SpaceX má prvú objednávku od NASA, poletí aj na Mars

  • Elon Musk je stále bližšie k naplneniu svojej vízie - dostať ľudí na Mars. V roku 2018 tam plánuje poslať Red Dragon, aby lepšie zmapoval terén. Najnovšie spolupracuje aj s vesmírnym gigantom NASA. Zo spolupráce, ako je táto, môžu vzniknúť ešte zaujímavé veci.
mars
  • Elon Musk je stále bližšie k naplneniu svojej vízie - dostať ľudí na Mars. V roku 2018 tam plánuje poslať Red Dragon, aby lepšie zmapoval terén. Najnovšie spolupracuje aj s vesmírnym gigantom NASA. Zo spolupráce, ako je táto, môžu vzniknúť ešte zaujímavé veci.

Viac ako desať rokov zaisťovali pre americké letectvo odlety do vesmíru len spoločnosti ako Boeing a Lockheed Martin, ktoré sa neskôr združili do spoločného podniku ULA (United Launch Alliance). Veci sa však s príchodom firmy SpaceX, pod vedením Elona Muska, výrazne zmenili. Vládna organizácia ponúka tejto firme exkluzívnu zákazku v hodnote vyše 83 miliónov dolárov. Vyzerá to teda tak, že SpaceX vypustí v máji 2018 do vesmíru raketu Falcon 9.

falcon9

 

ULA sa o zákazku ani neusilovala, pretože v dobe konkurzu neočakávala, že by mala k dispozícií svoju vlajkovú loď, ktorá navyše používa ruské motory RD-180. Tie pre účely amerického letectva zvažovalo ministerstvo obrany dokonca zakázať. Americké letectvo sa teda teší, že našlo spôsob, ako dostať satelit na obežnú dráhu bez využitia ruskej techniky.

Šéf oddelenia vesmírnych a raketových systémov letectva potvrdil, že ponuka SpaceX bola dokonca o 40 percent nižšia oproti ponuke ich dlhoročného predchodcu.To znamená, že SpaceX sa stala akýmsi „monopolom“. Okrem ULA sa jedná o jedinú spoločnosť, ktorá má povolené vysielať armádne rakety do vesmíru.

ULA so sídlom v Colorade teraz plánuje mohutnú reštrukturalizáciu, aby bola schopná konkurovať SpaceX. Do konca roku sa chce zbaviť 875 zamestnancov, čiže tretiny svojej pracovnej sily. Ďalej upraví model Atlas 5 a zastaví výrobu modelu Delta 4, ktorý síce nevyužíva ruské motory, ale je príliš nákladný.

rd

SpaceX sa zároveň v roku 2018 chystá vyslať kozmickú loď Red Dragon na planétu Mars. Let má byť prvým krokom ku kolonizácii planéty. Táto vesmírna loď má byť bez ľudskej posádky, pretože vnútorný priestor modulu nie je o nič väčší, než kabína väčšieho osobného automobilu. Musk sa vyjadril,že v takýchto podmienkach ľudia nemôžu cestovať ďalej než na Mesiac a na dlhé lety by to nebola práve ideálna voľba.

Jedným z problémov, s ktorým sa budú musieť konštruktéri Red Dragon popasovať je atmosféra Marsu. Tá je príliš riedka a preto na pribrzďovanie lode počas vzostupu nebudú môcť použiť padák. Musk však verí, že sa s tým jeho tím popasuje a splní si ďalšiu z jeho mét a to pristáť na Marse.

Kedy teda na Mars poletia ľudia? Lety na červenú planétu s posádkou si vyžiadajú väčšie kozmické lode, ktoré sú zatiaľ predmetom vývoja. Dopraviť by ich tam mala raketa Falcon Heavy. Ak všetko pôjde dobre, Elon Musk očakáva, že prví ľudia by mohli letieť na Mars už v roku 2025.

Zdroj: albanydailystar.com zdroj fotografií:spacex.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK