv.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech