Solárny dron Googlu havaroval počas testovacieho letu

  • Ani Google drony nie sú bezchybné. Počas testovacieho letu sa jeden z dronov zrútil k zemi. Incident sa odohral v USA v štáte Nové Mexiko. Je to vôbec prvá nehoda drona, ku ktorej sa Google verejne priznal.
image_1433059098.jpeg
  • Ani Google drony nie sú bezchybné. Počas testovacieho letu sa jeden z dronov zrútil k zemi. Incident sa odohral v USA v štáte Nové Mexiko. Je to vôbec prvá nehoda drona, ku ktorej sa Google verejne priznal.

 

Podľa oficiálnej správy sa krátko po štarte bezpilotné solárne lietadlo Solara 50 zrútilo k zemi. Incident sa odohral ešte 1. mája na súkromnej testovacej dráhe v Novom Mexiku a pri nehode nebol nikto zranený. Google plánuje svoje drony využiť na pokrytie sveta internetom. Myšlienka Googlu je taká, že jeho drony na solárny pohon budú neustále vo vzduchu aj nad odlahlými oblasťami. Na to, aby to bolo možné, budú musieť lietať vo vysokých výškach, aby sa mohli vyhnúť vplyvom počasia. Z tohto dôvodu kúpil Google za nezverejnených podmienok spoločnosť Titan Aerospace, ktorá sa venuje vývoju obrovských dronov so schopnosťou lietať vo vysokých výškach. „Aj keď mal náš prototyp počas nedávneho testovacie letu nehodu, zostávame aj naďalej optimistickí a stále veríme, že sa nám tento projekt podarí priviesť do úspešného konca. Chceme tak všetkým ukázať, že solárne lietadlá majú naozaj potenciál na to, aby pokryli celý svet internetom,“ povedal hovorca Googleu Courtney Hohne.

 

 

Horná plocha krídiel drona Solara 50 je pokrytá solárnymi panelmi, ktoré generujú potrebnú energiu na let. V tele drona sa však nachádzajú aj dobíjateľné batérie, ktoré sú počas dňa nabíjané, aby mohol dron zostať vo vzduchu aj počas noci. Podľa informácii, ktoré poskytol Google, by mal takýto dron vydržať vo vzduchu až 5 rokov. Spoločnosť Titan Aerospace sa venovala vývoju podobného drona ešte pred tým, ako ju kúpil Google. V tom čase vyvíjala drona s názvom Solara 10, ktorý bol však podstatne menší. Avšak na to, aby mohla spoločnosť vyhovieť požiadavkám Googlu, sa musela pustiť do vývoja oveľa väčšieho drona. Dron Solara 50 sa môže pochváliť tenkým trupom a veľkým zakrivením krídiel, čo mu dovoľuje lietať až vo výškach do 20 km.

 

 

Priamym konkurentom Googlu v tejto oblasti je aj Facebook, ktorý plánuje takisto pokryť celý svet internetom. Na to, aby to mohol uskutočniť, kúpil minulý rok britskú spoločnosť Ascent, ktorá sa venuje vývoju dronov do vysokých nadmorských výšok za $20 miliónov. 

 

zdroj: bloomberg.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK