Soros kritizuje Facebook: Mark Zuckerberg by mal odstúpiť z vedenia, pomáha Trumpovi

  • George Soros kritizuje Facebook za údajnú spoluprácu s Donaldom Trumpom, dôkazy však nemá
  • Facebook sa bráni a tvrdí, že je to nezmysel
BeFunky-collage (3)
George Soros (vľavo) a Mark Zuckemberg (vpravo/TASR)
  • George Soros kritizuje Facebook za údajnú spoluprácu s Donaldom Trumpom, dôkazy však nemá
  • Facebook sa bráni a tvrdí, že je to nezmysel

Americký miliardár George Soros otvorene kritizuje vedenie spoločnosti Facebook kvôli tomu, že má svojou činnosťou podporovať súčasného prezidenta USA Donalda Trumpa. Informuje o tom americký Financial Times.

Soros sa vyjadril, že Mark Zuckerberg a prevádzková riaditeľka Sheryl Sandbergová by mali odstúpiť z vedenia spoločnosti. Podľa Sorosa sa Facebook vymkol spod kontroly vedenia v kontexte politických kampaní a reklám.

Súčasne by mal Facebook podľa Sorosa skončiť s politickými reklamami na Facebooku. Podobné opatrenie urobila spoločnosť Twitter, ktorá politickú kampaň zo svojej platformy odstránila.

Soros sa pre Financial Times vyjadril, že podľa neho je Mark Zuckerberg zapletený do spolupráce s americkým prezidentom Donaldom Trumpom a pomáha mu v politickej kampani. Soros ale neposkytol žiadne dôkazy pre podloženie svojho tvrdenia.

„Myslím si, že medzi Facebookom a Trumpom existuje vzájomná neformálna kooperácia,“ tvrdí 89-ročný miliardár.

Čítaj viac >> Facebook: Dosah nepravdivých správ budeme znižovať aj u slovenských politikov

Zuckerberg Sorosovu kritiku odmieta

Facebook bol už v minulosti kritizovaný za svoj fact-checkingový program, ktorý nekontroluje politikov. Program bol nedávno spustený aj na Slovensku a spolupracuje s agentúrou AFP, ktorá má odhaľovať klamstvá na internete.

Tým bude znižovať dosah viditeľnosti a opakovaným zdieľaním hoaxov môže prísť prevádzkovateľ stránky o monetizáciu a reklamy nebude možné ďalej vytvárať.

Facebook sa kritike bráni a hovorí, že sloboda slova musí byť zaručená. Spoločnosť reagovala aj na slová Sorosa a považuje ich za nepravdivé a prehnané.

„Nemyslím si, že by mali súkromné spoločnosti robiť rozhodnutia, ktoré sa týkajú základných demokratických hodnôt,“ napísal Zuckerberg pre Financial Times.

zdroj: TASR

Čítaj viac >> Facebook je na Slovensku pod paľbou kritiky. Proti konšpirátorom bojuje údajne nedostatočne

Po mediálnom úspechu fact-checkingu sa začali vynárať aj kritické ohlasy, ktoré hovoria, že toto opatrenie je bezzubé a prvoplánové a v konečnom dôsledku nepomôže bojovať s nezmyslami na internete.

Jeden z najväčších problémov má byť fakt, že Slovensko dostane od AFP prideleného len jedného novinára, ktorý bude dezinformácie na Facebooku kontrolovať. Facebook naopak hovorí, že toto je len začiatok boja proti nezmyslom a tím v agentúre AFP sa môže rozšíriť.

„Je dôležité si uvedomiť, že neexistuje jednoduché riešenie pre takto komplexnú záležitosť, a ide o viacbodový prístup, teda že počet fact-checkovaných skutočností nie je nevyhnutne najdôležitejším ukazovateľom toho, ako prebieha naša práca v tejto oblasti. Vidíme pokrok v našom úsilí v boji proti nepravdivým správam, ale vždy to bude kontinuálne úsilie,“ povedalo pre Startitup tlačové oddelenie Facebooku.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech