SpectoPhotos: Prvá naozaj slovenská fotobanka

  • Michal Vydarený, CEO SpectoPhotos, sa so svojim malým tímom vydal na náročnú cestu. Chce totiž konkurovať známym zahraničným fotobankám, ktoré denne využívajú milióny ľudí. Ambície sú teda veľké. Aké zbrane má k dispozícii? V čom chce byť iný oproti konkurencii? To som si bol zistiť priamo u neho.
image_1398256678.png
  • Michal Vydarený, CEO SpectoPhotos, sa so svojim malým tímom vydal na náročnú cestu. Chce totiž konkurovať známym zahraničným fotobankám, ktoré denne využívajú milióny ľudí. Ambície sú teda veľké. Aké zbrane má k dispozícii? V čom chce byť iný oproti konkurencii? To som si bol zistiť priamo u neho.

SpectoPhotos nezaujme len tým, že ide o rýdzo slovenskú záležitosť. Na prvý pohľad zaujme aj naozaj atraktívnym webom, ktorý môže pokojne konkurovať aj svojim väčším a známejším rivalom. Stránka prešla pred istým časom redizajnom, ktorý bol spravený naozaj kvalitne, to treba uznať. Po vstupe na úvodnú stránku by vám určite hneď nenapadlo, že ide o slovenskú fotobanku. Je totiž celá v anglickom jazyku. Nemusíte však zúfať, slovenčina sa dá nastaviť hneď na titulnej stránke avšak na vyhľadávanie musíte použiť anglické názvy.

 

Princíp, na ktorom SpectoPhotos funguje, je v podstate ten istý ako u iných fotobánk. Spočíva v čo najkvalitnejšom obsahu. Kto však takýto obsah tvorí? Iba kvalitní fotografi a na tých si Michal dáva zvlášť záležať. Osobne vyberá iba tie najlepšie kúsky, a tým si chce udržať pretrvávajúcu kvalitu. Pravdou totiž je, že nie každá fotka má na to, aby sa mohla komerčne speňažiť. Každý fotograf je pedantne “preklepnutý“, a až keď jeho tvorba spĺňa prísne kritéria, sú jeho fotky sprístupnené vo fotobanke na stiahnutie.

 

spectophoto 

 

Na rozdiel od väčších fotobánk čaká fotografov pre SpectoPhotos aj naozaj štedrá odmena vo forme 50% z predajnej ceny fotky. Tie začínajú niekde na sume dvoch eur. V prípade, že by prispel svojim kúskom aj taký lúmen fotografického umenia, akým je Peter Nagy, môže sa cena vyšplhať aj nad 30 Eur za jednu fotografiu.

 

SpectoPhotos však nie je exklusívnym majiteľom fotiek, ponúkajú „len“ exklusivitu vo forme „per photo set“. Znamená to asi toľko, že inde, ako na SpectoPhotos, si tieto fotky nestiahnete.  Týmto spôsobom je zachovaná originalita obsahu. Rozmery na sťahovanie sú rôzne, a tak si každý určite nájde presne to, čo pre seba potrebuje.

 Čím sa však SpectoPhotos naozaj líši od svojej konkurencie, je jedna skvelá vychytávka. Pri nahadzovaní sa zadáva GPS lokácia a, kde bola tá-ktorá fotka spravená. Takto sa autor postará o to, že keď budete robiť kampaň v Rio de Janeiru, nebudete musieť snoriť medzi fotkami z rôznych častí sveta. Viete rovno vyselektovať tie, ktoré boli spravené v Riu. Na základe tejto geolokalizácie teda môžete používať autentické fotografie priamo z daného miesta. O kľúčové slová sa autori taktiež nemusia starať. U Michala majú aj v tomto smere full servis, nakoľko sa postará aj o toto. 

 SpectoPhotos má k dnešnému dňu v databáze viac ako 850 fotiek a toto číslo každým dňom rastie. Zatiaľ nižší počet fotiek je asi jediná vec, ktorá sa dá vytknúť. Je to ale pochopiteľné, keďže celý projekt ešte nebol promovaný a aktívny je len krátko.

 

 

Vzhľadom na to, že medzi fotografmi sa nachádzajú aj amatéri, nebol som si istý, akú kvalitu fotiek môžem očakávať. Realita ma však príjemne prekvapila. Michal si naozaj na tom dáva záležať. To môže byť s pribúdajúcim časom a zákazníkmi aj trochu problém. Uvidíme, ako sa s tým ľudia okolo Spectophotos popasujú.

 Ak chcete teda podporiť slovenský startup takéhoto typu, určite odporúčam. Sám som sa presvedčil, že za celým projektom stoja ľudia, ktorí rozumejú svojmu remeslu. Držím palce v ďalšom vývoji a prajem veľa spokojných zákazníkov.

 

 Zdroj: SpectoPhotos.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech